ګزارش

گردهمایی مردمی «ملت آسوده و نظام مسوول» به محوریت سیرت النبی  در پنجشیر برگزار گردید

وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان دیروز محفلی را تحت عنوان گردهمایی مردمی ملت آسوده و نظام مسوول در ولایت پنجشیر در حضور داشت والی این ولایت وزیر معادن و پطرولیم، وزیر و معینان وزارت اطلاعات وفرهنگ لوی درستیز قوای مسلحه امارت اسلامی افعانستان، علمای و اهالی مردم این ولایت در مرکز ولایت پنچشیر برگزار نمود.

وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان دیروز محفلی را تحت عنوان گردهمایی مردمی ملت آسوده و نظام مسوول در ولایت پنجشیر در حضور داشت والی این ولایت وزیر معادن و پطرولیم، وزیر و معینان وزارت اطلاعات وفرهنگ لوی درستیز قوای مسلحه امارت اسلامی افعانستان، علمای و اهالی مردم این ولایت در مرکز ولایت پنچشیر برگزار نمود.

این محفل که به منظور گردهمایی مردمی ملت آسوده و نظام مسوول برگزار گردیده بود والی ولایت پنجشیر  حافظ محمد آغا حکیم با اشاره به جنگ‌های سال‌های اخیر کشور می‌گوید که در گذشته کشور ما مورد تاخت و تازهای ابرقدرت‌های دنیا بود و در این مدت کشورها اجازه نمی‌دادند تا کشور ما در بخش های مختلف پیشرفت نماید: «در پنج دههی گذشته کشور ما شاهد تاخت و تازهای از سوی ابر قدرتهای جهان از جمله روسیه و امریکا بودند. اما ملت غیور افغانستان بخاطر سرکوب و شکست این قدرتها مبارزات مسلحانه‌ی شانرا… انجام دادند و قدرتهای بزرگ زمان را به شکست مواجه نمودند»

والی ولایت پنجشیر میگوید ملت افغانستان آرمان و آرزوی را که اشغالگران به خاطر اشغال دایمی افغانستان به ذهن شان پرورش میدادند با شکست و شرمساری آنها خاتمه دادند و قدرت های بزرگ شکست شانرا در افغانستان پذیرفتند و با  شرمساری تمام از کشور اخراج شدند.

این مقام ولایت پنجشیر نیز میگوید: «هر کشوری  که در افغانستان به زور بیاید از سوی ملت افغانستان به شکست مواجه میشود. یهود و نصارا دشمن اسلام و مسلمانان هستند آنها با هر شیوهی به دشمنی شان با اسلام میپردازند»

آقای حکیم در رابطه به شکست امریکا که در بیست سال گذشته در افغانستان حضور نظامی داشت میگوید: «امریکا در بیست سال گذشته کشور ما را اشغال نموده بود. اما از سوی ملت اسلام دوست کشور به شکست نظامی مواجه شد اما فراموش نه کنیم که کشور از اشغال نظامی رهایی یافته ولی اشغال فکری هنوز در کشور بخاطر فعالیت امریکا و هم پیمانانش در بیست سال گذشته در کشور وجود دارد»

یک بخش دیگر این برنامه که مختص به برگزاری رقابت سیرت نبی(ص) و تاریخ اسلام بود  والی مقام ولایت پنجشیر ضمن سپاسگزاری از رهبری امارت اسلامی افغانستان به ویژه وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی بخاطر برگزاری این  برنامه  در ولایت پنجشیر، از استادان مدارس دینی و مکاتب  خواست تا در برابر اشغال فکری مبارزه کنند و جوانان را در مدارس دینی و مکاتب به پایان  اشغال فکری آشنا و بیدار بسازند. چون در بیست سال گذشته آمریکا و ناتو از طریق رسانه‌های خود شان دست به اشغال فکری زده بودند  بنا نیاز است که  استادان مکنب و مدارس دینی در این بخش مسوولیت شانرا ادا نمایند تا از اشغال فکری نیز رهایی یابیم.

شهاب الدین دلاور وزیر معادن و پطرولیم امارت اسلامی افغانستان نیز که در این برنامه صحبت میکرد میگوید که برگزاری رقابت سیرت نبی در بین جوانان کشور سودمند است و می‌افزود که مطالعه سیرت نبی کریم باعث میشود تا جوانان کشور با مسوولیت تربیه شوند و به خانواده، جامعه و کشور خدمت کنند و برای کشور  مفید تمام شوند.

