ټولنه او کلتور

ملا خیرالله خيرخواه: تلاش های مردم بدخشان در راستای آزادی کشور، فراموش ناشدنی است

مولوی حیات الله مهاجر فراهی: یکی از ویژگی های امارت اسلامی اینست که اتحاد و برابری را میان مردم تقويت بخشيده است

گردهمایی مردمی تحت نام ملت آسوده و نظام مسوول باحضورداشت ملاخیر الله خیر خواه سرپرست وزارت اطلاعات وفرهنگ، معین امور نشرات این وزارت، لوی درستیز قوای مسلح و دیگر مقامات ملکی ونظامی، علما وبزرگان درشهرفیض آباد مرکز بدخشان برگزارشد.
معزالدین احمدی رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان، در آغازاین گردهمایی گفت» درنظام گذشته، اطلاعات و فرهنگ اداره سمبولیک بوده است اما با حاکمیت امارت اسلامی در صدر نظام قرار گرفته است.او افزود که جوانان بدخشان نسبت فقر اقتصادی و بیکاری رنج می برند و تعدادی هم راه مهاجرت را در پیش می گیرند و استخبارات منطقه از آنان سرباز گیری می کند.
ملا خیر الله خیر خواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ، درسخنانی، راه اندازی برنامه امروزی را حیاتی برای نسل جوان بدخشان عنوان نموده گفت» ما فرهنگ هایی را که به جوانان اخلاق، ظرفیت و علم می آموزد و استعداد های جوانان را بلند می برد، مورد توجه ورشد بیشتر قرارخواهیم داد و از فرهنگیان و نویسندگان بدخشان خواست که به ریاست های اطلاعات و فرهنگ ولایات مشوره های سالم در جهت شکوهمندی فرهنگ ارایه بدارند.
او از والدین خواست که فرزندان شانرا تشویق نمایند و ظرفیت های علمی شانرا جهت آبادی کشور بلند ببرند و وزارت اطلاعات و فرهنگ نیز برنامه های آموزشی، حل سوالات کانکور و سیرت النبی را نیز به جوانان راه اندازی خواهد کرد. سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ همچنان گفت» تلاش‌های مردم با عزت بدخشان در راستای شکست اشغال‌گران و به دست آوردن آزادی در تاریخ کشور فراموش ناشدنی است.»
ملا خیرالله خیرخواه می گوید که بعد از چندین دهه جنگ و نفاق، امنیت سرتاسری در کشور تامین شده است، امارت اسلامی تلاش می‌کند که با استفاده از فرصت، وحدت ملی را میان افغانان بیش تر از پیش تقویت بخشد.
اوگفت» امارت اسلامی در نتیجه خون پاک شهدا و قربانی‌های ملت، حاکم شده است، بنأ نیاز است که افغانان از فرصت پیش آمده استفاده کنند، در کنار نظام بایستند و با حمایت و حفظ نظام کنونی مسئولیت شان را ادا نمایند.» مولوی حیات الله مهاجر فراهی، معین امور نشرات وزارت اطلاعات وفرهنگ درین نشست گفت: یکی از ویژه‌گی‌های نظام امارت اسلامی این است که اتحاد و برادری را میان مردم تقویت بخشیده است و فاصله را از میان مردم و مسئولان نظام برداشته است. قاری فصیح الدین فطرت، لوی درستیز کشور در نشست بزرگ مردمی تحت عنوان «ملت آسوده و نظام مسئول گفت» مردم افغانستان با امکانات اندک، اما با ایمان کامل، وحدت ملی و اراده قوی توانستند ابر قدرت‌های جهان را شکست بدهند و استقلال کشور را کسب کنند.دشمنان مردم افغانستان هیچ‌گاه یک نظام اسلامی و آزاد در کشور را نمی‌خواهند، اما شهروندان کشور باید فریب تبلیغات زهرآگین آنان را نخورند و در کنار نظام بایستند.» لوی درستیز قوای مسلح همچنان گفت که امارت اسلامی افغانستان یگانه نظامی است که هیچ نوع تبعیض قومی، لسانی، سمتی در آن وجود ندارد و سراسر کشور تحت یک امر اداره می‌شود.
درین برنامه، عبدالبصیروثیق به نمایندگی از شعرا و فرهنگیان بدخشان، توجه مقام وزارت اطلاعات وفرهنگ را به بخشهای فرهنگی بدخشان خواسته گفت که در هر روستا و دیار این ولایت آثار ادبی شاعران و نویسندگان به جمع آوری و چاپ نیاز دارد که جهت شکوهمندی در دسترس مردم افغانستان قرار گیرد. او گفت که یگانه راه جلوگیری از توطیه بیرونی، حمایت از رسانه های داخلی و محلی است که به مشکلات اقتصادی فراوان دست و پنجه نرم می کنند و نیز صنعت گردشگری از اثر جنگ های متداوم زیانمند گردیده بود و از آن کشور های همسایه نفع می بردند که اکنون با تامین امنیت در کشور در حال رشد قرار گرفته است.
عبدالبصیر حقجو به نمایندگی از رسانه های محلی بدخشان گفت که رسانه های محلی که در بدخشان فعالیت نشراتی دارند با وجود حمایت های معنوی ریاست اطلاعات و فرهنگ به مشکلات فراوان اقتصادی نیز دست و پنجه نرم می نمایند و باشندگان ولسوالی های مرزی نسبت نبود رسانه های شنیداری به خلا معلوماتی مواجه اند و وزارت اطلاعات وفرهنگ باید در زمینه اقدام کند.او با اشاره به قدمت دوهزاروپنج صد ساله راه ابریشم ، از مقامات امارت اسلامی خواست تا جهت اعمار شاهراه ابریشم و باز شدن راه ترانزیتی به کشور چین که اقتصاد مردم را بلند می برد ،توجه بیشتر نمایند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button