سرلیکنې

چشم‌انداز مثبت نشست فارمت مسکو  بر افغانستان

در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳، پنجمین نشست کشورهای شرکت کننده در قالب مسکو رایزنی در مورد افغانستان در قازان در سطح نمایندگان ویژه و مقامات ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و ازبیکستان برگزار شد.

در ۲۹ سپتامبر ۲۰۲۳، پنجمین نشست کشورهای شرکت کننده در قالب مسکو رایزنی در مورد افغانستان در قازان در سطح نمایندگان ویژه و مقامات ارشد هند، ایران، قزاقستان، چین، قرغیزستان، پاکستان، روسیه، ترکمنستان و ازبیکستان برگزار شد.

 در این جلسه سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی مولوی امیرخان متقی نیز حضور داشت. نمایندگان عربستان سعودی، قطر، امارات متحده عربی و ترکیه به عنوان مهمان افتخاری حضور داشتند.

در این نشست روی اوضاع افغانستان تمرکز اساسی صورت گرفت و دستاوردهای حکومت امارت اسلامی  مثبت ارزیابی شد

اعضای این نشست از امارت اسلامی افغانستان بخاطر مبارزه جدی با گروه هراس‌افگن داعش ستایش به‌عمل آوردند و نابودی لانه‌های این گروه را از دستاوردهای مهم این حکومت برشمردند.

همچنان  این اعضا از امارت اسلامی و تلاش‌های مداوم آن بخاطر محو و نابودی کشت خشخاش ستایش نموده و آنان بر اهمیت تداوم اجرای سیاست واقعی و موثر مبارزه با مواد مخدر تاکید کردند.

اشتراک‌کنندگان این نشست از مقامات امارت اسلامی افغانستان خواستند تا همکاری خود را با کشورهای منطقه در مبارزه با تهدیدات تروریسم و قاچاق مواد مخدر از خاک افغانستان افزایش دهند.

اعضای نشست فارمت مسکو همچنان خواستار آزادسازی دارایی‌های افغانستان شده و بر رفع تحریم‌ها تاکید ورزیدند.

این اعضا توسعه‌ی پروژه‌های اقتصادی در کشور را مثبت ارزیابی نموده و تقویت روابط اقتصادی در افغانستان را یک ضرورت دانستند.

همچنان در این نشست، همگی بر سیاسی ساختن کمک‌های بشری مخالفت ورزیده و خواستار گسترش همکاری با مقامات فعلی کشور شدند.

مردم افغانستان از این‌که دستاوردهای امارت اسلامی در نشست فارمت مسکو مثبت ارزیابی شده خورسند هستند و از جهان می‌خواهند تا دید مثبت و سازنده بر تمام امور کشور داشته باشد و بر گسترش تعاملات در عرصه‌های مختلف تلاش بورزند.

دو سال است که امارت اسلامی امور کشور را بر دست گرفته و در این زمان اندک، کارکردهای شان مورد استقبال جهان قرار گرفته است.

ما مطمئن هستیم اگر جهان نگاه‌های سازنده و همه‌جانبه در افغانستان داشته باشد و واقعیت‌های کشور را از زبان خود افغانان بشنود و روند بازسازی و توسعه‌ها را خود ببیند و امنیت سرتاسری را خود لمس کند، به یقین متوجه می‌شود که این خاک دیگر جایی برای هیچ‌گروه و هیچ‌کشور مغرض نخواهد بود.

جهان باید بداند که افغانستان توسط صاحبان اصیل شان اداره می‌شود و مردم است که این نظام را و پایه‌های این نظام را بنا نموده اند و بر استحکامیت آن تا پای جان تلاش می‌ورزند.

افغانستان چشم امید به جهانیان دارد تا برای به رسمیت‌شناسی و تعامل بیش‌تر با امارت اسلامی تلاش نمایند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button