روزنامه ملی انیس
ریاست روزنامه های دولتی افغانستان

آب، سرمایۀ ملی است و مدیریت آن منافع ملی افغانستان را تأمین می‌کند

محمد طاهر زهیر، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ روزپنجشنبه در گفتمان ملی جوانان که معینیت امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ در تالار مطبوعات این وزارت تحت عنوان “آب سرمایۀ ملی افغانستان” برگزار کرد، گفت که آب، سرمایۀ ملی است و مدیریت آن منافع ملی افغانستان را تأمین می‌کند.
به گزارش خبرنگار آژانس باختر؛ محمد طاهر زهیر در این گفتمان بر مدیریت آب‌های کشور تأکید کرد و گفت: مدیریت آب منافع ملی کشور را تأمین می‌کند. زهیر به نکات مهم در مدیریت آب اشاره کرد وبا استناد برتأکید رئیس جمهوری اسلامی‌ افغانستان، اظهارداشت که امنیت افغانستان در گرو مدیریت درست آب‌های کشور است. او افزود: کشور ما سرشار از آب‌های شیرین است که ارزش آن بالاتر از نفت و داشته‌های مادی کشور‌های همسایه است.
کشورهای همسایه در این مدت تلاش کرده اند که افغانستان فرصت تنظیم و مدیریت آب‌های خود را در نیابد و به همین دلیل در گسترش ناامنی‌ها نقش داشته اند و هنوز هم نقش دارند.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان گفت: مدیریت و تنظیم آب‌های کشور در تأمین امنیت افغانستان نقش اساسی بازی خواهد کرد. هر زمانی کار روی پروژه‌های بندهای آب روی دست گرفته می‌شود، گروه‌های دهشت افگن و مخالفان مسلح پیدا می‌شوند و مانع کار می‌شوند این نشان می‌دهد که سازمان‌های استخباراتی کشور‌های همسایه برای اخلال کار این پروژه‌ها دست به کار می‌شوند.
او گفت که رئیس جمهوری اسلامی‌ افغانستان، دید همه جانبه و راهبردی نسبت به امنیت کشور دارد و بر این باور است که یکی از عوامل جنگ در افغامسنات بی مدیریتی در تنظیم آب است.
همچنان در این گفتمان داکتر ادریس الکوزی، سرپرست معینیت جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز در رابطه به آب‌های کشور و چگونگی مدیریت آن دیدگاه خود را بیان داشت و از جوانان خواست که برای استفاده درست ازآب‌های کشور به عنوان سرمایه ملی بسیج شوند.
همچنان انجنیر فایز الرحمن عزیزی، رئیس عمومی‌آب در خصوص بند‌های آب کشور معلومات مفصل داد و گفت که اداره ملی تنظیم امور آب با درک این مسئولیت ملی در قسمت مهار و مدیریت آب اقدام به احداث بند‌های کوچک، متوسط و بزرگ

ممکن است شما دوست داشته باشید