سرلیکنې

کشورها برف ضعف خود را بر بام افغانستان نیندازند!

افغانستان امروز الحمدلله از نعمت کامل امنیت برخوردار است و مرزهای آن بیش از پیش مستحکم گردیده و تهدیدی از خاک این کشور برای همسایه‌ها اصلاْ وجود ندارد.

افغانستان امروز الحمدلله از نعمت کامل امنیت برخوردار است و مرزهای آن بیش از پیش مستحکم گردیده و تهدیدی از خاک این کشور برای همسایه‌ها اصلاْ وجود ندارد.

کشوری‌که فضای امن در آن حاکم باشد، هیچ‌گروهی در آن قد بلند نتواند؛ خود دلالت بر حاکمیت درست حکومت بر آن جغرافیا کرده و نگرانی دولت‌های هم‌جوار از این ناحیه را، نیز رفع می‌نماید.

نزدیک به دوسال است که مرزهای افغانستان به شدت محافظت می‌شوند و هیچ‌فردی نمی‌تواند بدون کدام مجوز، از آن عبور و مرور کند.

در بیست‌سال گذشته؛ جنگ‌های خانمان‌سوز، حضور پررنگ اشغالگران در افغانستان و فعالیت‌ استخبارات منطقه و جهان در این خاک، از نبود حاکمیت دولت مقتدر و استحکامیت مرزها و ضعف نیروهای استخباراتی سرچشمه می‌گرفت.

اما حالا؛ به صراحت گفته می‌توانیم و در عمل نیز ثابت شده که امنیت در کشور حاکم است و وجود امنیت و آرامش در کشور، نشانه‌ی از تحت کنترل‌بودن مرزها و جغرافیای سرحدی ماست.

ما به کشورهای همسایه پیشنهاد می‌کنیم؛ بجای انتقاد و ادعاهای واهی و بی‌اساس، مرزهای خود را مستحکم کنند و برف ضعف خود را، به بام دیگران نیندازند.

به تازگی برخی از مقامات پاکستانی در ارتباط به حمله «باجور» ادعا کرده اند که این حمله از خاک افغانستان طراحی شده و عاملین آن، افغان‌ها است.

این ادعا از طرف مولوی ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی افغانستان به‌شدت رد شد و برای پاکستان خاطرنشان کرد که از ادعا و انتقادهای بی‌جا خودداری کند.

همچنان سخن‌گوی وزارت امور داخله در صحبت‌ با رسانه‌ها گفت: افغانستان هیچ‌وقتی اجازه نخواهند داد تا این کشور لانه‌ی امن برای گروها و تهدیدی برای همسایه‌ها و کشورها قرار گیرد.

ملت افغانستان نیز امیدوار است که کشورهای همسایه باید بار ضعف و ناتوانی‌ خود را بر شانه‌ی افغانستان نیندازند و خود باید پایه‌های امنیتی خود را استحکام ببخشند و احساس مسئولیت کنند و همچنان باید از اظهارات اتهام‌گرایانه و غیرمسئولانه، خودداری نمایند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button