دینی لیکنې

کدام شرایط برای قربانی کردن لازم است

عید قربان عید بندگی خداوند«ج» است. روزی که حضرت ابراهیم«ع» فرزندش را در راه خدا قربانی کرد ولی به اذن خداوند«ج» چاقو گردن اسماعیل «ع» را نبرید. از آن تاریخ به بعد قربانی کردن در این روز جزئی از احکام حج بوده و ذبح آن با شرایطی همراه است.

عید قربان عید بندگی خداوند«ج» است. روزی که حضرت ابراهیم«ع» فرزندش را در راه خدا قربانی کرد ولی به اذن خداوند«ج» چاقو گردن اسماعیل «ع» را نبرید. از آن تاریخ به بعد قربانی کردن در این روز جزئی از احکام حج بوده و ذبح آن با شرایطی همراه است.

شرایط و احکام قربانی کردن در عید قربان

از حیوانات ذیل می‌توان برای قربانی استفاده كرد: شتر،گاو، گاومیش،گوسفند، بزنر و ماده،صحت قربانی شدن هیچ گونه تأثیری ندارد ولی در شتر و گاو نوع ماده آن برتر است و در گوسفند، نر آن برتر از ماده است. گوسفند و بز برای یك نفر كافی است، حتی اگر بزرگ و چاق باشد اما گاو، گاومیش و شتر برای یك نفر تا هفت نفر كفایت می‌كند.

 آیا ذبح كردن قربانی در روز اول یا روزهای دوم و سوم عید فرقی دارند؟

بله؛ بنا به گفته پیامبر اكرم «ص»، ایام ذبح قربانی سه روز است و پر ثواب‌ ترین آن، روز اول عید قربان است. در این سه روز از زمان طلوع فجر روز دوم تا غروب روز سوم عید می‌توان ذبح انجام داد.

 قربانی كردن چه زمانی باید انجام شود؟ در مكانی كه نماز عید اقامه نمی‌شود، از زمان طلوع فجر دهم ذی‌الحجه و در مكانی كه نماز عید اقامه می‌شود بعد از اقامه نماز عید قربانی شروع می‌شود.

 ذبح قربانی به چه كسی واجب می‌شود؟ به هر شخص مسلمان (زن و مرد) ساكن در شهر و روستا كه دارای «۲۰» مثقال طلا و یا «۱۴۰» مثقال نقره و یا اموالی معادل قیمت یكی از آن‌ها باشد ذبح قربانی واجب می‌شود. البته مسكن، اثاثیه منزل و مایحتاج اصلی جزو این اموال محسوب نمی گردد. در مورد طلا و نقره، مستعمل و غیرمستعمل بودن آنها فرقی با هم ندارند.

 گوشت قربانی چگونه باید مصرف شود؟هر شخصی که قربانی می‌کند می‌تواند گوشت قربانی را برای خودش نگه داشته و یا به كس دیگری صدقه نماید. اما بهترآن است كه گوشت قربانی را به سه قسمت تقسیم نموده، یك سوم آن را صدقه دهد، یك سوم آن را به دوستان و خویشاوندان ضیافت دهد و یك سوم آن را ذخیره كند و اگر همه گوشت قربانی را صدقه داده و یا این كه همه گوشت قربانی را ذخیره نماید، جائز می‌باشد.

اما اگر شخص قربانی كننده، خانواده‌ای پر جمعیت داشته باشد، در این صورت می‌تواند گوشت را صدقه نداده و در منزل خود برای مصرف اهل خانواده‌اش صرف کند. اگر گوشت قربانی نذری باشد، مثلاً بر خودش قربانی واجب نبوده است به علت نذر كردن بر خود واجب گردانیده باشد، در این صورت نمی‌تواند از آن گوشت برای خود و اهل خانواده‌اش صرف كند بلكه باید به اشخاص فقیر صدقه دهد. فروختن گوشت قربانی كاملاً حرام است.

 حیوان قربانی چه شرایطی باید داشته باشد؟ گوسفند و بز یكسال تمام داشته باشد و اگر گوسفندی شش ماه تمام و به هفت ماهگی داخل شده باشد اما از لحاظ جثه به گونه‌ای كه تشخیص آن در میان گوسفندان یك ساله مشكل و یا ناممكن باشد قربانی كردن آن نیز صحیح خواهد بود. در مورد گاو و گاومیش دو سال تمام داشته و به سن سه سالگی داخل شده باشد. در مورد شتر پنج سال تمام داشته و به شش سالگی داخل شده باشد.

 پوست قربانی را چه باید كرد؟ پوست قربانی صدقه داده می‌شود و یا از آن آلاتی؛ مانند: مشك، غربال یا فرش پوستی و غیره در خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 چه معایبی مانع از صحت قربانی شدن حیوان می‌شود؟ كور بودن حتی یك چشم حیوان یا بیش از یك سوم لاغر بودن به حدی كه استخوان‌هایش مغز نداشته باشد ،بریده بودن گوش و دم حیوان بیش از یك سوم مریض بودن، گوش نداشتن حتی یك گوش ،نداشتن دندان به حدی كه نتواند علف بخورد، نداشتن بینی.

پوسیده و خشك شدن پستان ،نداشتن پستان ،حیوانی كه قادر به شیر دادن بچه اش نباشد، حیوانی كه به غیر از مدفوع چیز دیگری نمی‌خورد. گاوی كه زبانش بریده شده باشد،گاوی كه زبان نداشته باشد اما در مورد گوسفندان این‌ چنین نیست، لنگ بودن به حدی كه نتواند به محل كشتار برود.

خنثی بودن (دو جنسه بودن)حیوانی كه شاخش شكسته و به بزگترین بخش مغز رسیده باشد آیا جایز است که در ذبح گاو و شتر هفت نفر شریك شوند؟ بله، در گاو و شتر اگر هفت نفر شریك شوند جایز است ولی باید نیت و مقصد همه رضای خدا «ج» باشد و سهم هر یك، از یك هفتم كمتر نباشد و اگرشركاء از هفت نفر هم كمتر باشند جایز است.

 خوردن چند چیز از حیوان ذبح شده حرام است که از آن اجتناب كنید:

مقعد،كیسه صفراء،استخوان،نخاع ،خون،مثانه،غده ها،آیا ذبح گوسفند آبسته (باردار) جایز است؟ اگر وقت ولادت نزدیك باشد، ذبح آن مكروه است.

ضرابی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button