روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

آغاز مرحله کاهش خشونت آزمونی برای طرف های درگیر جنگ

آغاز مرحله کاهش خشونت، یک آزمایش اساسی برای طالبان است که اراده و توانایی‌شان را برای قطع جنگ واعاده ثبات  درافغانستان ثابت کنند.

مفسرآژانس باختر می نگارد؛از ساعت ۱۲ شب جمعه مرحله کاهش خشونت در کشور آغاز شد که بربنیاد آن، طالبان تعهد کرده‌اند که بمب‌گذاری‌های کنار جاده، حملات انفجاری و انتحاری را متوقف می کنند و بر پاسگاه و پایگاه های نیروهای امنیتی و دفاعی افغان و نیروهای خارجی حمله نخواهند کرد و نیروهای دولتی هم در برابر طالبان،حالت دفاعی خواهند داشت.

با آن که از دید کارشناسان نظامی و فعالان سیاسی و به همین ترتیب مسوولان نظامی کشور، در اصطلاح سیاسی هیچ تعریفی برای کاهش خشونت وجود ندارد، مگر دولت افغانستان برای تقویت و تسریع  روند صلح در کشور،با طرح کاهش خشونت که در مذاکرات امریکا و طالبان در دوحه مطرح شده بود ،موافقه کرد.

دولت افغانستان برای رسیدن به یک صلح جامع و تقویت فضای باور و اعتماد و قطع کلی خشونت و خون ریزی بر انفاذ آتش بس تاکید داشت و برقراری آتش‌بس فراگیر را پیش‌شرط گفت‌وگو با گروه طالبان قرار داده بود.

مگر طالبان به دلایل و ارزیابی که از خود  و افراد شان داشتند طرح کاهش خشونت را پیش کشیدند که از سوی دولت افغانستان با شروطی مورد پذیرش قرار گرفت. با آن که، کاهش خشونت یک گام اولی ،کوچک و محدود در مسیر طولانی و پرچالش صلح است مگر باور ها براین است که این رویداد، روند صلح را تسریع می بخشد ومی تواند طالبان را برای پذیرفتن آتش‌بس فراگیر آماده کند.

با وجود امیدواری زیادی که وجود دارد، مرحله کاهش خشونت با نگرانی هم همراه است

نگرانی ها از این است که یک خطای کوچک می تواند این مرحله صلح را متاثر کند  طرف های درگیر می توانند مرتکب خشونت شوند واز آن حاشیه روند این ظن در خصوص طالبان، بیشتراست  زیرا این گروه در چند پارچگی به سر می برند واصل مرکزیت در آن گروه از میان رفته است، افراد و قومندانان این گروه چندان به خواست رهبران شان تمکین ندارند.

با وجود بیم و امید، دولت افغانستان، مرحله کاهش خشونت را به اجرا گذاشته است و از نیروهای امنیتی و دفاعی خواسته شده است که در جریان تطبیق طرح کاهش خشونت اراده جمهوری اسلامی را برای برقراری صلح، ثابت کنند.

مگر دولت افغانستان در این خصوص شروط خود را دارد چنان که محمداشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان واضح کرده است(نیروهای امنیتی و دفاعی ما در هفتۀ کاهش خشونت در حال مدافعه فعال قرار داشته و به جز از طالبان، عملیات های شان را در مقابل داعش، القاعده و سایر گروه های تروریستی همچنان ادامه خواهند داد. نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی ما تنها در صورت نیاز به دفاع از خود و مردم عزتمند افغانستان، دست به اقدام خواهند زد.(

اقدامات بعدی دولت هم  در راستای روند صلح، مربوط به نتیجه و ارزیابی از هفته کاهش چشمگیر خشونت خواهد بود که مسیر و جهت اقدامات بعدی دولت افغانستان را روشن خواهد کرد.

ا-ب

ممکن است شما دوست داشته باشید