ګزارش

مسابقه ملی اسکی «آلپاین» در بامیان برگزار شد

   برای اولین بار مسابقه گزینش تیم ملی اسکی میان تیم های ولایات چون بامیان، کابل و میدان وردک و با اشتراک۶۰ تن جوانان و نوجوانان ورزشکار در ساحه گمبتک مرکز بامیان روز جمعه ۱۸ حوت سال روان برگزار شد.

در ابتداء مولوی عبدالله سرحدی، والی ولایت بامیان  با افتتاح مسابقه گزینش تیم ملی اسکی گفت که الحمدلله امنیت در سراسری کشور فراهم شده و این مسابقات با شور و شوق تعداد زیاد جوانان ورزشکار در ولایت بامیان برگزار شده است.

وی گفت که جامعه ای سالم است که مردم آن ورزشکار و ورزش دوست باشد و باید ازطریق همین ورزشها ایمان ما تقویت نیز شود که سبب ساختن دنیا و آخرت ما واقع گرددو درغیرآن ارزش ندارد و باز هم جای شکرگزاریست که مردم بامیان با ورزش علاقمند هستند که در سطح کشور و جهان نام افغانستان را به نیکی بلند میکنند.

محمد داود کارگر رئیس فدراسیون اسکی تربیت بدنی و کمیته المپیک ورزش افغانستان گفت که در این مسابقه  به تعداد ۶۰تن ورزشکار در دو بخش خورد سالان و بزرگ سالان ورزشکار از ولایات کابل، میدان وردک و بامیان شرکت داشتند.

وی افزود که امسال نظر به مشکلات بودجه وی از سوی تربیت بدنی و المپیک ورزش افغانستان نتوانستیم به همه تیم های شامل  فدراسیون اسکی است برگزار نماییم و امید وارم که در سال آینده تمام مشکلات بودجه موجود را طریق کمیته المپیک و تربیت بدنی افغانستان رفع ساخته تا تعداد زیادی از جوانان ورزشکار جامعه ای ما در این عرصه تشویق و تربیت کرده شامل بسازیم.

آقای کارگر تاریخچه ورزش اسکی را در افغانستان خلاصه تشریح کرده افزود که از سال ۱۴۴۳خورشیدی که اولین بار دو خارجی در تپه ملنگ جان کابل آغاز نمودند و دو مرد داخلی بنام های خیرمحمد کارگر و آقا محمد کارگر بودند به این ورزش علاقمندشدند و بعد مسابقات اسکی در چوک ارغنده که در ۲۵کیلومتری کابل موقعیت دارد تا سال ۱۳۵۸ خورشیدی این ورزش بصورت اساسی برگزار میشد که خارجی ها از طریق سفارتخانه های شأن در مسابقه اشتراک میکردند و بعدآن الی سال ۱۳۸۲ شمسی نظر به مسائیل امنیتی این ورزش به باد فراموشی سپرده شد و در سال ۱۳۹۲شمسی نظر به حکم ریاست جمهوری و تأیید کمیته المپیک وعضویت جهانی شد و در سال ۱۳۹۷شمسی بنده محمد داود کارگر بحیث رئیس فدراسیون اسکی تا اکنون انتخاب شده در خدمت مردم جامعه خویش هستم.

در ادامه اسدالله باتوری رئیس اجراییه ای فدراسیون اسکی ورئیس اتحادیه ورزش های زمستانی می گوید که  ورزشهای زمستانی که حالا زیرچطر فدراسیون اسکی فعالیت داشته که شامل ورزش(کرولینگ، اسنوبورد و آیسیسکیت و…)داریم که همه ساله در ولایت بامیان برای تمام این ورزش های زمستانی (جشنواره ورزشهای زمستانی) برگزار میشد و متأسفانه امسال نظریه تغییر اقلیم محیط زیست و کمبود بودجه از طرف تربیت بدنی و کمیته المپیک افغانستان جشنواره ورزش های زمستانی برگزار نشد و فقط برای تیم اسکی  مسابقه برگزار شده است.

در نتیجه این مسابقه تیم اسکی ولایت بامیان مقام اول، دوم و سوم در هر دو بخش خوردسالان و بزرگ سالان شدند و برای شأن کپ های قهرمانی و مدال های طلا، نقره و برنز از سوی مسؤلین ورزشی گزینش شده راهی تیم ملی اسکی تربیت بدنی و کمیته المپیک ورزش اافغانستان انتخاب شدند.

قابل یاد آوریست که والی بامیان در هرمشکل و برنامه های فرهنگی و ورزشی و… مردم در این ولایت شخصا رسیدگی کرده که باعث تشویق و رضایت عمومی مردم بامیان واقع گردید است.

تیموری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button