ټولنه او کلتور

سروی ملی مسکن در کشور بزودی ازسوی وزارت شهرسازی و مسکن آغاز می شود

در کنفرانس مطبوعاتی که در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت امروز سه شنبه مورخ ۲۹ حمل سال روان برگزار گردید، هیئت رهبری وزارت شهرسازی و مسکن، گزارش اجراات سال ۱۴۰۱ هـ ش، را در محضر رسانه ها شریک ساختند.

در کنفرانس مطبوعاتی که در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت امروز سه شنبه مورخ ۲۹ حمل سال روان برگزار گردید، هیئت رهبری وزارت شهرسازی و مسکن، گزارش اجراات سال ۱۴۰۱ هـ ش، را در محضر رسانه ها شریک ساختند.

شیخ حمد الله نعمانی سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن می گوید: طی سال ۱۴۰۱ هـ ش، مبلغ ۵۳۰ میلیون افغانی عواید جمع آوری شده که در مقایسه به هدف تعیین شده (۴۷ میلیون افغانی) ۸۷.۶۶ در صد افزایش را نشان میدهد.

به گفته سرپرست وزارت شهرسازی و مسکن، بر اساس فیصله کابینه امارت اسلامی و به منظور انسجام بهتر امور، اداره زون پایتخت با وزارت شهرسازی و مسکن مدغم، معینیت امور زمینداری از بدنه وزارت جدا و به وزارت زراعت منتقل و متخصصین و کادر های مسلکی در ساختار تشکیلاتی این وزارت جذب گردیده اند.

شیخ حمد الله نعمانی می گوید، بر اساس حکم عالیقدر امیرالمومنین (حفظه الله) موازی ۱۵۰ جریب زمین برای مهاجرین ولسوالی خواجه بهاوالدین ولایت تخار اختصاص یافته که به هر خانواده ۷ بسوه زمین به هدف اعمار مسکن توزیع خواهد شد.

مسئولان می افزایند، کار تطبیق پروژه قطری ها در ساحه خوشحال خان با پیشرفت ۳۰ در صد و پروژه نیله باغ در ساحه دارالامان با پیشرفت ۲۰ در صد جریان داشته و اعمار یک باب دارالایتام در مساحت ۱۰ جریب زمین در شهرک پیروزی واقع در ولسوالی ده سبز ولایت کابل نیز آغاز گردیده است.

به گفته مسئولان، مطالعه تخنیکی، اقتصادی و اجتماعی اعمار واحد های مسکونی از قطعات پیش ساخت در ۹ ولایت و شهرک های نظامی در ولایت های کابل، ننگرهار، قندهار، بلخ، هرات و فراه تکمیل گردیده و طرح، دیزاین، تحلیل و قیمت گذاری ۸۱ ساختمان ادارات امارتی و ۴۷۸ ملکیت غیر منقول نیز به اتمام رسیده است.

مسئولان می گویند، ترتیب ۱۷ پلان شهری برای ۱۴ ولایت، ارسال ۲۰۰ پلان تفصیلی، استراتیژیک و ماستر پلان به ریاست های مرکزی و ولایتی، چاپ ۱۰۰۰ نقشه مهندسی و انجنیری و بازنگری پلان های استراتیژیک شهری هرات، قندهار و خوست، از اجراات مهم این وزارت طی سال ۱۴۰۱ می باشد.

بر مبنای معلومات، سروی توپوگرافی احداث شهرک ها در ۹ ولایت و ترتیب پلان های بهسازی لغمان، سرپل، بلخ، فاریاب، قندوز و خوست تکمیل و تمامی ملکیت های غیر منقول این وزارت شناسایی و ثبت شده است.

طبق گفته های مسئولان، طی سال ۱۴۰۱ هـ ش، مبلغ ۶۹۹ میلیون و ۲۹۹ هزار و ۲۱۴ افغانی بودجه به این وزارت اختصاص یافته بود و این وزارت توانسته ۷۱ در صد آنرا به مصرف برساند.

ترتیب ۳۷ ماستر پلان و پلان های تفصیلی، منطقوی و اصلاحی، بازنگری پلان های شهری، دوام کار تصفیه زمین در مربوطات شهر جدید کابل، انجام سروی ملی مسکن در سطح کشور، انجام سروی توپوگرافی در ۱۲ ولایت، بررسی تخنیکی و ترتیب نقشه های مهندسی ۱۲۹ پروژه عام المنفعه، ترتیب پلان استراتیژیک وزارت شهرسازی و مسکن و طرح و دیزاین و تثبیت محل برای اعمار مساجد در نواحی ۲۲ گانه شهر کابل، از پلان های عمده این وزارت طی سال جاری می باشد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button