اقتصاد

کاهش 43 درصدی بهای مواد اولیه در بازار؛وزارت صنعت و تجارت:  قیمت‌ها بیشتر کاهش خواهد یافت

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که هرچند بهای مواد اولیه در بازارهای کشور در یک سال گذشته حدود 43 درصد کاهش یافته است؛ اما این وزارت تلاش دارد تا قیمت‌ها را بیشتر از این کاهش بدهد.

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که هرچند بهای مواد اولیه در بازارهای کشور در یک سال گذشته حدود 43 درصد کاهش یافته است؛ اما این وزارت تلاش دارد تا قیمت‌ها را بیشتر از این کاهش بدهد.

به گزارش «آوا»: در سیزدهم سرطان سال گذشته یک بوری آرد 50 کیلویی «قزاق»، در بازارهای کشور به 2650 افغانی به فروش می‌رسید؛ اما اکنون بهای آن به 1540 افغانی کاهش یافته است. همچنین سال گذشته در همین موقع قیمت یک پیپ روغن 16 لیتری 3300 افغانی بود که امروز قیمت آن به 1650 افغانی کاهش یافته است.

همزمان با این وزارت صنعت می‌گوید که تلاش‌ها جریان دارد تا بهای مواد خوراکی بیش از این کاهش یابد تا مردم بتوانند

 مواد مورد نیازشان را خریداری کنند.

عبدالسلام آخندزاده جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت روز سه‌شنبه (13 سرطان) به خبرنگار آوا گفت: «در نتیجه‌ی تلاش‌های حکومت به ویژه وزارت صنعت و تجارت، بهای مواد خوراکی در بازارهای کشور کاهش قابل ملاحظه‌ی یافته است و تلاش می‌کنیم تا قیمت‌ها بیشتر از این پایین بیاید».

جواد با بیان اینکه در حال حاضر از کشورهای مختلف مواد ارتزاقی وارد بازار کشور می‌شود، اضافه کرد که وزارت صنعت و تجارت تلاش دارد تا میزان واردات مواد اولیه به ویژه خواربار را از کشورهای منطقه افزایش دهد.

او اشاره کرد که یک بوری آرد سال گذشته بالاتر از دو هزار و پنجصد افغانی بود و اکنون به ۱540 افغانی کاهش یافته است و همچنین قیمت روغن و برنج نیز پایین آمده است.

در همین حال مسوولان در شهرداری کابل می‌گویند که این نهاد برای کنترل بهای مواد اولیه در بازارها به دکانداران نرخ نامه توزیع کرده و هر روز از قیمت‌ها نظارت می‌کند.

نعمت‌الله بارکزی، رئیس نشرات شهرداری کابل به خبرنگار آوا گفت: «هر هفته کمیسیون منع احتکار و کنترل قیم، شهرداری کابل نرخنامه جدید به دکانداران توزیع نموده و از عملی شدن آن نظارت می‌کند».

بارکزی اضافه کرد که دکانداران مکلف اند تا اجناس شان را بر بنیاد نرخنامه بفروشند و با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

این درحالیست که روز گذشته ذبیح الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی نیز در یک رشته تویتی از منفی شدن تورم در افغانستان خبر داده و گفته بود که در حال حاضر قیمت مواد غذایی و نفتی در افغانستان به مراتب نازل تر از کشورهای همجوار است.

در همین حال حسیب نوری سخن‌گوی بانک مرکزی به خبرنگار آوا گفت که در نشست رؤسای بانک‌های مرکزی کشورهای عضو سارک که به تاریخ دوم می در اسلام‌آباد برگزار شده بود، مشخص شد که افغانی باثبات‌ترین واحد پولی در بین کشورهای عضو سارک (افغانستان، هند، پاکستان، بنگلادش، سریلانکا، نیپال، مالدیف و بوتان) است و همچنین افغانستان از نرخ تورم باثبات برخوردار است.

بربنیاد گفته‌های نوری؛ تطبیق یک سیستم پولی مناسب و جلوگیری از قاچاق دالر به خارج از کشور دلیل اصلی ثبات قیمت افغانی در برابر ارزهای خارجی بوده، طوری که پول افغانی در میان 9 ارزی قرار گرفته است که ارزش آن‌ها در سال گذشته ثابت مانده است.

نوری اضافه کرد که ثابت نگه داشتن ارز خارجی از سوی بانک مرکزی در کاهش نرخ مواد اولیه نقش بارز داشته است.

با این وجود شماری از شهروندان کشور می‌گویند که فقر افزایش یافته است و مردم توان خرید مواد خوراکی را از دست داده‌اند.

سید حسین بهرامی باشنده کابل به خبرنگار آوا گفت که او روزانه حتی صد افغانی درآمد ندارد و نمی‌تواند چیزی را به خانه ببرد.

بهرامی از حکومت خواست که در قسمت اشتغال زایی برای شهروندان اقدامات جدی را روی دست بگیرد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button