دکمکیانو انیس

کودکان با الگو قرار دادن اعمال والدین مسیر زندگی را انتخاب می کنند

كودكان و نوجوانان باید در طی مراحل رشد خود به این نكته بسیار مهم پی ببرند كه زندگی آنان ارزشمند است و باید قدر آن را بدانند. ما به عنوان والدین و معلم همواره باید به صورت زبانی و عملی به آنان نشان دهیم كه انسان موجود ارزشمندی است و باید قدر خود را به خوبی بداند. بد نیست بدانید این طرز برخورد و گفتار ماست كه ذهنیت فرزندان ما را شكل می‌دهد . شما بایستی به عنوان پدر و مادر كاری كنید كه فرزند تان تصویری خوب و مثبت از خود داشته باشد. البته این موضوع بدان معنا نیست كه طوری برخورد كنید كه فرزند تان تصور كند كه از دیگران كامل تر و برتر است، برعكس تنها باید متوجه شود كه او هدیه‌ای خداوند«ج» بر روی زمین است و به همین دلیل زندگی اش دارای اهمیت است .

اگر می‌خواهید فرزند تان، والدین، همسر، دوست و یا یك فرد موثر برای جامعه باشد، بهتر است او را مستقل بار بیاورید. این بدان معنا نیست كه به او در زندگی كمك نكنید و پشتیبان او نباشید. همواره به او عشق بورزید و در صورت نیاز او را راهنمایی كنید و پیشنهاد های لازم خود را به او بدهید، ولی هرگز فراموش نكنید كه او باید مستقل تربیت شود و روی پای خود ایستاده شود .

یكی از موارد بسیار مهم این است كه باید به فرزندان تان آموزش دهید كه آن‌ها باید متوجه شوند در تمام امور زندگی به خداوند«ج» توكل كنند و به او ایمان واقعی داشته باشند. كودكان و نوجوانان باید در همان مراحل اولیه رشد خود بیاموزند كه اگر در زندگی شان با مشكلی مواجه شدند، تنها كسی كه قادر است كمك كند و راه حل درست و مناسب را به آن ها نشان دهد، خداوند«ج» است. آنها باید بدانند كه مشكلات زندگی اعم از زناشویی، فرزندان و یا خانواده همه امور سطحی هستند و برای یافتن بهترین راه حل باید از خداوند قادر و مطلق كمك بطلبند .

اگر می‌خواهید مورد لطف خداوند متعال و بنده گانش قرار بگیرید و از آگاهی كامل برخوردار شوید تنها به خداوند بزرگ تكیه كنید و به او اعتماد داشته باشید.  تمام كارهای تان را به او بسپارید و هر‌كاری انجام می‌دهید خداوند را مدنظر داشته باشید بعد با كمال تعجب خواهید دید كه چگونه به سمت موفقیت گام خواهید برداشت. شما به عنوان پدر و مادر می‌توانید در این زمینه بهترین الگو برای فرزند تان باشید، او یقیناً با دیدن اعمال شما بهترین مسیر را در زندگی برای خود بر می‌گزیند .

فردی كه در زندگی یاد گرفته مسئولیت اعمالش را به عهده بگیرد، مطئمناً دارای شخصیت خوب و سالم است. در زندگی هرچه بكارید همان را درو می‌كنید، بهترین كاری كه والدین و معلمان می‌توانند انجام‌دهند این است كه الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند و در عمل مسئولیت رفتار و اعمال شان را برعهده گیرند. هیچ عذر و بهانه ای نیز در این زمینه قابل قبول نیست . هیچ كسی نیست كه در زندگی دچار مشكل  واشتباه نشود. همه افراد به نوعی دچار خطا و اشتباه می‌شوند. نكته مهم این است كه نمی‌توان این مسایل را در زندگی نادیده گرفت، برعكس باید واقعیت را بپذیریم و مسئولیت رفتار ما را برعهده گیریم .گرچه بسیار سخت است كه انسان در هنگام وقوع حادثه خود را كنترول كند واز آن درس بگیرد، ولی در همین شرایط است كه شخصیت انسان شكل می‌گیرد.

این وظیفه شماست كه فرزند تان را آگاه كنید و استعداد ها و توانایی هایش را به او بشناسانید.

كودكان و نوجوانان دارای استعدادهای فراوانی هستند كه بهتر است در همان دوران نوجوانی به آن پی ببرند و به خاطر این همه توانایی سپاسگزار باشند و با داشتن پشتكار و نظم و انضباط استعدادهای بالقوه شان را شگوفان سازند .

به فرزندان تان بگویید اگر دست به كاری می زنند، باید آن كار را تا آخر انجام‌دهند و در بین راه رها نكنند. زیرا تنها در این صورت است كه می‌توانند خیلی زود به اهداف شان دست‌یابند. استعداد چیزی نیست كه به مرور زمان از بین برود، بلكه در هر زمانی می‌توان آن را شگوفان ساخت .

کوهکن

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button