مقالې او تبصرې

چرا اسرائیل به آتش‌بس موافقت کرد؟

حماس و اسرائیل پس از 47 روز درگیری روی یک آتش بس چهار روزه موافقت کردند. در جریان این چهار روز در کنار اجازه یافتن کمک های بشر دوستانه به غزه، 150 زن و کودک فلسطینی (زیر 19 سال) در مقابل 50 گروگان اسرائیلی (زیر 19 سال) که شامل زنان و کودکان می شوند، از سوی اسرائیل آزاد می شوند.

حماس و اسرائیل پس از 47 روز درگیری روی یک آتش بس چهار روزه موافقت کردند. در جریان این چهار روز در کنار اجازه یافتن کمک های بشر دوستانه به غزه، 150 زن و کودک فلسطینی (زیر 19 سال) در مقابل 50 گروگان اسرائیلی (زیر 19 سال) که شامل زنان و کودکان می شوند، از سوی اسرائیل آزاد می شوند.

اسرائیل، به عنوان یک کشور مغرور، متکبر و زورگو، در حالی تن به آتش بس داده است که از یک طرف بارها تاکید به نابودی حماس کرده و از جانب دیگر، جست‌وخیزهای افراطی اش نشان دهنده‌ی این بود که این کشور می‌تواند گروگان‌های خویش را از راه زور و فشار از حرکت مقاومت اسلامی باز ستاند.

اسرائیل، به آتش‌بسی موافقت کرده است که وزنه‌ی آن به نفع حماس سنگینی می‌کند و این نوع حقارت‌پذیری در طول تاریخ اسرائیل سابقه ندارد. همان حماس که پوست شیر را از روی آن کشور در عرصه‌های نظامی، امنیتی و اطلاعاتی گرفت و در مجال‌های اقتصادی، سیاسی و حیثیتی ضربه ی محکمی را بر تن آن وارد آورد.

چرا اسرائیل تن به این آتش‌بس داد؟

پاسخ رسمی اسرائیل در جواب سوال فوق این است که این کشور از یک طرف می‌خواهد گروگان‌هایش آزاد شود از جانب دیگر، زمینه رسیدن کمک های بشردوستانه به غزه مساعد گردد. در مورد اولی اسرائیل تا جایی راست می‌گوید. چون آزادی گروگان‌ها در استحکام پایه‌های متزلزل حکومت بنیامین نتنیاهو نقش کمک کننده دارد. در مورد دومی، ادعای اسرائیل به این خاطر دروغ شاخدار می‌نماید که ارتش اسرائیل در مدت جنگ با حماس در امر جنایت علیه بشریت از هیچ تلاشی دریغ نکرده است. اگر از ویرانی وحشتناک و کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار فرد ملکی از جمله زنان و کودکان در غزه به دست ارتش اسرائیل در جریان جنگ بگذریم، قطع آب و برق و تلفون، ممانعت از ورود سوخت، غذا و دوا به غزه از جنایت‌های وحشتناک ضد بشری است که اسرائیل مرتکب آن شده است. از این مهم‌تر ارتش اسرائیل، توسط حملات خویش از 35 شفاخانه موجود در غزه 25 باب را غیر فعال کرده و نیز بارها مکاتب را مورد حمله قرار داده است.

نظر به یافته‌های این قلم عوامل زیر می تواند سبب قبول کردن آتش‌بس از سوی اسرائیل باشد:

1- بر خلاف تخمین های اولیه اسرائیل و حامیان جهانی اش، مقاومت حماس در غزه حیرت انگیز بود و در واقع می‌شود گفت که گردان های عزالدین قسام، در مجال دفاع در نقش کوه آهن ظاهر شد که اسرائیل حتی تصورش را نمی کرد.

2- جنگ با حماس، برای اسرائیل هزینه زیادی جانی را چه در بخش نظامی و چه در بخش ملکی به بارآورد. هر چند ارتش اسرائیل تعداد تلفات جانی خویش را بیشتر از چند صد نفر عنوان نمی‌کند ولی با توجه به کلیپ های تصویری که  ازهدف قرار دادن وسایط نظامی اسرائیل از سوی گردان های قسام نشر می شود و نیز گفته های تحلیل گران نظامی، تعداد تلفات نظامیان اسرائیل به مراتب بیش از چیزی است که ارتش اسرائیل در خورد رسانه ها می دهد. این عدد را در حدود 3000 کشته و 11600 زخمی و معلول نیز گفته اند.

