سرلیکنې

۱۰حوت، آغاز فروریزی بزرگ‌ترین کاخ استبداد

افغانستان مدت بیست‌سال، درگیر جنگ‌هایی بود که نه‌تنها استقلال و آزادی، بل‌که تمام هست‌وبود اش را از دست داد و زیربنای‌های اساسی آن از هم پاشید.

مردم افغانستان برای اعاده‌ی آزادی و استقلال و ارزش‌های اسلامی و میهنی خویش، به جهاد مسلحانه پرداختند و با قربانی‌های بی‌دریغی کشور خود را از لوث اشغال بیگانگان پاک کردند.

مجاهدین و سربازان سربکف امارت اسلامی و ملت قهرمان افغانستان در سنگرهای داغ نبرد، از خود فداکاری‌هایی نشان داد که لشکر سیاه امریکایی و مزدوران آنان از ترس‌وهراس، مات‌ومبهوت شدند و از سنگرها و بالآخره از کشور فرار کردند.

زمانی که امریکا و قدرت‌های تحت حمایتش با افغانستان در رویارویی قرار گرفتند و غیرت و شجاعت افغان‌ها را لمس کردند و زهر شکست‌های پی‌هم را چشیدند، تن به‌مذاکره داده و در جستجوی راهی برای بیرون‌شدن از افغانستان شدند.

بالآخره پس از ۱۸ ماه مذاکره و گفت‌وگو، به‌تاریخ دهم حوت سال ۱۳۹۸هجری-خورشیدی موافقت‌نامه‌ی دوحه را امضا نموده و به‌اشغال بیست‌ساله‌ی خود در افغانستان، نقطه‌ی پایان گذاشتند.

مردم افغانستان، دهم حوت را، روز گرامی می‌دانند و خطاب به‌تمام دنیا اعلام‌ می‌دارند که؛ با زور و زورگویی نمی‌توان، اراده‌ی ملت‌ غیور افغانستان را در دست گرفت و بالای آنان حکومت کرد.

هر زورگو و قلدری که با آله و ابزار پیش‌رفته به‌افغانستان حمله کرده‌است، در فرجام مفتضحانه به‌شکست مواجه شده و به‌تاریخ پیوسته است.

ما برای جهان این را می‌رسانیم که از این بیش‌تر، مردم افغانستان را در تنگنا قرار ندهند و دارای‌های مسدود شده‌ که حق مسلّم مردم افغانستان است را، برای شان برگردانند.

فصل جنگ و تقابل گذشته است، راه تعامل با افغانستان از طریق گفت‌وگو، همیشه باز است و باید جهان و کشورها برای به رسمیت‌شناختن افغانستان هم آماده شوند و در این مورد بدون توقف اقدام نمایند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button