 دلاور میگوید: «جوانان آینده و مدافع کشور هستند اینها دارای ذهنیت و استعداد هستند اگر جوانان درست تربیه شوند در آینده مدافع شرف و عزت مردم افغانستان میباشند»

وزیر معادن و پطرولیم امارت اسلامی افغانستان با استفاده از فرصت در این برنامه در رابطه به معادن و شیوهای استخراج آن اشاره نمود گفت: «مردم پنجشیر میتوانند بعداز اخذ اجازه نامه دست به استخراج معادن پنجشیر بزنند و آنچه که استخراج میکند ۱۰٪ آن به بودیجه دولت پرداخت میشود و ۹۰٪ دیگر آن به کسی که معادن را استخراج نموده است»

شهاب الدین دلاور میگوید که در گذشته  در ولایات کشور هر زور گو دست به استخراج خود سرانه‌ی معادن کشور می زدند و اکنون امارت اسلامی افغانستان در تمام ولایات کشور از استخراج خود سرانه‌ی معادن جلوگیری نموده و بدون اجازه نامه از سوی امارت اسلامی افغانستان معادن کشور را استخراج کرده نمیتوانند.

وی مردم ولایت پنجشیر را مخاطب قرار داده گفت که مردم پنجشیر به اساس حکم رهبر امارت اسلامی میتوانند با اخذ اجازه نامه از سوی نهادهای مربوطه دست به استخراج معادن این ولایت بزنند.

این مقام امارت اسلامی افغانستان میگوید که تا اکنون ۳۸۰ اجازه نامه برای مردم پنجشیر داده شده است و بیشتر از ۸۰۰۰ نفر در معادن کشور مصروف کار هستند. وی نیز گفت کار در سایر ولایات کشور بخاطر استخراج معادن کشور جریان دارد و این باعث خواهد شد تا تعداد کثیری از جوانان کشور مصروف کار شوند و جلو فرار جوانان از کشور بخاطر بی کاری گرفته شود.

در همین حال فصیح الدین فطرت لوی درستیز امارت اسلامی افغانستان که در این برنامه حضور داشت با اشاره به تاریخ اسلام بعداز بعثت نبی رحمت میگوید: «پیش از بعثت حضرت محمد ص بشر در جهالت بسر می بردند و در نابودی قرار داشتند اما خداوند ج با بعثت حضرت محمد، بشر و تمدن انسانی را از نابودی نجات داد»

آقای  فطرت میگوید که کشورهای غربی تلاش کردند که جوانان را از سیرت نبی اکرم دور داشته باشند و اما هرچه تلاش کردند برای دوری مسلمانان از اصل و پیامبر شان  موفق نشدند و اکنون کشور ما آزاد است و جوانان ما با اشتیاق بیشتر در رقابت‌های سیرت شرکت میکنند و پیامبر شانرا الگوی زندگی شان قرار میدهند.

از سوی هم ملا خیر الله خیر خواه وزیر اطلاعات و فرهنگ ضمن قدر دانی از حضور گرم اشتراک کننده  در این برنامه گفت: برگزاری چنین برنامه‌ها فرصتی خوبیست در راستای تقویت وحدت ملی و حمایت از نظامی اسلامی، چون امروز زمان وحدت وترقی فرا رسیده است.

آقای خیرخواه مردم را مخاطب قرار داده گفت که به امارت اسلامی اعتماد کنید و مطمئناٌ کارها بهتر می‌شود و برنامه‌های بزرگ در حال اجرا است.

گفتنی است که بیش از ۳هزار نفر در رقابت سیرت نبی(ص) و تاریخ اسلام اشتراک کرده بود و پس از یک ماه به پیشتازان این برنامه که از هر ولسوالی ۱۲تن بودند جایزه‌های نقدی و غیر نقدی توزیع گردید.

محمد جمال اکمل به نمایندگی از جوانان ولایت پنجشیر گفت: برگزاری رقابت سیرت نبی خیلی مفید بود سبب شد تا جوانان بیشتر به سیرت نبی کریم و تاریخ اسلام آشنا شوند و نهایتاً چنین یک برنامه بزرگ را شاهد باشیم.       ببرک قیوم

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button