روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

آفریده‌های نقاشی دختران هنرمند در هرات به نمایش گذاشته شد

۱۵ تن از دختران هنرمند آفریده‌های نقاشی شان را در یک نمایشگاه در شهر هرات به نمایش گذاشتند.

این دختران می‌گویند که در آفریده‌های هنری خود توانمندی‌های خویش را به نمایش گذاشته ‌اند. کوثرعمرهنرمند، گفت: «حتا گفته بودند که نقاشی نکنیم، اما نه، همه چیز جریان دارد نقاشی‌ها و کارها همه درست ومثل قبل انجام می‌شود.»

الناز فروتن، هنرمند، دیگر گفت: «مصمم استیم تا هنر خود را ادامه بدهیم.»

برگزار کنندگان این نمایشگاه می‌گویند که هدف از برگزاری این نمایشگاه ایجاد انگیزه برای بانوان است.

عبدالکریم ارباب زاده، برگزار کننده، گفت: «تقریبا ۳ ماه می‌شود که بانوان تابلو نقاشی کار کرده‌اند، هنرمند ما قبلا هم ما ازطریق اطلاعات وفرهنگ در ایران نمایش داشتیم یک نمایشگاه در مشهد داشتیم سه تا در تهران که خیلی خوب درخشیدند.»

صاعقه جمشیدی، برگزار کننده دیگر، گفت: « هدف از برگزاری این نمایشگاه این بود که ما انگیزه بدهیم به دختران که هنور می‌توانند پیشرفت کنند.»

از سویی‌هم، بازدید کنندگان آفریده‌های هنری این کار را می‌ستایند و می‌گویند که برگزاری چنین نمایشگاه حضور بانوان را در جامعه نشان می‌دهد.

در این نمایشگاه بیش از ۵۰ ساخته هنری سفالی نیز به نمایش گذاشته شده‌ است. در سال‌های پسین هنر به ویژه نقاشی در هرات پیشرفت خوبی داشته است. صدها هنرمند که بیشتر شان زنان و دختران، مصروف فعالیت‌های هنری استند.

ممکن است شما دوست داشته باشید