ورزش

فواید ورزش برای جسم و روان

آیا تا به حال به مزایا و فواید ورزش به صورت کلی فکر کرده‌اید؟ به نظر شما آیا راه‌حلی وجود دارد که ما در زندگی خود احساس بهتری داشته باشیم، انرژی‌مان در طول روز بیشتر باشد، بدن سالم‌تر و سرحال‌تری بسازیم و حتی چند سال به عمر خود اضافه کنیم؟ بله وجود دارد؛ ورزش منظم و پایدار تمام این مواهب را برای ما به ارمغان می‌آورد.

مزایای سلامتی ورزش منظم و فعالیت بدنی برای جسم و روح ابدا قابل چشم پوشی نیست. همه افراد فارغ از سن، جنس یا توانایی بدنی از ورزش سود می‌برند. پس اگر خودتان را دوست دارید، از ورزش و فواید ورزش کردن غافل نشوید!

فواید ورزش برای جسم

همه می‌دانند فواید ورزش مستقیماً بر کیفیت زندگی‌شان و حال روحی و جسمی‌شان تاثیر مثبتی دارد. اکنون هفت مورد از فواید عالی ورزش برای جسم را نام می‌بریم.

۱. ورزش وزن را کنترول می‌کند

ورزش می‌تواند شما را در وزن مناسب خود نگه دارد یا اگر اضافه وزن دارید، به کاهش وزن شما کمک می‌کند. فواید ورزش کردن برای کنترول وزن، فقط همین‌ها نیست. اگر شما دچار کمبود وزن هم باشید ورزش به شما کمک خواهد کرد تا به وزن ایده‌آل‌تان برسید و به اندازه کافی وزن بگیرید. ورزش برای مدیریت وزن یک کلید موثر و راهگشا است.

ورزش منظم در ورزشگاه عالی است، اما اگر نمی‌توانید در ورزشگاه ورزش کنید، ورزش در خانه را آغاز کنید. اگر احیاناً فرصتی برای ورزش منظم در خانه هم ندارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً به فعالیت‌های روزمره خود بیفزایید. هر مقدار فعالیت بهتر از هیچ است. برای بهره‌مندی از مزایا و فواید ورزش کردن، در طول روز فعال‌تر باشید؛ مثلاً به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید یا کمی بیشتر در روز راه بروید.

۲. ورزش با بیماری‌های مزمن و جدی مبارزه می‌کند.

نداشتن فعالیت بدنی منظم، یکی از دلایل اصلی بیماری‌های مزمن قلبی عروقی است. مطالعات نشان می‌دهند که ورزش منظم باعث بهبود حساسیت به انسولین، سلامت قلب و سیستم تنفسی شما می‌شود. ورزش همچنین می‌تواند فشار خون و سطح کلسترول‌تان را کاهش دهد.

به طور خاص، ورزش می‌تواند به کاهش یا پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک کند.

۳. ورزش عضلات شما را تقویت می‌کند.

نقش حیاتی ورزش در ساخت و حفظ عضلات و استخوان‌های قوی بی‌نظیر است. ورزش‌های قدرتی مانند کار با وزنه و پیلاتس عضلات شما را تقویت می‌کند.

عضله سازی برای همه افراد بسیار باارزش است؛ اما با افزایش سن، این اهمیت دوچندان می‌شود. با پا گذاشتن به دوره میان سالی، کم کم توده عضلانی رو به کاهش می‌رود و این اتفاق منجر به آسیب‌های مختلفی می‌شود. خوشبختانه شما در هر سنی باشید، می‌توانید از فواید ورزش کردن برای تقویت عضلات خود بهره مند شوید و از تحلیل عضلانی، کاهش قدرت بدنی و هر گونه آسیبی پیشگیری کنید.

۴. ورزش به کمک تراکم استخوان می‌آید

ورزش به ساخت تراکم استخوان در جوانی کمک می‌کند و در مراحل بعدی زندگی می‌تواند  از پوکی استخوان جلوگیری کند. این موضوع یکی از مهم‌ترین فواید ورزش برای جسم ماست؛ چراکه پوکی استخوان یک خطر بسیار بزرگ برای سلامتی است. در عین حال متاسفانه این موضوع در بین ایرانیان بسیار شایع است.

اما خبر خوب اینجاست که تحقیقات و پژوهش‌ها نشان می‌دهد که فقط با ۶ ماه تمرین قدرتی (کار با وزنه) و دریافت پروتئین کافی می‌توان تراکم مواد معدنی داخل استخوان را تا بالای ۱۲فیصد افزایش داد. تمریناتی که در افزایش تراکم استخوان مفید هستند شامل اسکات، لانگز، پرس و دیگر تمرینات چند مفصلی است.

۵. ورزش می‌تواند به سلامت پوست کمک کند

پوست شما می‌تواند تحت تاثیر عوامل خارجی مثل استرس، آب و هوا و یا تغذیه بد به شدت دچار آسیب قرار گیرد. اما ورزش منظم (حتی با شدت کم) می‌تواند محافظت آنتی اکسیدانی ایجاد کند و جریان خون شما را بهبود ببخشد؛ درنتیجه ورزش از پوست شما محافظت می‌کند و علایم پیری را به تأخیر می‌اندازد.

علاوه بر این، پس از هر جلسه ورزش بر اثر تعریق، سموم از بدن‌تان خارج می‌شود که همین به تنهایی باعث شادابی و جلا گرفتن پوست صورت و بدن شما خواهد شد. بنابراین همان‌طور که گفتیم فواید ورزش کردن به پوست و شادابی آن نیز می‌رسد.

۶. ورزش به شما کمک می‌کند تا سیگار را ترک کنید

ورزش با کاهش استرس و از بین بردن میل دوباره به کشیدن سیگار، به ترک آن کمک می‌کند. ترک سیگار یک قدم بسیار بزرگ برای سلامتی است.

فواید ورزش کردن برای ذهن و روح

تا اینجا درباره فواید ورزش کردن بر سلامت جسم گفتیم؛ اما فواید ورزش فقط مربوط به جسم و یا کنترول وزن نیست، بلکه ورزش تاثیر بسیار مثبتی بر سلامت روان و خلق و خوی شما دارد. اکنون مزایای ورزش برای سلامتی روان و بهبود روحیه‌ را برمی‌شماریم.

مبشر

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button