سرلیکنې

کیفیت؛ عنصر اصلی و مهم کار است!

55 / 100

در هر کار یکی کمیت وجود دارد و دیگری کیفیت.در اکثر کشورهای جهان؛ کمیت و کیفیت هردو معتدلانه  و با توازن خوب به پیش می‌روند و توسط آن، امور ساخت‌وساز کشورها به درستی رقم می‌خورند و دوام پیدا می‌کنند.

اما متٲسفانه در بعضی از کشورها بیشتر بر کمیت تمرکز صورت می‌گیرد و کیفیت که عنصر اصلی و مهم است در نظر گرفته نمی‌شود و این امر چند برابر بر ستون فقرات اقتصاد و پیشرفت کشورها ضربه وارد می‌کند.

کیفیت کار می‌تواند بر ثبات اقتصاد کشور کمک کند و در کارهایی که بیشتر در آن از کیفیت کار گرفته می‌شود، نتایج آن نیز خوب و بازتاب آن در کشور مثبت و دوامدار است.

افغانستان در چهل‌وچند سال جنگ و تباهی در قدم نخست کمیت و کیفیت هردو را از دست داد و فساد، بی‌عدالتی، کم‌کاری و خیانت بود که حرف نخست را می‌زد و مردم ازآن وضعیت به تنگ آمده بودند.

در بیست سال دوره جمهوریت نیز از لحاظ کیفیت، کار به حد صفر تقرب کرده بود و غالباً در پروژه‌های عادی و انکشافی، کیفیتی وجود نداشت و از مواد گرفته تا تمام کار به شکل غیر متوازن و کم‌کیفیت به پیش می‌رفت و ماهیتِ کار که کیفیت است، فدای دستبرد و استفاده‌جویی‌ها می‌گردید.

از همین خاطر؛ سرک‌ها و شاهراهایی که در افغانستان ساخته شدند، به زودی از بین رفتند و به (کند‌وکپر) و دنیای مشکلات، برای عابران، مسافران و رانندگان، مبدل گردیدند.

شاهراه‌های افغانستان از کابل تا مزار و از هرات تا به قندهار و کابل، همه از اثر کم‌کیفیتی از بین رفتند و یک دنیا مشکلات، به ملت به وجود آوردند.

حالا هم قرار است که پروژه‌های کلانِ عادی و انکشافی از قبیل سرک‌سازی و احیای شاهراه‌ها دوباره آغاز شوند، ملت امیدوار است که امارت اسلامی افغانستان و خصوصاً وزارت فواید عامه‌ی کشور بالای کیفیت که مهم‌تر از همه‌چیز است توجه کند و سرک‌ها، شاهراه‌ها و دیگر پروژه‌ها باید از کیفیت عالی و استحکامات بهتری برخوردار شوند.

 تا باشد ملت از چنگ مشکلات راه ها که ناشی از کم‌کیفیتی و دیگر چالش‌ها می‌باشد، نجات پیدا کنند و برای همیشه ازاین ناحیه راحت و آسوده شوند.

به امید افغانستان آباد و شکوفا

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button