سیاست

سازمان ملل 24 مرکز ترک اعتیاد افغانستان را تحت حمایت قرار میدهد

سازمان ملل اعلام کرده است، به منظور حمایت از برنامه‌های بازپروری معتادان در افغانستان ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در این کشور را تحت حمایت قرار می دهد.

سازمان ملل اعلام کرده است، به منظور حمایت از برنامه‌های بازپروری معتادان در افغانستان ۲۴ مرکز ترک اعتیاد در این کشور را تحت حمایت قرار می دهد.

آژانس باختر به قول از منابع بین المللی خبر می دهد:دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل اعلام کرده است، به منظور حمایت از برنامه بازپروری معتادان به مواد مخدر در افغانستان٬ ۲۴ مرکز ترک اعتیاد را تحت پوشش قرار می‌دهد و برای این مراکز مواد غذایی، وسایل گرمایشی، مواد صحی و دارو فراهم می‌کند.

به گفته دفتر مقابله با مواد مخدر سازمان ملل در حال حاضر سه میلیون و 500 یعنی در حدود 10 درصد کل جمعیت افغانستان در این کشور معتاد هستند.

درخبرنامه دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل آمده است٬ برنامه جدید در حمایت از مراکز ترک اعتیاد حداقل برای شش ماه ادامه خواهد داشت، تا افرادی که به دلیل سوء مصرف مواد مخدر آسیب دیده‌اند، به خدمات درمانی، دارو و منابع لازم برای بازپروری دسترسی داشته باشند.

بر اساس آمارهای دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل در افغانستان، میزان زمین‌های زیر کشت خشخاش در سال 2001 در افغانستان حدود 8 هزار هکتار بود، اما پس از حمله آمریکا به افغانستان سیر صعودی تولید مواد مخدر در این کشور نه تنها متوقف نشد، بلکه سرعت گرفت و در سال 2017 زمین‌های زیر کشت خشخاش به 224 هزار هکتار افزایش یافت.

با روی کار آمدن مجدد امارت اسلامی در افغانستان، کشت خشخاش در این کشور ممنوع اعلام شده است و آنانی که از این امر سرپیچی کنند، مجازات می شوند.

باید گفت که امارت اسلامی به تجمع هزاران معتاد در ساحه پل سوخته ‹ زیرپل› که سالیان متمادی حیات خلوت معتادین وبازار گرم خرید وفروش مواد مخدر در پایتخت بود، پایان داد و هزاران معتاد از کابل وشهر های دیگر جمع آوری شدند و به درمانگاه های ترک اعتیاد انتقال یافتند.

همچنان نیروهای امنیتی در جریان روز های اخیر، مزارع کشت خشخاش را در نقاط مختلف کشور تثبیت کرده اند ، تا کنون هزاران جریب زمین که در آن خشخاش کشت شده بود، تخریب شده است.

امارت اسلامی برای ریشه کن کردن اعتیاد در کشور و خاتمه بخشیدن به کشت خشخاش متعهد است و این تعهد را با جدیت دنبال می کند.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button