ګزارش

شرکت‌های ترانسپورتی:دزدی و باج‌گیری در شاهراه‌ها صفر شده است

مسوولان شرکت‌های ترانسپورتی و باربری می‌گویند که با روی کار آمدن امارت اسلامی، دزدی و باج‌گیری در شاهراه‌های کشور صفر شده است.

مسوولان شرکتهای ترانسپورتی و باربری میگویند که با روی کار آمدن امارت اسلامی، دزدی و باجگیری در شاهراههای کشور صفر شده است.

به گزارش «آوا»: مسوولان شرکتهای ترانسپورتی و باربری در گفتوگو با خبرنگار آوا تصریح کردند که با روی کار آمدن امارت اسلامی، نه تنها امنیت در سراسر کشور به گونهی بیسابقه تامین شده است، بلکه دزدی و باجگیری نیز به صفر تقرب کرده است.

بربنیاد گفتههای آنان؛ در زمان جمهوریت، پولیس و وزارت مالیه دهها پوسته را در مسیر شاهراهها ایجاد کرده بودند که هر کدامشان از مردم و رانندگان این شرکتها باجگیری میکردند.

طلا محمد اتمانزوی رئیس اتحادیه موترهای باربری افغانستان روز شنبه (10 سرطان) به خبرنگار آوا گفت: «در حال حاضر تمام شاهراههای کشور از امنیت کامل برخوردار اند و رانندگان ما در همه اوقات روز بدون ترس و هراس به عبور و مرور از شاهراهها میپردازند».

اتمانزوی اضافه کرد که در کنار تامین امنیت، آنان از حکومت کنونی تقدیر میکنند که باجگیری در شاهراههای کشور را به صفر رسانده و افراد آلوده به فساد را از کار سبکدوش کردهاند.

بربنیاد گفتههای اتمانزوی؛ در زمان جمهوریت رانندگان شرکتها در مسیر شاهراهها مکلف بودند تا در چندین قسمت به ماموران وزارت مالیه و همچنین پُولیس پول بدهند؛ در غیر آن رانندگان لتوکوب و یا توهین میشدند.

او اشاره کرد که در چندین مورد حتی پولیس، رانندگان شرکتهای باربری را به دلیل عدم پرداخت پول با فیر گلوله به شهادت رسانید که منجر به اعتصاب کاری شرکتهای ترانسپورتی و باربری در سراسر کشور گردید؛ اما حکومت آن زمان به این موضوعات بیتوجه بود.

در همین حال عبدالهادی هلمند رئیس شرکت ترانسپورتی «احمد شاه ابدالی» به خبرنگار آوا گفت که بعد از روی کار آمدن امارت اسلامی و تامین امنیت سراسری، اکثر وسایط این شرکت از طرف شب تردد میکنند.

او اضافه کرد که در نزدیک به دو سال گذشته هیچ رانندهی این شرکت گزارشی را از باجگیری در شاهراهها ارائه نکرده است و مسافرین نیز با خیال آسوده به سفر میپردازند.

با این وجود، مقامها در وزارت امور داخله میگویند که نیروهای امنیتی، در شاهراههای کشور نظارت کامل دارند تا هیچ فردی از مردم باجگیری نکند.

عبدالمتین قانع سخنگوی وزارت امور داخله به خبرنگار آوا گفت که نیروهای امنیتی در تمام شاهراهها در گشت و گذار اند تا هیچ فردی نتواند به نام دولت از رانندگان و مردم باجگیری کند.

این گفتهها درحالی از سوی شرکتهای ترانسپورتی و باربری مطرح میشود که قبل از این محمد یونس مهمند رئیس، عضو هیئت مدیره اتاق تجارت و سرمایهگذاری به خبرنگار آوا گفته بود که نیروهای امارت اسلامی در قسمت تامین امنیت سرمایهگذاران خوب عمل کرده است.

بربنیاد گفتههای او؛ درحالی که پیش از این بازرگانان در مسیر شاهراه هرات – کابل، مجبور بودند که در هفتاد نقطه به پولیس و زورمندان باج بدهند، اما اکنون این رقم به صفر رسیده است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button