روغتیا

سوراخ قلب در کودکان چیست ؟

سوراخ قلب در نوزادان یک نوع بیماری مادر زادی قلبی است که در بسیاری از مواقع به دلیل عدم کنترول و درمان ممکن است منجر به بروز بیماری های خطرناکی در نوزادان شود. به همین علت، ما در این مطلب به توضیحاتی در رابطه به سوراخ قلب نوزاد، علت، روش درمان و مراقبت های نوزاد می‌پردازیم.

سوراخ قلب نوزاد و کودکان بیماری ای است که در آن دیواره قلب ممکن است به صورت کامل بسته نشود و سوراخ دیواره قلب باز باقی بماند. دیواره داخلی قلب که سپتوم نامیده می‌شود در صورت داشتن سوراخ ممکن است منجر به اختلالاتی در عملکرد قلب انسان شود و مشکلاتی را از قبیل ترکیب خون اکسیجن دار و بدون اکسیجن در بدن ایجاد کند.

یکی از انواع سوراخ‌هایی که در قلب نوزادان ایجاد می‌شود، سوراخ بین شریان ریوی و سرخرگ آئورت است. به طور کلی در دوران جنینی کودکان، این سوراخ بین این دو رگ وجود دارد اما باید پس از بدو تولد بسته شود. در صورت بسته نشدن سوراخ بین این بخش، نوزاد با بیماری سوراخ قلب همراه می شود.

قلب انسان از دو دهلیز راست و چپ تشکیل شده است که از طریق دیواره‌ای از هم جدا می‌شوند‌. سپتوم دیواره‌ای است که منجر به جدا شدن دهلیز راست و چپ می‌شود. کودکان در دوران جنینی از طریق اکسیجنی که از طریق بند ناف دریافت  می‌شود، تغذیه می‌شوند. به همین علت است که دیواره بین دهلیزها یا سپتوم در دوران جنینی باز است و بعد از تولد جنین بسته می‌شود. در صورتی که دیواره بین دهلیزها بعد از تولد بسته نشود، نوزادان با بیماری ASD یا سوراخ بین دهلیزها مواجه همراه هستند.

سوراخ بین دیواره بطن‌ها

قلب انسان نیز علاوه بر دهلیز از دو بطن تشکیل شده است که در کنار یکدیگر باعث گردش خون در بدن انسان می‌شوند. در دوران جنینی بطن چپ و راست از طریق سوراخ کوچکی که بین آن دو وجود دارد، خون را انتقال می‌دهند. بعد از پایان یافتن دوران جنینی و شروع تولد، نوزاد از طریق ریه تنفس می‌کند و نیازی به باز ماندن سوراخ بین دو بطن وجود ندارد. به همین علت این سوراخ بین بطن چپ و راست بسته می‌شود. اما در مواردی سوراخ بین بطن چپ و راست بسته نخواهد شد و باعث می‌شود نوزاد از بدو تولد با سوراخ بین بطن یا بیماری VSD همراه باشد.

علایم سوراخ قلب

  • با چند علایم می‌دانیم که سوراخ قلبی وجود دارد
  • خستگی مداوم
  • کم اشتهایی
  • افزایش وزن غیر عادی
  • مشکلات تنفسی
  • بروز عفونت در ریه
  • تعرق شدید.

داکتر گل رحمن طاهری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button