سرلیکنې

محورهای فتنه در جهان

در هر زمان جهان، قدرت‌هایی را در دامن خود می‌پرورد که فتنه‌وفساد می‌آفرینند و در دنیا، محور فتنه، فساد و شرارت قرار می‌گیرند.

در هر زمان جهان، قدرت‌هایی را در دامن خود می‌پرورد که فتنه‌وفساد می‌آفرینند و در دنیا، محور فتنه، فساد و شرارت قرار می‌گیرند.

در عصر حاضر امریکا و اسرائیل هردو محور فساد و شرارت جهان استند و فتنه و فاجعه‌های عظیمی می‌آفرینند.

امریکا چندسال قبل در افغانستان و عراق فتنه‌ی بزرگی را به راه انداخت و این کشورهای زیبا را به جهنم جنگ و سرزمین تباهی تبدیل کرد.

حالا این هیولا جمع اسرائیل، فلسطین را توسط بمباردمان وحشیانه و اسلحه‌های خطرناک و حملات تهاجمی، به جهنم روی زمین مبدل کرده است و هر روز جنایاتی را مرتکب می‌شوند و به کشتن و قتل عام‌ها مبادرت می‌ورزند.

این کشورها باوجودی که هردو از بالاترین قدرت تسلیحاتی به شمار می‌روند، ملت مستضعف و مظلوم فلسطین را چنان مورد بمباردمان و حملات قرار میدهند که از حد بیان و تصور بیرون است.

امروز جنگی که در اسرائیل و اوکراین شعله‌ور شده است، آتش این جنگ‌ها همه از طرف امریکا و قدرت‌هایی دامن زده می‌شود که برای سلطه‌طلبی و پیاده کردن اهداف شوم خویش به راه انداخته اند.

اگر امریکا، غرب و قدرت‌های کفری و برنامه‌های سلطه‌طلبانه شان نمی‌بود، امروز جهان در یک فضای امن به سر می‌برد، ملت‌ها و کشورها به این حد باهم به مقابله، مقاتله و مخاصمه نمی‌پرداختند.

اما حرص سلطه‌جویانه و خودخواهی این ابرقدرت مستکبر نظم جهانی را برهم زده و جنگ را در اکثر نقاط جهان، شعله‌ور ساخته است.

از همین رو، کشورهای دیگری نیز که در مقابل امریکا قرار دارند، بی‌تفاوت نیستند و هرلحظه در مقابل امریکا یارگیری می‌نمایند و آتش تقابلات و تنش‌ها را مشتعل می‌سازند.

این امر نیز باعث شده است که دامنه‌ی جنگ گسترش یابد و آتش جنگ پیکر سرزمین‌هایی مانند فلسطین، عراق، افغانستان، سوریه، یمن و اوکراین را بسوزاند اما بازار خودخواهی، سلطه‌طلبی، فروش اسلحه‌، سیاست ناسالم، پرخاشگری و حملات تروریستی این قدرت‌ها در جهان گرم باشد.

از همین لحاظ، فعلاً ممکن نیست که آتش جنگ خاموش شود و مردم منطقه در یک فضای امن و به دور از دغدغه و تشویش زندگی نمایند.

چون آتش خودخواهی یکبار که در نهاد بشر شعله‌ور شود، مهارکردن آن به امر دشواری مبدل می‌شود و حتی غیر ممکن می‌گردد.

خصوصاً قدرت‌های نخست دنیا، اگر تمام جهان را هم به کام شان بریزیم، بازهم بس نمی‌گویند و همیشه تشنه‌‌ی قدرت می‌باشند و پیوسته به فکر بلعیدن کشورهای ضعیف و ملت‌های ناتوان استند.

متأسفانه جهان اسلام و کشورهای اسلامی، امروز نسبت به کشورهای کفری خیلی ضعیف استند و نمی‌توانند، از زیر بار منّت و از فشار قدرت‌های کفری نجات یابند و مستقلانه عمل کنند.

کشورهای عربی غالباً طبق میل امریکا و غرب کار می‌کنند و بعضی کشورهای دیگر هم، یا با غرب و امریکا در معامله اند و یا هم به فرمایش روس، چین و دیگر کشورهای کفری عمل می نمایند.

تنها در این میان امارت اسلامی افغانستان است که مستقلانه عمل می‌کند، اما متاسفانه این حکومت نیز با مشکلات بزرگ داخلی از قبیل فقر و بیچارگی ملت و غیره مشکلات مواجه است و با سختی‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند و مشکل دیگر این که هنوز هم از سوی جهان، به رسمیت شناخته نشده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button