ګزارش

وزارت فواید عامه: درسال کذشته کار ترمیم و بازسازی ۷۸۱ کیلومتر سرک رویدست گرفت شد

در سلسله گزارش‌دهی دولت به ملت روز گذشته وزارت فواید عامه دست آورد‌های یک ساله خود را با مردم شریک ساخت.این وزارت  گفته است که به عنوان سکتور مهم زیربنایی کشور همواره برای حفظ و نگهداری دارایی های میلیونی سرک و ساخت و ساز سرک ها و شاهراه های ملی و منطقوی سعی و تلاش ورزیده است و  بعد از پیروزی امارت اسلامی دونرها از تمویل پروژه انکشافی و زیر بنایی ابا ورزیده و افغانستان با یک سلسله تحریم ها و مشکلات اقتصادی مواجه گردید با آن هم با تدبیر عالی در همآهنگی با امکانات کم توانسته است که دستآوردهای مهم داشته باشد. عبدالکریم فاتح معین مسلکی این وزارت گفت: وزارت فواید عامه در جریان یکسال توانسته است که کار ترمیم و باز سازی سرک های مهم ملی و شاهراه های عمومی کشور را که راه ترانزیت و بنادر تجارتی و حلقه وصل کشور با کشورهای همسایه و منطقه و حلقه وصل صفحات شمال با مرکز و جنوب و جنوب غرب با مرکز و شمال می باشند را در بخش‌های مختلف ۷۸۱.۸ کیلومتر سرک را آغاز نموده است که می‌توان از شاهراه سالنگ‌ها تحت دو لات و شاهراه عمومی کابل – کندهار، تحت 7 لات و سرک  کندهار- ارزگان و ارزگان – دهراوت به طول 170 کیلومتر که شمال را به کندهار وصل می‌کند نامبرد.

در همین حال زمان الدین حبیبی رییس تدارکات وزارت فواید عامه گفت: در سال 1444 در بخش ها و ولایات مختلف کشور به طول 527.8 کیلومتر سرک سروی، 209 کیلومتر سرک دیزاین آن تکمیل ودر بخش پل ها636.7 متر پل سروی و دیزاین و 1450 متر دیوار استنادی توسط منابع و ظرفیت های تخنیکی وزارت فوایدعامه با مصارف کم تکمیل گردیده است.

همچنان در یکسال گذشته از طرف وزارت فوایدعامه به تعداد(125) پروژه ساختمانی، حفظ و مراقبتی، اجناس و خدمات غیرمشورتی در (34) ولایت بشمول مرکز و سالنگ ها به ارزش مجموعی 421123804 افغانی تطبیق و اجرا گردیده است. که حداقل از طریق تطبیق پروژه های متذکره برای تعداد 10000نفر مستقیماً زمینه کاریابی فراهم و بیشتر از صدها هزار نفر از آن مستفید و بهره مند شده اند.

وی افزود:  ترمیم و بازسازی و بهره برداری پل باغ کندهار در مسیر شاهراه عمومی کندهار-هرات  به طول 153 متر با هزینه 400000 هزار دالر امریکایی و غاز کار باقیمانده پل 300 متره آهن کانکریتی منقطه سرشیله ولایت نیمروز، و بازسازی پل بسکی ولایت زابل آغاز شده است.

همین گونه مدیریت و تنظیم شروع کار سرک میل 78 جادۀ شیخ ابونصر فراهی ولایت فراه، این سرک 117 کیلومتر طول دارد، کار آن در دو بخش به طول های 34 کیلومتر و 23 کیلومتر هم اکنون جریان دارد.

وی گفت: غرض تیست و تضمین کیفیت پروژه ها بخش لابراتوار وزارت فوایدعامه آزمایشات لابراتواری و تست مواد ساختمانی خویش را از 4 نوع به 40 نوع افزایش داده است که اکنون در لابراتوار وزارت فوایدعامه آزمایشات: قیر، سمینت، خاک، کانکریت، جغل، سنگ و سایر آزمایشات مواد ساختمانی صورت میگرد.

آقای حبیبی گفت: به منظور جلوگیری و کنترول اضافه بار موتر های تناژ بلند و نگهداری و مراقبت دارایی های سرک در بخش های مختلف کشور  تا فعلاً در 21 ولایت 41 ترازو فعال وجود دارد. چنانچه جهت کنترول و فعالیت دوامدار ترازوها در 24 باب تعمیر ترازو اعمار وبرای 42 پایه ترازو سیستم سولری فعال و تأمین گردیده است.

رییس تدارکات وزارت فواید عامه می‌کوید که به منظور تخصصی و مسلکی سازی بست های وزارت فوایدعامه ، که به کمیت تشکیل وزارت فوایدعامه از 2185 بست درسال 1401 به 2637 بست افزایش و تشکیل آن منظور یافته، طوریکه همه بست های افزود شده در تشکیل انجنیران و کارگران فنی و ماهر می باشند.

به گفته مقامات در وزارت فواید عامه، این وزارت در سال آیند برنامه دارد تا پروژه های ذیل را تکمیل و به بهره بر داری بسپارد:

تکمیل نمودن کار بازسازی 27 کیلومتر سرک شاهراه عمومی کابل کندهار( از ارغندی- درانی).

ادامه دادن روند کار ترمیم و باز سازی کارسرک شاهراه عمومی کابل –کندهار مطابق پلان کاری وزارت و تکمیل نمودن کار ترمیم و بازسازی تمام پلچک های مسیر شاهراه متذکره.

ادامه بخشیدن کار ترمیم و باز سازی تونل  وشاهراه سالنگ ها به طول80 کیلومتر تحت دو لات سالنگ شمالی و سالنگ جنوبی در بدل محصول تولپلازا  و تکمیل نمودن پروژه مذکور در میعاد میعنه.

ادامه بخشیدن کار باز سازی سرک کندهار-ارزگان- دهراود و خاکریز به طول170 کیلومتر .

ادامه کار سرک کندهار- دوراهی هلمند به طول 80 کیلومتر.

تکمیل کارهای باقی مانده پروژه های ذیل:

تکمیل کاری های باقیمانده پروژه لین دوم کابل لوگر به طول 24 کیلومتر.

اعمار  سرک ولسوالی های قوشتیپه و درزاب ولایت جوزجان به طول 47 کیلومتر.

تکمیل کارهای باقی مانده پروژه گردیز –زرمت از ختاوی الی تعمیر بازار زمت به طول 22 کیلومتر.

تکمیل کارهای باقیمانده پروژه اعمامر و ساختمان سرک ولسوالی فرخار ورسج از کیلومتر0-15.

پلان تکمیل پروژه سرک حلقوی قیصار-لامان به طول 171 کیلومتر.

پلان سروی و دیزاین سرک های مهم و عمده که از لحاظ اقتصادی به اولویت قراردارند.

 اسفندیار

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button