مرکېویډیوګانې

گفتگوی ویژه با رئیس اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان (اترا)

رشد سریع و کیفیت پایین؛ بررسی فرصت‌ها و چالش‌های صنعت مخابرات درافغانستان

انقلاب تکنالوژی مخابرات در کمتر از دو دهه یکی از دست آوردهای جامعه بشری بوده که جهانی به این بزرگی را به دهکده کوچک تبدیل کرد و هر از گاهی رخداد های تازه و هیجان انگیزی در دامن این پدیده با یک رقابت تنگاتنگ جهانی در حال شکل گرفتن است.
افغانستان نیز در سال های اخیر در عرصه مخابرات جهش قابل ملاحظه‌ای داشته و در مقیاس به کشورهای منطقه به ویژه کشورهای همسایه که خیلی بیشتر و پیشتر در این زمینه تجربه دارند تا حدودی می‌تواند برابری ورقابت کند.
اکنون در این کشور چندین شرکت مخابراتی ملی و بین المللی فعالیت دارند که در زمینه های اطلاعاتی ومخابراتی ارائه خدمات می نمایند و میلیونها دالر را وارد سیستم مالی افغانستان می‌نمایند. به گفته مسوولین در اداره اترا(اداره تنظیم خدمات مخابراتی افغانستان)بیشتر از نود درصد شهروندان کشور به این خدمات دسترسی دارند و شماری زیادی از ولایات افغانستان به شبکه فایبر نوری وصل اند که عاید سالانه آن به میلیون‌ها دالر میرسد، تنهاعاید سالانه گردآوری محصول کریدت کارت هابیش از5میلیارد افغانی وارد سیستم عایداتی دولت میکند. به عبارت دیگر مالیات کمپنی‌ها مخابراتی نقش مهم در عواید دولت دارند و شبکه‌های مخابراتی توانسته هزاران فرصت شغلی مستقیم و غیر مستقیم ایجاد نماید وبرای ده ها هزار تن از شهروندان کشور که شامل کارمندان مسلکی، غیر مسلکی، قراردادیان، کسبه کاران و فروشنده گان وسایل وتجهیزات مخابراتی می‌شوند کار آفرینی نمایند. تنها شغل غیر مستقم که از این منظر ایجاد شده است حدود صد و هفتاد هزار است که عاید به دست آمده از آن چرخش زندگی هزارن خانواده را به گردش آورده است. بی‌گمان که این صنعت ظرفیت بیشتر را نیز در خود نهفته دارد و اگر در ابعاد مختلف آن توجه شود می‌تواند بیشتر و بهتر از این موثر باشد.

#slider

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button