ټولنه او کلتور

مولوی عبدالسلام حنفی: کشورهای که ۲۰ سال دخیل در جنگ با افغانان بودند٬ مانع پروژه‌های اقتصادی ما نشوند

مولوی عبدالسلام حنفی، معاون اداری ریاست الوزرا میگوید: اگر نصب کمره‌های امنیتی در اماکن عمومی و مساجد در شهر نقض حقوق اشخاص است، منتقدان زودتر از امارت اسلامی به نصب کمره‌ها اقدام کردند و متجاوز اصلی به حقوق انسان‌ها هستند.

دفتر مطبوعاتی معاونیت اداری ریاست الوزرا، در خبرنامه‌یی نوشته است که مولوی حنفی طی مراسم اختتامیه برنامه حساب‌دهی دولت به ملت در کابل، این گفته‌ها را مطرح کرده است.

حنفی به گونه‌ی پرسشی مطرح کرده است « استفادۀ مادر بمب‌ها در افغانستان، گسترش کشت خشخاش در کشور، بمباردمان مدارس ومزارع، توهین به مقدسات، به شهادت رساندن کوکان بیگناه نقض حقوق انسان‌ها به شمار نمی‌رفت؟ و حال آنکه حکومت مشروع افغانستان می‌خواهد برای تأمین امنیت، حاکمیت قانون، جلوگیری از اعمال خرابکارانۀ اشخاص مزدور در اماکن عمومی و مساجد در شهر، کمرۀ های امنیتی نصب کند، نقض حقوق اشخاص به شمار ‌می‌رود.»

او گفت که در سایه نظام اسلامی حقوق همه‌ی انسانان در تمامی عرصه‌ها محفوظ است، آبرو، حیثیت، دارایی و عبادتگاه‌های غیر مسلمانان نیز مصؤنیت دارد، هیچکس حق توهین، تحقیر و تعرض به ملکیت شخصی و ناموس افراد را ندارد.

به گفته‌ی وی؛ امارت اسلامی متعهد به آزادی بیان است در صورتی که این آزادی در چارچوب اصول و ارزش‌های اسلامی بوده و مخالف منافع ملی نباشد و همین‌گونه حقوق و حریم خصوصی اشخاص نیز محفوظ باشد.

معاون اداری ریاست الوزرا بیان کرده است که پس از حاکمیت دوباره امارت اسلامی در کشور مهم‌ترین موضوع صادر شدن فرمان عفو عمومی از سوی رهبری این نظام بود که به اساس آن هییچکسی حق ندارد به خاطر مسایل شخصی دست به انتقام‌گیری بزند و اگر جایی اتفاقی رخ دهد، امارت اسلامی آن را یک عمل جرمی تلقی می‌کند و عامل آن به محاکم معرفی می‌شود.

مولوی عبدالسلام حنفی افزود که خوشبختانه بعد از حاکمیت امارت اسلامی کشت، تجارت و قاچاق مواد مخدر ممنوع و معتادان جمع آوری شد و هم‌چنان برای تداوی آنان اقدام‌های انجام و پروژه‌های انکشافی نیز راه اندازی شد، اما برای تأمین ثبات و امنیت دایمی، محو مواد مخدر و جلوگیری از مهاجرت اقتصادی جوانان، لازم است که پروژه‌های بزرگی مانند تاپی، کاسا یک‌هزار و پروژه های دیگرعملی شوند. وی از کشورهای که در جنگ بیست ساله دخیل بودند خواست که مانع عملی شدن پروژه‌های اقتصادی نشوند.

گفتنی است که این مراسم برای استقبال از مسؤلان ۴۲ وزارت و ادارات حکومتی که طی یک ماه از‌ فعالیت‌ها و دست‌آورد‌های یکساله شان  در قالب برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت٬ به رسانه ها گزارش دادند  راه‌اندازی شده بود.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button