روزنامه ملی انیس
روزنامه انیس یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های چاپی در افغانستان می‌باشد. این روزنامه برای اولین بار در 15 ثور سال 1306 ه ش اولین نسخهٔ خود را در کابل منتشر کرد.

آداب استفاده از موبایل

فعلا در جهان، موبایل جزء لاینفک انسان‌ها گردیده و هیچ‌کسی را سراغ نداریم که موبایل در دست نداشته باشد.

ولی متاسفانه استفاده درست آن را اکثر مردم نمی‌فهمند/نمی‌کنند.

استفاده‌های نادرست موبایل تبدیل به‌یک‌درد سر   به تمام‌ انسان‌ها گردیده است.

در نوشته ذیل به مواردی می‌پردازیم که لازم است در آنجا از موبایل استفاده درست صورت گیرد.

 

هنگام شرکت در جلسات، سیمینارها، کنفرانس‌ها و یا زمانی که در کتابخانه‌ها، مکان‌های مذهبی و دینی مثل مسجد قرار داریم، یا در طیاره یا سالن‌های انتظار هستیم، در این زمان باید موبایل خود را یا خاموش کنیم، یا در حالت بی صدا قرار دهیم.

در هنگام صحبت کردن با موبایل، از صحبت با صدای بلند خودداری کنیم. صحبت با صدای بلند، موجب آزار و اذیت دیگران میگردد. در شریعت اسلامی، آزار و اذیت دیگران به شدت منع گردیده است.

به خصوص وقتی که در شفاخانه‌ها قرار داریم، نباید با صدای بلند صحبت کنیم زیرا در شفاخانه، مریض‌هایی وجود دارند که نیاز به آسایش دارند.

در زنگ موبایل خود، از صداهای آزاردهنده، آهنگ‌های مبتذل، اصوات بلند و اذیت کننده خودداری نماییم.

با موبایل، با صدای بلند به موسیقی گوش ندهیم و با صدای بلند، ویدیو تماشا نکنیم.

موبایل یا گوشکی، برای جلوگیری از مزاحمت به دیگران ساخته شده است لذا در هنگام استفاده از سیستم صوتی و تصویری موبایل، از گوشکی استفاده کنیم.

در هنگام صحبت در مورد مسایل کاری، محرمانه بودن را رعایت نمایید و در جمع صحبت نکنیم.

در هنگام صحبت با مردم، با لحن مودبانه و ملایم گفتگو کنیم، هنگام ارتباط با دیگران، زمان مناسبی را برای آنها انتخاب نماییم تا موجب ضیاع وقت و آزار و اذیت آنها نشویم.

از ارسال هر گونه محتوای متنی، تصویری یا ویدیویی که توهین آمیز است و به هر نحوی ممکن است باعث آزار و اذیت طرف مقابل شود، خود‌ داری نماییم

اطمینان حاصل کنیم که پیامها برای طرف مقابل واضح، قابل درک و جامع باشد و باعث سردرگمی یا سوء تفاهم وی نشود.

حریم خصوصی دیگران را در استفاده از وسایل ارتباط جمعی و به خصوص مبایل در نظر بگیریم و به آن احترام بگذاریم.

از دیگران، بدون اطلاع و اجازه آنها عکس برداری نکنیم.

همچنان از دیگران به هیچ نحوی تا زمانی که رضایت شان را حاصل نکرده ایم، در ورزشگاه‌ها، مکان‌های عمومی مثل پارک، هوتل، سرک و … فیلم برداری نکنیم.

سعی نکنیم که اطلاعات شخصی دیگران را مثل پیام‌ها، عکس‌ها، یادداشت‌ها یا موارد دیگر را بدون اجازه به دست بیاوریم.

هنگامی که در کنار دیگران قرار داریم، از سرک کشیدن به صفحه موبایل آنها، خواندن پیام های شان، دیدن عکس ها و ویدیوهای شان خودداری نماییم.

از گوش دادن به صدای تیلفون و صحبت تیلفونی دیگران خودداری نماییم.

در هنگام غذا خوردن، تیلفون و وسایل الکترونیکی خود را استفاده نکنیم.

در هنگام صحبت با دیگران، حواس خود را به صحبت های آنها داشته باشیم و خود را مصروف موبایل نسازیم، زیرا عدم توجه ما به هم صحبت ما، باعث نارضایتی، عصبانیت و ناراحتی هم صحبت ما میگردد.

برای حفظ امنیت عمومی، از استفاده موبایل در زمان رانندگی خودداری کنیم، استفاده از موبایل در چنین حالتی، جان راننده و جان مردم را به خطر می اندازد.

در داخل موتر، به دیگر سواریان احترام گذاشته و هر گونه استفاده از موبایل که باعث آزار و اذیت آنان گردد، خود‌‌‌ داری نماییم.

 

باید گفت که استفاده از تیلفون همراه و موبایل، برای خود، دارای آداب و اخلاقی است.

در اسلام، احادیث و روایات بسیاری در باره منع آزار و اذیت دیگران و تجاوز به حریم دیگران آمده است.

مثل: « المسلم من سلم المسلمون من یده و لسانه» یا «لا ضرر و لاضرار ».

همه‌ی این روایات، دلالت بر این دارند که مسلمان، از آن جهت که مسلمان است، باید در همه شئون زندگی خود، از آداب معاشرت اسلامی پیروی کند و از آزار و اذیت دیگران و هتک حرمت آنان پرهیز نماید.

این احکام را میتوان در مورد استفاده از موبایل جداً در نظر گرفت و چنین نتیجه گرفت که استفاده از موبایل، اگر موجب آزار و اذیت دیگری شود یا حرمت مسلمانی را هتک نماید، چنین استفادهی‌ی مجاز نبوده و حرام می‌باشد.

مهربانو

ممکن است شما دوست داشته باشید