سرلیکنې

مشوره با ملت، رمز بقای نظام‌ها

قسمی‌که تجربه ثابت کرده است، حکومت‌ها و نظام‌هایی‌که با ملت مشوره داشته اند و در موضوعات ملی و مردمی، ملت را شریک ساخته اند، عمر بیشتری خورده اند و در بقا و دوام آن حکومت‌ها، اثرگذار واقع شده است.

52 / 100

قسمی‌که تجربه ثابت کرده است، حکومت‌ها و نظام‌هایی‌که با ملت مشوره داشته اند و در موضوعات ملی و مردمی، ملت را شریک ساخته اند، عمر بیشتری خورده اند و در بقا و دوام آن حکومت‌ها، اثرگذار واقع شده است.
امارت اسلامی افغانستان که برخاسته از متن ملت است، نیز در این امر مهم، ارزش قایل است و در بسا موارد با ملت و نمایندگان ملت در امور کشور مشوره می‌کند و برای استحکام پایه‌های وحدت ملی و اخوت اسلامی توجه و تلاش می‌نماید.
در اوایل فتح، بیش از پنج‌هزار تن از عالمان دینی، سیاست‌مداران، متنفذان و نمایندگان ملت با شمول مقامات حکومتی در خیمه‌لویه‌جرگه حضور به‌هم رساندند و در موارد مهمی بحث کردند و موضوعات زیادی را در حضور عالیقدر امیرالمومنین، شیخ مولوی هبت الله آخندزاده حفظه الله بیان داشتند و دیدگاه‌های خود را با امیرالمومنین و مقامات بلندپایه‌ی نظام مستقیماً شریک نمودند.
امروزه نیز بزرگان مملکت به هر سطحی که استند، روی موضوعات مهم و سرنوشت‌ساز کشور نظر میدهند و وحدت ملی و اخوت اسلامی را یکی از نمونه‌های برجسته‌ی نظام اسلامی و از شیوه‌‌های بهتری برای بقای حکومت می‌دانند و بر ادامه‌ی این روش نیز پیوسته تاکید می‌نمایند.
بدون شک، نظامی‌که با ملت خود در تماس باشد و در امور مهم کشورداری مشوره ملت را داشته باشد، محکوم به سقوط نیست و حمایت و هم‌نظری ملت را برای همیشه با خود خواهد داشت.
متاسفانه، رژیم‌های گذشته رژیم‌هایی بودند که توسط قدرت‌های جهانی بر شانه‌های مردم بار شده بودند و با راه انداختن انتخابات تقلبی و جعلی بر ملت بیچاره‌ی افغانستان تحمیل می‌گردیدند.
از همین لحاظ، ملت از آنان فاصله گرفتند و سرانجام، آن رژیم‌ها به سقوط مواجه شدند و نظام کاملاً اسلامی و ملی با فداکاری‌های بی‌دریغی، در افغانستان حاکمیت پیدا کرد.
نظام کنونی با فداکاری و قربانی‌ عظیمی به دست آمده است و حمایت قاطع ملت بود که بزرگ‌ترین قدرت جهانی را به زانو در آورد و مجاهدین یکبار دیگر به فتح و پیروزی‌های بزرگی دست یافتند و تاریخ زیبایی را به نفع ملت قهرمان افغانستان و تمام جهان اسلام رقم زدند.
بدین لحاظ این نظام اسلامی، مشوره با ملت شریف را وجیبه‌ی دینی و ملی خود دانسته، برای ادامه‌ی بهتر حکومت اسلامی و تطبیق شریعت غرای محمدی با مردم خود در تماس است و موضوعات مهم کشور را با ملت خود شریک می‌سازد.
طوری‌که دیده می‌شود، متقابلا ملت افغانستان نیز از شیوه‌ی سالم حکومت‌داری به گرمی استقبال می‌کنند و تمام اقوام ساکن در کشور قسمی‌که در جهاد و مبارزه نقش داشتند، در پیش‌برد امور کشور و در چوکات نظام هم نقش خود را در می‌یابند و برای بقای این حکومت مشروع و مردمی، از هیچ‌گونه حمایت و همکاری دریغ نمی‌ورزند.
امیدواریم که امارت اسلامی بازهم درعرصه‌ی مشوره با ملت بیش‌تر توجه کند و نقش ملت مسلمان را در بقای نظام اسلامی مهم دانسته، بر طناب این رمز بیش‌تر تمسک نماید.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button