سرلیکنې

نقش اطاعت در پیروزی

ملتی که دارای زعیم واحد باشند و تحت زعامت یک امیر، امور کشور شان به پیش برود، بدون شک به پیروزی دست پیدا می‌کنند و به ترقی و آبادی میرسند.

ملتی که دارای زعیم واحد باشند و تحت زعامت یک امیر، امور کشور شان به پیش برود، بدون شک به پیروزی دست پیدا می‌کنند و به ترقی و آبادی میرسند.

ما می‌بینیم کشورهایی که به ترقی و تعالی رسیده اند همه از یمن وحدت و همدلی بوده و اطاعت از امر زمام‌داران شان را یک امر لازم الاجرا دانسته اند.

افغانستان، در چهل و چند سال متأسفانه فاقد زعیم ملی بود و هر زمام‌داری که امور کشور را به دست می‌گرفت، به تکتازی می‌پرداخت و تنها به منافع خود، خویشاوندان، قوم و حزب خود می‌اندیشید و فضای کاملاً ملوک الطوایفی و بی‌نظمی حاکم بود و جزایر قدرت و خودسری در سراسر کشور بیداد می‌نمود.

یکی در شمال، دیگری در جنوب، یکی در شرق و دیگری در غرب کشور حاکمیت داشت و از حکومت مرکزی نه‌تنها که پیروی و اطاعت صورت نمی‌گرفت، بلکه در شهر کابل و اطراف ارگ ریاست جمهوری نیز دزدان و چپاولگران بیداد می‌کردند و جنایت‌کاران حرفوی، به جرم و جنایت می‌پرداختند.

اما با پیروزی امارت اسلامی افغانستان در این سرزمین، یک حکومت قوی و مقتدر به وجود آمد و اطاعت از امیر، یکی از اساسی‌ترین مسئولیتی به حساب می‌آید که همه آن را می پذیرند و علی الفور در منصه‌ی اجرا قرار می‌دهند

از زمانی که سنگ‌بنای تحریک اسلامی طالبان افغانستان نهاده شد، امر امیر در افغانستان از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار شد و اطاعت از امر بزرگان به یک امر ضروری و لازم الاجرا مبدل گردید.

بعد ازآن‌که تحریک اسلامی طالبان، به امارت اسلامی افغانستان ارتقا یافت و دامنه‌ی حاکمیت اسلامی گسترش پیدا کرد، این امر با همه‌معنی و مفهوم در تمام جغرافیای افغانستان قابل تطبیق است و در سراسر کشور به محض صدور، عملی می‌گردد.

یکی از ویژگی‌های مجاهدین فداکار در دوره جهاد علیه نیروهای اشغالگر، اطاعت از بزرگان بود.

پیروی از اوامر خداوندی و اطاعت از امیران بود که افغانستان از کام اژدهای جهانخوار و نیروهای متجاوز صلیبی کشیده شد و این ملت شریف آزادی و عزت خود را دوباره به دست آوردند.

اگرچه دشمن زبون، پول هنگفتی را برای پاره کردن صفوف مجاهدین و تفرقه میان سنگرداران جهاد به مصرف رساند.

 اما، لطف خداوند کریم و اطاعت، همدلی و اراده‌ی آهنین مجاهدین این همه طلسمات دسیسه‌ها را شکستاند و پیروزی بزرگی رقم زد و کارنامه‌ی درخشان و تاریخی را ثبت دفتر روزگار کرد.

حقّا که اطاعت در پیروزی؛ نقش مهم و برجسته‌یی دارد و با اطاعت، عزم متین و ارداه‌ی راسخ می‌توان موفقیت‌های بزرگی را به دست آورد و صخره‌های عظیمی از موانع، چالش‌ها و مشکلات را شکستاند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button