اقتصاد

وزارت مالیه پرداخت قرضه‌های بانک جهانی و بانک انکشاف آسیايی را آغاز کرده است

مسئولان وزارت مالیه می‌گویند که در سال جاری پرداخت قرضه‌های بانک جهانی و بانک انکشاف آسیايی که حکومت پیشین دریافت کرده بود را آغاز کرده اند.

مسئولان وزارت مالیه می‌گویند که در سال جاری پرداخت قرضه‌های بانک جهانی و بانک انکشاف آسیايی که حکومت پیشین دریافت کرده بود را آغاز کرده اند.

هرچند وزارت مالیه میزان دقیق این قرضه‌ها را بیان نکرده اما براساس گزارش‌ها، افغانستان ۱.۴ میلیارد دالر امریکایی بدهکار است.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه، در این مورد گفت: «حکومت یک مقدار مقروض دونرها می‌باشد. درعین حال، قروض ملت بالای این دونرها نیز باقی است. پیش از این که دونرها از ما خواستار پرداخت قروض شدند، خواست نخست ما از آنها این بود که شما اول  بیایید قروض ملت را بپردازید و لااقل یکبار این را آغاز کنید زیرا پولی که نظام مقروض آنها است، بسیار اندک است.»

این وزارت افزوده است که بر اساس یک سیاست مشخص می‌خواهد قرضه‌ها را پرداخت کند.

در همین حال، مسئولان در این وزارت تصریح کرده اند که نهادهای مالی را مجبور کرده اند تا بدهی‌های مردم افغانستان که به دلیل پروژه‌های نیمه کاره باقی مانده اند را نیز اجرا نمایند.

نصرت الله محمود، رئیس خزاین وزارت مالیه، علاوه کرد: «در سال جاری مقداری از پول‌های شان را دادیم که از آن جمله پول بانک جهانی و همچنان چند روز قبل مقداری از پول بانک انکشاف آسیایی را پرداخت کردیم و این صرف به این اساس است که آنها نیز مکلف به پرداخت تادیات مردم هستند و آنها این کار را آغاز می‌کنند.»

با این حال، کارشناسان اقتصادی به این باور اند که با توجه به وضعیت اقتصادی در کشور، حکومت قادر به پرداخت یکبارگی قرضه‌ها نخواهد بود و نیاز است که در زمینه پالیسی خاصی روی دست گرفته شود.

گفته می‌شود که بیش از ۵۰ درصد این قرضه‌ها در زمان حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین و بخش دیگر آن از نهادها و کشورهای خارجی در زمان حکومت رئیس جمهور غنی در سال‌های ۲۰۱۷، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ گرفته شده که میعاد بازپرداخت آن از ۱۰ تا ۴۰ سال گفته شده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button