ټولنه او کلتورګزارش

منار جام در معرض خطرات روز افزون

شماری از فعالین فرهنگی در ولایت غور نگرانی دارند که سیلاب‌ها منار جام را با خطر فروریزی مواجه کرده و حکومت باید در حفاظت از این منار تاریخی توجه جدی نشان دهد. در همین حال مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ غور می‌گویند که سازمان‌های جهانی وعده بازسازی منار جام را داده‌اند، ولی تاکنون آنان به وعده‌های شان عمل نکرده و هیچ امیدی نیز برای بازسازی آن وجود ندارد.

شماری از فعالان فرهنگی در ولایت غور از احتمال فروپاشی منار جام به دلیل جاری شدن سیلاب‌ها، ابراز نگرانی می‌کنند.

آنان می‌گویند که در جریان 20 سال گذشته مسئولان حکومتی هیچ گونه توجهی به ساخت و یا مرمت این بنای تاریخی نشان ندادند.

عبدالله، یکی از فرهنگیان ولایت غور در صحبت با کلید می‌گوید که منار جام جزو سرمایه‌های ملی بوده و باید به آن توجه صورت گیرد.

“منار جام یکی از آثار تاریخی قدیمی ما است، باید به این منار توجه زیاد صورت گیرد. اما این منار در حال فروپاشی است، زیرا سیلاب زیاد است و احتمال آن می‌رود که منار را تخریب کند.”

احمد شاه، دیگر فعال فرهنگی در ولایت غور می‌گوید که امارت اسلامی باید به آبدات تاریخی، به خصوص منار جام که با خطر فروریزی مواجه است، توجه بیشتر نشان دهد.

“توقع ما این است که آثار باستانی در ولایت غور حفاظت گردد تا نسل بعدی غوری نیز بتوانند شاهکاری‌های اجداد شان را ببینند. خطر فروپاشی منار جام زیاد است، این منار درکنار دریا واقع شده و زمین آن آسیب پذیر است.”

این فرهنگیان در عین حال هشدار می‌‌دهند که اگر بزودی در زمینه حفاظت از منار جام اقدامی نشود، این بازمانده و میراث جهانی، از بین خواهد رفت.

نظر محمد ثاقب، یکی از فعالان فرهنگی در ولایت غور در صحبت با کلید می‌گوید که همه روزه تزئینات بدنه منار در حال ریزش است.

“اگر در این قسمت تصمیم گرفته نشود، با سازمان‌های جهانی ارتباط گرفته نشود و فراخوان عمومی برای حفظ و مصونیت منار گرفته نشود، در سال‌‌های آینده زیبایی‌های منار را از دست خواهیم داد.”

از سویی هم مسئولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غور می‌گویند که به زودترین فرصت باید جلو فروریزی این منار گرفته شود.

محمد حماس، آمر اطلاعات این ریاست می‌گوید که هیچ امیدی برای بازسازی منار جام ازسوی سازمان‌های جهانی وجود ندارد.

“دوسال قبل سیلاب‌ها قسمتی از منار را ویران کرده بود و همه ساله میلان این منار زیاد می‌شود. هیچ توجهی از سوی سازمان‌ یونسکو در این قسمت نشده است. پروژه‌های اندکی داده شده، ولی کارهایش نیمه کاره مانده است.”

منار جام در ولایت غور با 65 متر ارتفاع، بیش از 800 سال قدمت دارد. این منار خشتی در زمان سلطنت سلطان غیاث الدین غوری ساخته شده و در هفتاد کیلومتری شهر فیروزکوه؛ مرکز ولایت غور در ولسوالی شهرک این ولایت واقع شده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button