سیاست او دولت

وزیر خارجه خواستار تمرکز سازمان ملل و جامعه‌ی جهانی بر مسایل حاد در افغانستان  شد

مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی از سازمان ملل و جامعه جهانی می‌خواهد که بر مسایل حاد مانند تحریم‌های اقتصادی و دارایی‌های مسدود شده افغانستان تمرکز کنند.

مولوی امیر خان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه امارت اسلامی از سازمان ملل و جامعه جهانی می‌خواهد که بر مسایل حاد مانند تحریم‌های اقتصادی و دارایی‌های مسدود شده افغانستان تمرکز کنند.

دفتر مطبوعاتی این وزارت، در خبرنامه‌یی نوشته است که مولوی متقی، دیروز با روزا اتونباییفا نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل و رئیس یوناما دیدار و گفتگو کرد.

در خبرنامه آمده است: در این دیدار روی اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، چگو‌نگی کمک امارت اسلامی افغانستان، ملل متحد و سایر نهاد‌های خیریه با عود‌ت‌کنند‌گان، آخرین گزارش ارزیابی ویژه سازمان ملل متحد در مورد افغانستان و سایر موضوعات بحث شده است.

متقی گفته است که جنگ در افغانستان به طور کامل پایان یافته است، بنابراین بهتر است که سازمان ملل و  جامعه جهانی دستاوردهای امارت اسلامی را در زمینه های امنیتی اقتصادی، حکومت داری، مبارزه با مواد مخدر و سایر زمینه ها تشویق و حمایت کنند.

متقی همچنان گفته است: که این نهاد‌ها باید روی مسایل حاد همچو محدودیت‌های اقتصادی، دارایی‌های مسدود شده افغانستان و کمک های زیربنایی با  افغانستان تمرکز کنند.

به گفته‌ی وی؛ افغانستان برای هرگونه مسایل بین المللی یگانه آدرس مشروع و با صلاحیت دارد، از این رو کشورها و سازمان های جهان از طریق آدرس های پذیرفته شده و رسمی خود با افغانستان تعامل داشته باشند و به جای ایجاد میکانیزم‌های موازی و اضافی، میکانیزم‌های موجود خود را در افغانستان تقویت کنند.

گفته شده است که روزا اتونباییفا، رییس یوناما نیز در این دیدار تلاش‌های امارت اسلامی را در رسیده‌گی به زلزله‌زده‌گان هرات و روند عودت مهاجران افغان از پاکستان ستوده و با اشاره به کمک نهاد‌های مرتبط با سازمان ملل متحد گفته است که تلاش خواهند کرد در امور دیگری مانند مبارزه با مواد مخدر، حمایت از کشاورزان و عودت کنندگان و اشتغال‌زایی، نقش خود را ایفا کنند و علاوه بر کمک‌های بشردوستانه، فرصت های را برای وام‌های کوچک نیز ایجاد کنند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button