سرلیکنې

کانال قوش‌تيپه، بزرگ‌ترين پروژه‌‌ي ملي در نيم‌قرن پسين افغانستان

افغانستان بعد از کودتای ننگین کمونیستی و سقوط حکومت داودخان، روی خوشی و شادمانی را ندید و به جز خارِ ویرانی و بربادی، گل امید و آبادی در این سرزمین نرویید.  اما با شکست امریکا و ناتو، جمع‌شدن گلیم جمهوریت تقلبی و پیروزی امارت اسلامی، گل‌های امید تازه شکوفا شد و درخت

افغانستان بعد از کودتای ننگین کمونیستی و سقوط حکومت داودخان، روی خوشی و شادمانی را ندید و به جز خارِ ویرانی و بربادی، گل امید و آبادی در این سرزمین نرویید.

اما با شکست امریکا و ناتو، جمع‌شدن گلیم جمهوریت تقلبی و پیروزی امارت اسلامی، گل‌های امید تازه شکوفا شد و درخت آرزوهای ملت به ثمر نشست.

اگرچه تاکنون این نظام اسلامی را هیچ کشور و دولتی به رسمیت نشناخته است و از لحاظ اقتصادی هم روزگار مناسبی ندارد.

اما این نظام با امکانات اندک و ناچیز، کارهای بس بزرگی را انجام می‌دهد/ داده و در ساخت‌وساز کشور پیش‌قدم‌تر از جمهوریتی است که تمام جهان تمویلِ مالی و حمایت مادی‌اش می‌نمود.

در کنار پیشرفت پروژه‌های خُرد و کوچک، جمع‌‌آوری گداها و معتادین، ترتیب و تنظیم غرفه‌ها در کنار جاده‌های شهر و توزیع منصفانه‌ی کمک‌های بشردوستانه، کار پروژه‌ی کانال قوش‌تیپه که بزرگ‌ترین پروژه‌ی ملی در نیم قرن پسین در افغانستان است را نیز روی دست گرفت که ما امروز شاهد پیشرفت آن هستیم.

واقعاً اگر نیت خدمت به ملک و ملت وجود داشته باشد، بدون شک وطن آهسته آهسته آباد می‌شود و ملت به قله‌های رفیعِ رفاه و سعادت می‌رسند.

در دوره‌ی جمهوریت، امکانات شگفت‌انگیز و دالرهای سرسام‌آوری از شرق و غرب دنیا در افغانستان سرازیر می‌شد، اما چون اخلاص و صداقت وجود نداشت، ما شاهد هیچ‌‌پیشرفت و پروژه‌ی زیربنایی و بنیادینی نبودیم و افغانستان جز جنگ، بدبختی، اشغال و بمباردمان‌های بنیان‌برانداز چیز دیگری را تجربه نکرد.

پول و امکانات گزافی که در افغانستان سرازیر شد، اغلب حیف‌ومیل چندتا سیاسیونی گردید که جز منافع شخصی، منافع ملی و مهینی برای شان اهمیت و ارزشی نداشت.

حالا که پروژه‌‌ی کانال قوش‌تیپه به سرعت به پیش‌ می‌رود و گل‌های امید در باغ اندیشه‌ی ملت، شکوفا شده اند، سیاسیون‌ فراری و «دسته‌کی»‌های شان به تبلیغات زهراگین می‌پردازند و برای تخریب ذهنیت ملت شریف افغانستان، قلم می‌زنند و دروغ می‌بافند.

اما، ملت شریف افغانستان در طی چهل و چندسال، همه را شناخته اند و ما مطمئن هستیم که دیگر تبلیغات منفی، جایی را نخواهد گرفت و دردی را هم دوا نخواهد کرد.

در آخر باید گفت که؛ پروژه‌ی کانال قوش‌تیپه، پروژه‌ای است که؛ چندین ولایت کشور را سیراب و سرسبز می‌کند و مردم شریف آن ولایات را از حضیض فقر و بی‌چارگی بلند نموده، به رفاه، سعادت و ثروت می‌رساند.

ان شاءالله تعالی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button