ګزارش

شهاب الدین دلاور وزیر معادن وپطولیم:قرارداد بزرگ تاریخی سرمایه‌گذاری بین افغانستان و چین عقدگردید

3000 تن کارمند افغان در این پروژه اکتشافی شامل کارخواهندشد

3000 تن کارمند افغان در این پروژه اکتشافی شامل کارخواهندشد

محمد رفیع تیموری

امارت اسلامی افغانستان به‌منظور کاهش مشکلات اقتصادی، فقر، رفع بیکاری وایجاد زمینه اشتغال‌زایی، برنامه‌هایی را روی دست گرفته است و قرارداد بزرگ استخراج معدن تیل را با کشور چین امضاء کردند.

از دید متخصصین امور اقتصادی برای بهبود اقتصاد افغانستان باید سرمایه‌گذاری بیشتر انجام شود تا اقتصاد این کشور رونق پیدا کند، نیاز است که کشورهای منطقه که بیشتر از ناحیه امنیت در افغانستان نگران‌اند با سرمایه‌گذاری و اشتغال زایی در این کشور، راه اعاده ثبات اقتصادی افغانستان را کوتاه‌تر کنند، درحالی‌که نبود سرمایه‌گذاری و عدم توسعه‌ تجارت به‌خصوص حمایت و توسعه اقتصاد خصوصی، وضعیت اقتصاد افغانستان را وخیم ساخته است و نیاز است تا با سرمایه‌گذاری در این کشور، شغل به مردم ایجاد شود.

این در حالیست که بر اساس امضای این قرارداد کمپنی CPEIC ،3000 تن شامل کارخواهندشد ودر سال اول 150 میلیون دالر سرمایه‌گذاری می‌کند.

این شرکت موظف است بیش از 540 میلیون دالر برای اکتشاف و استخراج از چاه‌ها سرمایه‌گذاری کند که باعث افزایش تولید روزانه تیل می‌شود.

در همین زمینه خبرنگار روزنامه هیواد گزارشی را از نشستی که در مرکز رسانه‌های حکومتی 15 جدی با اشتراک مسئولین بلند رتبه ا.ا.ا شامل؛ ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریسات الوزراء ، شهاب‌الدین دلاور وزیر معادن و پطرولیم، معینان وزارتخانه ها و روئسای ادارات حکومتی، نماینده‌های رسانه‌ها و دیگر مسئولین برگزارگردیده بود تهیه نموده وآنرا به خوانش میگیریم.

ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی امارت اسلامی افغانستان گفت: هر پروژه که کارش رسماً شروع شود، تمام کارمندان آن از باشندگان همان محل بوده و زمینه کار برایشان مساعد خواهد شد.

وی افزود: اکنون در 13 ولایت کشور پروژه‌های مهم درحال کار کردن است و تعداد زیادی افغان‌ها در آن مصروف کار و خدمت به ملت هستند.

شهاب‌الدین دلاور وزیر معادن و پطرولیم در لابلای صحبت هایش گفت: تیل موردضرورت ما درگذشته و اکنون از بیرون وارد می‌شد، اما پس‌ازاین تیل ما از ۴۵۰۰ کیلومترمربع زمین که در آن ذخایرتیل تثبیت‌شده است در ولایت‌های سرپل، جوزجان و فاریاب استخراج خواهدشد.

وی افزود: شرکت قراردادی از امروز به بعد تا یک سال آینده به ارزش ۱۵۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری خواهند نمود؛ و در سه سال آینده ۵۴۰ میلیون دالر سرمایه‌گذاری افزایش خواهند یافت.

آقای دلاور علاوه کرد: همچنان در این قرارداد حکومت افغانستان ۲۰ فیصد سرمایه‌گذاری کرده است و ۱۵ فیصد حق الامتیاز افغانستان است و به‌تدریج سهم ما در آینده‌ها به ۷۵ فیصد خواهد رسید.

وی تأکید کرد: در این پروژه ۳ هزار افغان صاحب‌کار خواهند شد. در صورت نبود افراد فنی شرکت قراردادی می‌تواند از چین افراد فنی وارد کند.

آقای دلاور دراخیر با کمال افتخاراظهارداشت: امارت اسلامی افتخار دارد که درسالهای نزدیک چنان زمینه کاررا برای ملت فراهم کند که حتی افراد کشور های دیگر به افغانستان بخاطر کار بیایند.

این در حالیست که در همین زمینه چندی قبل وزارت کار و امور اجتماعی امارت اسلامی افغانستان برای اشتغال‌زایی ملت به تعداد 6500 تن زمینه کار را در داخل و خارج افغانستان مساعد کرده است. همچنان با ایجاد 27 ولسوالی قراراست درکشورتازه تأسیس شود برای هموطنان عزیز زمینه خوبی کارمساعدخواهد شد ودیگر شاهد مهاجرت مردم ما به خارج از کشورنخواهیم بود وهمینطورجوانان ما بخاطر نبودکارکشور را ترک نخواهندکرد ودرکشورخود برای مردم شان خدمت خواهندکرد.

چنانچه دیده میشود که امروزه اشتغال‌زایی در وطن ما افزایش یافته و امارت اسلامی افغانستان برای اینکه نیروهای کار را در کشور خود نگهدارد، زمینه کار کردن و فعالیت‌های زیادی را در کشور فراهم کرده است. پروژه استخراج تیل که برای اشتغال‌زایی در افغانستان به‌تازگی قرارداد شده و تأثیر بسیاری در رشد اقتصاد کشور دارد، آمادگی جوان‌ها را برای کار کردن بسیار بیشتر می‌کند.

رهبران امارت اسلامی افغانستان درپیام خود برای مردم وبخصوص برای جوانان کشورتأکیدکردند که نباید کشور را ترک کنند واگر به هردلیلی که کشورشان را ترک کرده اند دوباره برگردند، کاروخدمت کنند، زیرا عزت وسربلندی شان دروطن خودشان است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button