ورزش

پهلوانی یکی ازسابقه‌ترین رشته‌های ورزشی است

  پهلوانی (کشتی) یکی ازسابقه ترین رشته های ورزشی است که تمام ملل جهان ازدوران باستان به آن اشنایی دارند. نخستین مسابقات بین المللی پهلوانی بدون درنظرداشت وقت مسابقه الی موفقیت یک نفر به پایان میرسید. پهلوانی ازجمله ورزش های غیررزمی بوده که درتمام نقاط جهان مردم با آن آشنایی دارند درورزش پهلوانی ابتدا ورزشکاران خودراگرم نموده بعدابه اجرای تمرینات اساسی می پردازند دراین ورزش تکتیک ها وفول ها موجود بوده وبا انواع دیگرچون سامبو  پهلوانی گیرومند وکشتی کج تفاوت دارند.

کشتی گیری:کشتی گیری یکی از ورزشها وسنن ملی افغانستان می باشد. مردم افغانستان کشتی گیری را طور عموم پهلوانی میگویند. کشتی گیری درین کشور تاریخ طولانی دارد. زیرا زیاده شاعران افغان در اشعار خود از کلمه پهلوان یاد نموده است. قصه رستم وسهراب تورانی یکی از رویداد واقعی این کشور است که در عصر اوستا می زیستند. بر مبنای روایت ها گویند در زمانه های قدیم پهلوانان ما پیش از مسابقه بدن شان را با تیل های سیاه و یا زیتون چرب می نمودند و در آفتاب می نشستند، بعد به کشتی می پرداختند و چهار طرف محل برگزاری بازی شان را به فاصله۱۰ متر بر ۱۰متر ریسمان می بستند. در حین رقابت ها وقت تعیین نبود، داور در میدان موجود نبود، وزن کشتی گیران معلوم نبود، هیچ گونه قوانین برای بازی وجود نداشت، مسابقه میان یک جوره به ساعت ها دوام می نمود و مسابقه تا زمانی ادامه می داشت تا پشت یک پهلوان به زمین اصابت می کرد یا یکی از حریف ها به دیگرش تسلیم می شد. در ختم رقابت ها برای ورزشکار برنده معمولاً یک چپن سبز با یک دستار و پول نقد به گونه تحفه داده می شد. تماشاچیان با پرداخت پول از همچو رقابت ها دیدن می نمودند و بالای هر یک از پهلوانان جایزه می گذاشتند. پهلوانان دران زمان با پای برهنه، و با یک نیکر تا سر زانوهای شان دراز می بود به رقابت می پرداختند. و این رقابت ها بیشتر درباغ عمومی شهر کابل برگزار می شد. پهلوانان نامدار در زمان سلطنت امیر عبدالرحمن خان که در رقابت های حایز مقام بودند عبارتند از بابه قادر و بهرام واته بود. اینها روزانه سه هزار بیتک و سینه کشی می‎نمودند. در زمان سلطنت امیر امان الله خان پهلوانان نامور و استادان این رشته روی کار شدند که عبارت از: خلیفه امیر جان؛ خلیفه نظام؛ خلیفه رحیم بودند. در سال های ۱۳۳۵تا ۱۳۳۸هجری خورشیدی در افغانستان برای نخستین بار دوشک پهلوانی روی کار شد. در همین وقت مربی جاپانی به نام مستر ناگا برای تمرینات بهتر پهلوانی وارد افغانستان شد و تمریناتش را با ورزشکاران افغان در کلپ معارف آغاز نمود. پهلوانان افغان برای نخستین بار پس از کسب عضویت در خانواده المپیک بین المللی در سال ۱۹۳۴میلادی روانه بازی های المپیک شدند که نتایج ورزشکاران افغان قناعت بخش خوانده شد. کشتی گیری در افغانستان نظر به ولایات فرق دارد. درولایات شمال از پا گرفتن فول می باشد. با خواباندن حریف کامیاب است. افغانستان که یکی از پایه گذاران بازی های آسیایی به شمار می رود، پهلوانان افغان در بیشتر بازی های آسیایی شرکت ورزیده و نتایج قناعت بخشی را به دست آورده اند. به همین ترتیب پس از مدتی شاگردان این سه استاددر رقابت های داخلی و خارجی هم نتایج مطلوب را به دست آوردند. مشهور ترین کشتی گیران آن وقت عبارت بودند از: پهلوان محمد براهیم مشهور به ابراهیم شش کبابی؛ پهلوان احمد جان؛ پهلوان آصف کوهکن؛ پهلوان جان آقا پهلوان محمد صدیق زرگر؛ پهلوان داوود؛ پهلوان نادر علی؛ پهلوان رزاق بلال، پهلوان محمد اسلم کابلی عبدالحق و… بود. پس از سال ۲۰۰۲ورزش پهلوانی دوباره راه صعودی خودرا آغاز نمود. فعلاً در شهر کابل بیشتر از ۲۲کلپ پهلوانی وجود دارد. پرویز سلطانی، محمد آزاد برنده مدال طلا، مصطفی نظری برنده مدال طلا دروزن ۶۸کیلو، امید حسینی قهرمان در وزن ۶۳-۶۵کیلو، و… از پهلوانان مشهور وقت هستند.

تاریخچه ورزش پهلوانی در افغانستان

درافغانستان پهلوانی اززمان یماپادشاه وقبل ازآن قدامت داشته است .

بعدازسال (۱۳۲۵ ) شمسی.(۱۹۴۶ )عیسوی با فراغت نخستین گروپ ازمربیون تربیت بدنی ورزش پهلوانی تحت دلچسپی قرارگرفت واتلتیک خفیفه وپهلوانی به طورعملی ونظری مورد تطبیق قرارگرفت.

افغانستان درسال (۱۹۳۶)میلادی شامل بازی های المپیا یی گردید وبه طورسیستماتیک ازسال ۱۹۵۱ م درهمچوبازی ها اشتراک نموده است.

پهلوانی  توسط (یوری)استادپهلوانی اتحادجماهرشوروی سابق درافغانستان پایه گذاری شد.

وپهلوانان مشهورکشور درآن زمان محمد ابراهیم؛ محمداسلم ؛ جان اقا ؛ شجاء الدین  عبدالرازق و صدیق زرگر بودند که هرکدام درمسابقات جهانی شرکت نموده بودند.

وبسیارافتخارات را برای کشورعزیزما افغانستان کمایی نمودند ویاد ازآنها جاویدانه خواهد ماند.

پوهنیار سمونمل غلام ربانی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button