ورزش

فوتسال ، برادر کوچک فوتبال

ورزش فوتسال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های دنیا می‌باشد که طرف داران بی‌شماری دارد. فوتسال که می‌توان به آن  برادر کوچک فوتبال لقب داد، در حقیقت همان سبک ورزش حرفه‌ای فوتبال را دارد؛ با این تفاوت که فوتسال در یک سالون کوچک اجرا می شود و دیگر در آن خبری از آسمان آبی و چمن های سبز نیست.

ورزش فوتسال یکی از محبوب‌ترین ورزش‌های دنیا می‌باشد که طرف داران بی‌شماری دارد. فوتسال که می‌توان به آن  برادر کوچک فوتبال لقب داد، در حقیقت همان سبک ورزش حرفه‌ای فوتبال را دارد؛ با این تفاوت که فوتسال در یک سالون کوچک اجرا می شود و دیگر در آن خبری از آسمان آبی و چمن های سبز نیست.

ورزش فوتسال برای اولین بار در سال ۱۳۹۰ در کشور اروگوئه اساس گذاشته شد، پس از معرفی این ورزش در اروگوئه شهرت آن به سرعت به امریکای جنوبی رسید و در همان روزها بازیکن های معروفی در ورزش فوتسال تازه نفس، پا به میدان گذشتند.

طولی نکشید که در سال ۱۹۶۵ ورزش فوتسال به رقابت های بین المللی رسید و به شهرت جهانی دست پیدا کرد، امروزه فوتسال در اکثر کشورها به عنوان یک ورزش پایه و بسیار محبوب شناخته می شود و کمتر نوجوان را پیدا خواهید کرد تا به حال در زمین فوتسال پا بر توپ نگذاشته باشد و شیفته ورزش جذاب فوتسال نباشد.

برای بازی کردن ورزش فوتسال، تجهیزات خاصی لازم نیست، مهم‌ترین وسیله‌ای که شما برای ایجاد یک رقابت فوتسال حرفه‌ای ضرورت دارید توپ فوتسال است و البته به محیط مناسبی نیز برای ورزش کردن نیاز دارید که ما آن را میدان بازی فوتسال می‌نامیم.

مسابقات این رشته در دو وقت ۲۰ دقیقه ای اجرا می شود، فراموش نکنید که زمان استراحت بین دو نیمه در مسابقات فوتسال ۱۵ دقیقه می باشد، و هر تیمی می تواند تقاضای یک تایم داشته باشد. همچنین هر نیمه ۱ دقیقه استراحت دارد، و استراحت بین دو نیمه نباید بیش از ۱۰ دقیقه باشد. در طول بازی، تیمی که توپ را در اختیار دارد می تواند وقت استراحت بگیرد.

اگر بازی دو تیم در وقت های قانونی مساوی شود، در صورت ضرورت ضربات پنالتی برنده بازی را مشخص می کند. همچنین اگر بعد از زدن ۵ ضربه پنالتی باز هم نتیجه بازی مساوی باشد، آنگاه بازیکنان ذخیره برای زدن ضربات بعدی پنالتی پشت توپ قرار می گیرند.

برای هر مسابقه فوتسال ۱۲ بازیکن دعوت می شوند، که ۵ نفر آن ها می‌توانند در میدان حضور داشته باشند. همچنین تعداد داوران مسابقه ۳ نفر می‌باشد، که دو نفر آنان داخل مسابقه می‌باشد و یک نفرشان خارج می باشد.

طول میدان یک مسابقه فوتسال باید حداقل ۲۵ متر و حداکثر ۴۲ متر باشد، عرض یک میدان مسابقه نیز باید حداقل ۱۵ متر و حداکثر ۲۵ متر باشد. اندازه و رنگ دروازه ها نیز معمولا به ارتفاع ۲ متر و عرض ۳ متر و قطر تیر ۷ سانتی متر می باشد و رنگ آن سفید، سیاه و… می باشد.

برخورد توپ به سقف به نفع حریف است و باید از خط کناری بازی را آغاز کند.

وقت اضافی بازی دو زمان ۵ دقیقه ای با گول طلایی می باشد.

ضربه کارنر را می توان به صورت یک ضرب گول کرد.

تکل غیر عمد در محوطه خودش پنالتی نیست.

ضربه اوت به داخل دروازه اگر به بازیکنی برخورد کند، گول محسوب می شود.

برای زدن ضربه اوت باید توپ روی خط قرار داده شود و سپس بازیکن طی ۴ ثانیه به توپ ضربه بزند. همچنین پای چپ باید پشت خط باشد و پای راست ضربه زده شود. البته اگر بازیکنی چپ پا باشد، این قانون باید به صورت برعکس انجام شود و فاصله مدافع باید ۵ متر باشد.

انواع خطاها در ورزش فوتسال

خطای تیمی : تا ۵ خطا آزاد می باشد، اما با انجام خطای ششم برای حریف پنالتی گرفته می شود. فاصله نقطه پنالتی اول تا دروازه ۶ متر است، و فاصله نقطه پنالتی دوم تا دروازه ۱۰ متر می باشد.

اخراج و جریمه با کارت سرخ : اگر بازیکنی کارت سرخ بگیرید، از بازی اخراج می شود، همچنین از بازی بعد تیم خود نیز محروم می شود و باید در رختکن حضور داشته باشد. اگر بازیکنی از تیمی اخراج شود، بعد از ۲ دقیقه بازیکن دیگری می تواند جای او را بگیرد، اما اگر قبل از ۲ دقیقه گول بزند، بازیکن به میدان می آید. شروع بازی فوتسال با ۵ نفر است و اگر یک تیم  به خاطر اخراج ۳ نفره شود بازی تمام است.

نحوه تعویض بازیکن : محدودیتی ندارد و آزاد است، یعنی بازیکن تعویض شده با رعایت منطقه تعویض می تواند بعد از خروج بازیکن تعویضی وارد میدان مسابقه شود. همچنین اگر بازیکنی دچار مصدومیت شود، باید فورا تعویض شود. همچنین برای تعویض بازیکن نیازی به اجازه داور نیست.

خطاهای دروازه بان : این بازیکن خطای نیمه ندارد، دروازه بان توپ های پشت دروازه را باید با دست پرتاب کند و توپ های در حین بازی را می تواند هم با دست و هم با دراپ پا به همه جای زمین پرتاب کند. دروازه بان حداکثر ۴ ثانیه وقت دارد تا توپ را با دست یا پا به یک نقطه از میدان پرتاب کند، و زمانی که توپ از نیمه بگذرد، این زمان حساب نمی شود.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button