اقتصاد

وزارت صنعت و تجارت:در سه ماه گذشته نزدیک به 400 میلیون دالر صادرات داشته‌ایم

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که از اول سال جاری تا کنون افغانستان به ارزش نزدیک به 400 میلیون دالر کالا به کشورهای منطقه و جهان صادر کرده است.

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت می‌گویند که از اول سال جاری تا کنون افغانستان به ارزش نزدیک به 400 میلیون دالر کالا به کشورهای منطقه و جهان صادر کرده است.

عبدالسلام آخندزاده جواد سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت روز پنجشنبه (پانزدهم سرطان) به خبرنگار آوا گفت: « در سه ماه اول سال جاری ما توانستیم نزدیک به 400 میلیون دالر کالا به کشورهای منطقه و جهان صادر کنیم».

جواد اضافه کرد که رقم صادرات کشور در سه ماه اول سال جاری 5.2 درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد».

بربنیاد گفته‌های جواد؛ هرچند سال 1401 تاجران افغانستانی به ارزش 2 میلیارد دالر کالا به خارج صادر کرده‌اند، اما توقع می‌رود که این رقم در سال جاری افزایش یابد.

او خاطر نشان کرد که بیشتر اقلام صادراتی افغانستان را میوه تازه، میوه خشک، نباتات طبی، قالین و زعفران تشکیل داده که این به کشورهای هندوستان، پاکستان، چین، ایران و کشورهای عربی صادر شده است.

در همین حال اتاق مسوولان در تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که حکومت باید سهولت‌های را برای تاجران فراهم کند تا میزان صادرات بیشتر از این افزایش یابد.

خانجان الکوزی عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به خبرنگار آوا گفت که بازارهای جهانی به محصولات زراعتی افغانستان نیاز دارند و فعال شدن دهلیزهای هوایی در افزایش صادرات کشور سودمند است.

بربنیاد گفته‌های الکوزی؛ نظر به اینکه آسیای مرکزی و ایران عین میوه را دارد، افغانستان به این کشورها زیاد مارکیت ندارد؛ اما در روسیه بازار خوب فروش داریم که متاسفانه از راه زمینی مشکلات زیادی را ایجاد می‌کند و محصولات ما به موقع به آنجا نمی‌رسد.

 او تاکید کرد که باید حکومت در قسمت فعال کردن دهلیزهای هوایی توجه ویژه داشته باشد تا صادرات ما بیشتر از این افزایش پیدا کند.

یونس مهمند عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز به خبرنگار آوا گفت که برخی از اقدامات حکومت تاثیرات مثبتی از خود در راستای صادرات به جا گذاشته است.

او با اشاره به آغاز پروازها میان کابل و شهر ارومچی چین گفت که با گشایش این دهلیز هوایی برخی از محصولات زراعتی کشور به موقع به بازارهای چین راه می‌کنند.

مقام‌های وزارت‌خانه های سکتور اقتصادی کشور در حالی از صادرات نزدیک 400 میلیون دالر در سه ماه گذشته خبر می‌دهند که اخیراً ذبیح الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که نرخ تورم در کشور به منفی درصد کاهش یافته است.

بربنیاد گفته‌های مجاهد و همچنین برخی مقام‌های دیگر امارت اسلامی، افزایش صادرات کشور در پایین آوردن نرخ تورم نقش عمده‌ را بازی کرده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button