3-            تکنیک ها و وسایل نظامی اسرائیل در غزه با توجه با تکنیک ها و تونل های حماس، تنها به درد کشتن افراد ملکی می خورد. احتمالا، اسرائیل این موضوع را درک کرده است. در کنار این روزانه تانک ها و نفربرهای قوی و گران قیمت اسرائیل، توسط سلاح های تخریب می شوند از نظر اقتصادی هزینه ی چندانی را بر حماس تحمیل نمی کند. و این وسایط نظامی به قول ابو عبیده سخن گوی گردان های قسام، تعداد شان به 335 عراده می رسد.

4- از نظر اقتصادی در حال حاضر اسرائیل تحت دو فشار قرار دارد. یکی مصارف جنگ است و دیگری ضربه دیدن فعالیت های اقتصادی در آن کشور است. ارزش پول اسرائیل پایان آمده است. ارزش سهام بانک ها و دیگر شرکت های اسرائیلی کاهش یافته است. فرار سرمایه آغاز شده است. فعالیت های اقتصادی در تمام بخش های اسرائیل به خصوص در جنوب و شمال آن کشور که در تیررس حماس و حزب الله قرار دارد به مشکل جدی مواجه گردیده است.

5-            در طول حیات اسرائیل، امنیت ملی آن کشور تا این حد به شکل جدی و بنیادی مورد تهدید قرار نگرفته بود. ارقام های ارائه می شود که به دلیل امنیتی تا این دم از سه صد هزار تا شش صد و پنجاه هزار اسرائیلی این کشور را ترک کرده است و در حال حاضر اسرائیل در حدود یک میلیون مهاجر داخلی دارد. حمله های راکتی حماس و حزب الله به اسرائیل بیشتر از امنیت فزیکی امنیت روانی را در اسرائیل از بین برده است.

6- افزایش جبهات جنگ مستقیم و غیر مستقیم با اسرائیل از موارد دیگری تن دادن اسرائیل به آتش بس است. در طول جنگ اسرائیل با حماس گروه های چون حزب الله لبنان، انصارالله یمن و گروه های پیدا و پنهان دیگری در عراق و سوریه به نحوی با اسرائیل وارد جنگ شدند. و کار به جایی کشید که گروه انصارالله یمن، یک کشتی تجارتی اسرائیلی را در دریای سرخ توقیف کرد و نیز رسما اعلام نمود که هر کشتی اسرائیلی و یا کشتی های که با اسرائیل کار می کند بعد از این هدف مشروع نظامی شان است.

7- در این که امریکا به عنوان قوی ترین حامی اسرائیل در جهان است شکی وجود ندارد. این موضوع را در حمایت یک جانبه و قاطع خویش از اسرائیل در جنگ با حماس، در کنار دیگر کمک های نظامی، اقتصادی و سیاسی، با فرستادن کشتی های بزرگ نظامی و زیر دریایی هسته ی خویش نشان داد. این حمایت امریکا را در یک قدمی جنگ دیگری در خاورمیانه قرار داد، جنگ احتمالی که همزمان می توانست در لبنان، عراق، سوریه، یمن و ایران آغاز شود و دامنه آن به مرور زمان در دیگر کشورهای دور و پیش گسترش پیدا کند، که این جنگ می توانست منافع امریکا را به شکل جدی در خاورمیانه و حتی فراتر از آن به خطر مواجه سازد. برای جلوگیری از این جنگ احتمالی همواره امریکا بالای اسرائیل فشار وارد می کرد که عملیات خویش را در غزه توقف داده و به یک آتش بس تن دهد. از سوی دیگر، حمایت امریکا از اسرائیل آن کشور را در تقابل کامل با مسلمانان جهان قرار داده بود و مخالفان جهانی امریکا از این موضوع به خوبی به نفع خویش و به ضرر امریکا استفاده می کردند.

8- حمایت جهانی از فلسطین، تشویشی را از پیامد های تداوم جنایت شان در غزه برای اسرائیل ایجاد کرد. و نیز امریکا را که به عنوان حامی درجه یک اسرائیل قد علم کرده بود، با گذشت هر روز بیشتر خلع سلاح ارزشی می کرد. چگونه می توانست امریکا از حقوق بشر بگوید در حالی که کودکان و زنان و دیگر بی گناهان به دست اسرائیل در غزه در حالی سلاخی می شد که گلوله هایش را امریکا می فرستاد؟

نتیجه این که اسرائیل تحت فشارهای جدی نظامی، امنیتی، سیاسی، اقتصادی و حیثیتی تن به این آتش بس داده است. قسمی که دیده می شود دیگر عمر اربابی و زورگوی اسرائیل در خاورمیانه به پایان رسیده است. و این سرآغاز تشکیل حکومت مشروع فلسطینی وآغاز بازیابی عزت به دنیای اسلام است.

بسم الله ذکی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button