سرلیکنې

نقش افغانستان باید در مذاکرات دوحه، برجسته باشد

قرار است که هیئتی به ریاست مولوی ذبیح الله مجاهد به نمایندگی از امارت اسلامی افغانستان، غرض اشتراک در دور سوم مذاکرات دوحه، عازم قطر شوند و در مورد مسایل افغانستان با جهان و کشورها گفتگو نمایند.

این واضح است که؛ امروز امارت اسلامی اففانستان در سراسر جغرافیای کشور حاکمیت دارد و نظام کاملاً اسلامی و مطابق میل ملت بزرگ افغانستان به وجود آمده است.

در این هم شکی نیست که امارت اسلامی برخاسته از متن ملت افغانستان است و این فرزندان سرزمین بودند که برای آزادی کشور از چنگ اشغالگران و تجاوزگران مبارزه کردند و در این راه قربانی‌های بی‌شماری دادند و با خون پاک خود، نهال استقلال و آزادی را آبیاری و به ثمر رساندند.

در این جهاد طولانی و نبرد نفس‌گیر ملت افغانستان نیز در کنار مجاهدین امارت اسلامی قرار داشتند و از تمام اقوام شریف کشور در این راه زحماتی را متحمل شدند و فداکاری و جان‌فشانی نمودند.

بنابراین خواست ملت افغانستان این است؛ در مذاکراتی که صورت می‌گیرد باید نقش امارت اسلامی افغانستان برجسته باشد و خارجی‌ها نباید دیگران را بر شانه‌های مردم تحمیل کنند و بار دیگر تکه‌داران قومی و مهره های سوخته را بر سرنوشت ملت، حاکم بسازند.

اقوام شریفی‌که در افغانستان زیست‌وزندگی دارند در بطن خود شخصیت‌های عالم، دانشمند و متخصصان دل‌سوز و ارزشمندی را پرورش داده اند که هر کدام می‌تواند در چوکات حکومت، در سطوح مختلف برای ملت خود خدمت کنند و نام نیک و پس‌منظر زیبا نیز داشته باشند.

منظور ملت این است که باید خارجی‌ها از دریچه‌ی تعامل با افغانستان داخل شوند و اراده‌ی ملت بزرگ و مجاهد افغانستان را زیر پا نکنند و باید از درخواست‌های تحمیلی و فرمایش‌ها و چیزی که منافع اسلامی و ملی ما را آسیب برساند، اجتناب ورزند.

امارت اسلامی، نماینده‌‌ی باصلاحیت ملت بزرگ افغانستان است و هیئتی که از جانب امارت اسلامی افغانستان گسیل شده اند به درستی می‌توانند از ملت افغانستان نمایندگی کنند و به حیث طلایه‌داران میهن با جهان و کشورها در مورد تعامل سالم و سازنده، بحث و گفتگو نمایند.

ملت افغانستان، مهره‌های سوخته‌یی که در ویانا و جاهای دیگری حضور پیدا می‌کنند و به حمایت پولی بیگانگان، حرف از افغانستان می‌زنند را اصلاً نمی‌شناسند و هرگز به آنان حق نمی‌دهند که از افغانستان نمایندگی کنند و سنگ طرف را به سینه بزنند.

چون افغانستان، امروز متحد و هم‌دست است و تحت قیادت یک امیر و یک نظام مشروع و اسلامی قرار دارد. فراری‌هایی که در بیرون تحت نظر استخبارات بیگانه می‌خواهند برای تخریب افغانستان کار کنند، به غیر از پول اندوزی و استفاده‌جویی، وظیفه‌ی دیگری ندارند و کاری هم از ایشان در افغانستان ساخته نیست.

خارجی‌ها باید از شیوه‌ی حکومت‌داری بیست ساله‌ی رژیم جمهوریت می‌آموختند که دیگر آنان به مهره‌های سوخته و بی‌خاصیت تبدیل شده اند، در افغانستان کاربردی ندارند و ملت آنان را از بن‌مایه و با تمام کیف‌ومعنی، می‌شناسند.

تاکید ملت شریف افغانستان براین است که؛ در مذاکرات باید امارت اسلامی افغانستان نقش برجسته و کلیدی داشته باشد و کشورهای جهان و جامعه جهانی هم باید تمام موضوعات را با این نمایندگان اصیل کشور شریک بسازند.

همچنان بر جهان و کشورها لازم است که برای رفع قیودات و تحریم‌ها علیه مقامات امارت اسلامی اقدام کنند، پول منجمدشده‌ی افغانستان را رها سازند و برای به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی افغانستان تدابیری جدی‌تری را روی دست بگیرند.

چون ملت افغانستان، تازه به نعمت آزادی و آرامی دست یافته اند و بی‌صبرانه منتظر آبادی و شکوفایی کشور خود استند.

اگر جهان و کشورها در این مورد از حسن‌ نیت‌ و عمل کار بگیرند، افغانستان دیگر دست‌خوش خشونت و ناآرامی نخواهد شد و ملت افغانستان برای همیشه در سایه‌ی آرامش، ثبات و پیشرفت، زندگی خواهند کرد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button