ټولنه او کلتور

پناهجویان افغان دربریتانیا؛از اقامت در هوتل های مفشن تا سرگردانی در جاده‌ها

هزاران پناهجوی افغان در بریتانیا که درروز های اول پیروزی دو باره امارت اسلامی با وعده   های رنگارنگ از افغانستان بیرون کشیده شدند٬ حالا دچار  رنج بی خانمانی اند.

هزاران پناهجوی افغان در بریتانیا که درروز های اول پیروزی دو باره امارت اسلامی با وعده   های رنگارنگ از افغانستان بیرون کشیده شدند٬ حالا دچار  رنج بی خانمانی اند.

این افغانان زیر نام  «عملیات استقبال گرم» در بریتانیا  استقرار یافتند٬ دیگر خوشی های روز ها ی اول را ندارند٬ آنان  حدود دو سال قبل زمانی که وارد بریتانیا شدند در بهترین هوتل ها اسکان یافتند٬ برای شان وعده  اسکان در خانه های مستقل  داده شده بود٬ و کودکان شان به مکاتب دسترسی خواهند داشت و مراقبت های صحی شان  هم معیاری با شهروندان  انگلیس خواهد بود.

مگر این خوشی برای افغانان پناهجو دیر دوام  نیاورد٬ جنگ اوکراین در گرفت و صد ها هزار اوکراینی با فرار از کشور شان به سوی کشور های اروپایی منجمله بریتانیا رخ کردند٬ اینجا بود که غمنامه پناهجویان افغان آغاز شد٬ اگر کمکی باید برای مهاجران در بریتانیا صورت میگرفت٬ اولویت اوکراینی ها بودند و اگر مسله اسکان مطرح میشد اولویت اوکراینی ها بودند و نا ملایمت های دیگر در برابر پناهجویان افغان.

پناهجویان افغان که بیشتر در هوتل ها اسکان یافته بودند٬ به دلیل هزینه بالا به گونه تدریجی از هوتل بیرون کشیده شدند٬ به کمپی در حومه لندن انتقال یافتند که با واکنش باشنگان محل مواجه شدند بازهم در کمپ استقرار یافتند مگر دیگر از دید افتاده بودند٬ کلانترین مشکل پناهجویان افغان در بریتانیا مسله اسکان و چگونگی آموزش فرزندان شان است٬ دو مسئله حیاتی که تاکنون  حل نشده است.

به تازه گی  روزنامه گاردین نوشته است:« مقام های شوراهای پناهندگی در جلسه  اخیر شان که به آن جلسه بحران نام داده اند به مقامات خانه شماره ۱۰ داونینگ استریت (دفتر نخست وزیر انگلیس) و کارمندان وزارت کشور هشدار دادند که حدود ۸ هزار پناهجوی افغان که در سال ۲۰۲۱ تحت شعار عملیات استقبال گرم وارد این کشور شدند، تا اوایل ماه اگست به دلیل پایان ضرب الاجل دولت، از هوتل های محل اقامت خود تخلیه خواهند شد و جایی برای رفتن ندارند.»

نشست روز پنجشنبه بحران ساعاتی پیش از آنکه ریشی سوناک نخست‌وزیر انگلیس، بی سر و صدا طرح بحث‌برانگیز قانون پناهندگی سال گذشته را که یک سیستم دو لایه پناهندگی را معرفی می کرد، کنار بگذارد، برگزار شد.

به نوشته گاردین، پیش بینی می شود سوناک همزمان با طرح کمیته پارلمانی با مشکلات بیشتری مواجه شود زیرا این کمیته عنوان می کند که طرح مهاجرت غیرقانونی وی تعدادی از تعهدات بین المللی حقوق بشر را نقض می کند و به این معناست که بریتانیا «به اکثریت قریب به اتفاق پناهندگان پشت می کند»

در جلسه بحران روز پنجشنبه که تعدادی از پیمانکاران خصوصی وزارت امور داخله نیز حضور داشتند، مقام های انگلیسی همچنین درباره گزینه‌های «کم‌هزینه» برای جابه‌جایی بیش از ۵۰ هزار پناهجو که در هوتل ها بسر می برند، بحث کردند. با این حال، بسرعت مشخص شد که شوراها به دلیل کمبود شدید مسکن برای کمک کردن، با مشکل مواجه خواهند شد.

سوناک پیشتر گفته بود که دولت وی برای کاهش تعداد پناهجویانی که در هوتل ها زندگی می کنند و گفته می شود روزانه ۶ میلیون پوند هزینه دارد، دو کشتی بزرگ دیگر را برای اسکان تقریبا ۱۰۰۰ پناهجو خریداری کرده است.

خرید این کشتی ها سوال های مهمی را مطرح کرده است. روزنامه آبزرور فاش کرده که دولت انگلیس به یک پیمانکار دستکم یک میلیون و ۵۰۰ هزار پوند پرداخت کرده تا یک پایگاه نظامی غیرمعیاری  و قدیمی را به مرکز پذیرش پناهجویان تبدیل کند.

به گفته کارشناسان، از آن جایی که مشکلات دولت در زمینه مهاجران همچنان روی هم انباشته می شود، فقدان اماکن مناسبی برای اسکان پناهجویان می‌تواند حیاتی بودن لایحه مهاجرت غیرقانونی را تهدید کند.

این طرح به وزیران کابینه انگلیس در زمینه بازداشت و اخراج افرادی که به طور غیرقانونی وارد این کشور می شوند، اختیاراتی اعطا می کند.

وزارت داخله بریتانیا اعلام کرده که دولت متعهد است استفاده هزینه هوتل‌ها برای پناهجویان را متوقف کند و به همین دلیل است که همچنان به دنبال یافتن اماکن و کشتی‌های جایگزین جدید است که ارزان‌تر و قابل مدیریت‌تر هستند.

این وزارتخانه اعلام کرده که سیستم پناهندگی در حال حاضر بیش از ۳ میلیارد پوند در سال هزینه دارد، بنابراین مالیات دهندگان به درستی از دولت انتظار دارند که راه حل های بدیل را  پیدا کند.

باید گفت که در جریان یکسال گذشته شماری زیادی از افغانان پناهجو در بریتانیا از هوتل به محلات دیگر منجمله کمپ های مهاجرین و یا  کمپ های نظامی غیر فعال انتقال یافته اند که هیچ نشانه از زندگی معیاری در بریتانیا در آن دیده نمیشود.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button