انیس کودک

کلمات زشت باید از ذهن کودک پاک گردد

حرف زشت زدن نه برای کودک خوب است و نه بزرگان، علت فحش دادن و گفتن حرف زشت در کودکان باید خیلی زود تداوی شود. گفتن حرف زشت در میان کودکان، اغلب به دلیل کنجکاوی آنان در حوزه زبان ‌آموزی است. آن‌ها یک کلمه جدید (فحش) را آزمایش می‌کنند، تا معنای آن را دریابند. گاهی اوقات نیز هنگام یادگیری یک واژه جدید، آن را به اشتباه به گونه‌ای دیگر تلفظ می‌کنند که معنای حرف زشت می‌دهد. بیشتر کودکان دوست دارند واژه‌هایی که می‌شنوند و یا خودشان می‌سازند را به زبان بیاورند. درمورد حرف بد همین مساله صدق می‌کند. کودک ممکن است این واژه ها را از منابع مختلف داخل و خارج از خانه شنیده باشد. همه کودکان این واژه‌ها را از پدر و مادر خود یاد نمی‌گیرند. تلویزیون، رسانه‌ها ، دوستان و همسالان نیز در این میان نقش پر رنگی دارند.

کودکان به خصوص در سال های نخست که به حرف می آیند، ممکن است کلماتی را یاد بگیرند که زشت و شبیه فحش باشند. ممکن است این کلمه را از زبان یکی از والدین شنیده باشند یا یکی از کودکان خانواده. در این شرایط یکی از سخت ترین کارها برای پدر و مادر این است که این کلمه را از ذهن کودک شان پاک کنند.

کودکان گاهی اوقات برای بیان خستگی و درماندگی خود واژه‌های بد و زشت به کار می‌برند. یا اینکه ممکن است کلمه‌ی را، چون: به نظرشان خنده دار است یا واکنش جالبی در دیگران ایجاد می‌کنند، به زبان بیاورند. گاهی نیز حرف زشت کودک، نتیجه تقلید رفتار دیگران است.

حتماً تاثیرات دوست‌ های کودک خود را در نحوه حرف زدن، حرکات بدن و بقیه رفتار‌ها دیده یا خواهید دید. شما می‌توانید با قرار دادن کودک خود مقابل دوست‌ هایی که خودتان می ‌پسندید، این امر را کنترول کنید اما تأثیر پذیری کودکان از هم امری اجتناب ‌ناپذیر است.

دانستن علت حرف زشت زدن کودکان بسیار مهم است و موجب می‌شود تا رفتار درستی در برخورد با او داشته باشید.

کودک حرف زشت می‌زند تا توجه شما را به خود جلب کند یا واکنش خوبی از شما بگیرد. شما باید هیچ گونه واکنشی نشان ندهید. از خندیدن و یا عصبانی شدن اجتناب کنید. آرام باشید و ناشنیده بگیرید. کلمات، ابزارهای قدرتمندی استند و کودکانی که تازه حرف زدن را آموخته اند، برای رفع نیاز و برقراری ارتباط، با این قدرت به خوبی آشنایی دارند. به خصوص وقتی کلماتش قدرت ایجاد عکس العمل های جالب و متفاوت را در اطرافیانش داشته باشد. هنگامی که فرزندتان از ادبیات مؤدبانه استفاده کرد، به او توجه کرده و او را تحسین

 کنید.

اگر حرف زشت زدن کودکان به دلیل خشم یا نا راحتی اوست، می‌توانید نام گذاری احساسات را به او یاد دهید؛ برای نمونه “من می‌ببینم که تو واقعاً عصبانی و نا امید هستی”.

آگاهی یافتن از احساسات برای کودکان بسیار مهم و ضروری است. به این ترتیب کودک یاد می‌گیرد که احساسات خود را به شیوه‌‌ی صحیح بیان کند.

در موقعیت خشم و پرخاشگری و حرف زشت زدن کودکان، باید کودک بیاموزد که از موقعیتی که موجب عصبانیتش شده، فاصله بگیرد؛ مثلاً: اگر کودک از بخاطر همبازی‌اش عصبانی است، به او بگویید که از محیط بازی دور شود یا از یکی از بزرگان کمک بخواهد.

در موقعیت نا راحتی و ناامیدی، باید با کودک مراحل حل مشکل را بررسی کنید. اگر یک اسباب بازی را گم کرده است، پیشنهاد کنید که آخرین جایی که بازی می‌کرده را بگردد، سپس اتاق خوابش را و ….

در هر دو حالت، شما می‌توانید راه‌های دیگر‌ی که می‌شناسید را برای مقابله با خشم و زدن حرف زشت و ناسزا به فرزندتان آموزش دهید. روش‌هایی؛ مانند: شمارش تا ۱۰، نفس عمیق و یا صحبت کردن در مورد احساسات.

کوهکن

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button