اقتصادګزارش

زمستان سرد و بلند رفتن بهای مواد محروقاتی باعث نگرانی مردم شده است

ریزیش برف از یک طرف و بلند رفتن قیمت های مواد سوختی و ارتزاقی از سوی دیگر باعث نگرانی زیاد شهروندان کشور ما شده است و خصوصآ سرمای شدید زمستان برای مردم مناطق سردسیر کشور قابل تشویش می باشد.

 احسان 

ریزیش برف از یک طرف و بلند رفتن قیمت های مواد سوختی و ارتزاقی از سوی دیگر باعث نگرانی زیاد شهروندان کشور ما شده است و خصوصآ سرمای شدید زمستان برای مردم مناطق سردسیر کشور قابل تشویش می باشد. روز به روز نرخ مواد سوختی سیر صعودی خود را می پیماید و نگرانی زیاد را برای مردم فقیر و همچنان کارمندان کم معاش و کم عاید دولتی ببار آورده است. برخی ها به این عقیده اند که قیمت های مواد سوختی، ارتزاقی و ساير مواد اولیه مورد ضرورت مردم کشور از سبب بلند رفتن اسعار خارجی در برابر پول افغانی نیز تاثیر سو کرده است و فعلآ ارزش دالرامریکایی حتی به ۹۰ افغانی بالا رفته است. اما کارشناسان اقتصادی معتقد اند که نبود یک برنامه معین و موثر اقتصادی ، اقتصاد بازار آزاد و همچنان خود سری های بعضی حلقه های مغرض داخلی بیشتر از هر زمان دیگر نرخها را بلند برده و مردم را پریشان کرده است.

گزارشگر روز نامه هیواد در زمینه نظر یکتن از کارشناسان اقتصادی را جویا شده است که اینک تقدیم خوانندگان محترم می شود.

محترم سید انور اکبری در مورد بلند رفتن نرخ مواد سوختی و ارتزاقی چنین گفت: در حدود بیست سال اشغال افغانستان یک دولت ضعيف و فاسد آغاز بکار نمود، اما در طول این مدت مشکلات اولیه مردم را به صورت بهتر و موثر رفع کرده نتوانست از طرف دیگر برای رفع این گونه مشکلات اقتصادی یک برنامه معین و میکانیزم مفید و همه جانبه اقتصادی را نیز رویدست نگرفتند و ما شاهد هستیم که با آغاز سرمای زمستان نه تنها قیمت مواد سوختی و ارتزاقی بلند می‌رفت بلکه مشکلات بیکاری مردم ما نیز زیاد بود. حالا هم با سرد شدن هوا افزایش بهای مواد سوختی در کشور باعث نگرانی شهروندان شده است .به اصطلاح بازار آزاد که تا امروز ملت مؤمن و مظلوم افغانستان این مشکلات را بدوش می‌کشند .

طوری که مشاهده میشود روز بروز نرخها ی  مواد سوختی و ارتزاقی سیر صعودی خود را می پیماید. بررسی ها و احصائیه ها نشان میدهد که شاخص عمومی افزایش قیمت ها طی چند ماه اخیر به اندازه بیشتر از حد تصور است .
موصوف گفت:این در حالیست که پس از سرنگونی نظام به اصطلاح جمهوریت و پیروزی امارت اسلامی افغانستان نهادهای بین‌المللی کمک های خویش را برای مردم افغانستان کاهش داده و همچنان ایالات متحده امریکا پول های مردم افغانستان را در بانک های مسدود ساخته است که این کار خلاف تمامی موازین اسلامی ،انسانی و بشر دوستانه جهانی می باشد.

فعلآ سردی شدید،  گر سنگی ،فقر،بیکاری و بیماری مردم افغانستان را به ستوه آورده‌است،امریکا که در طول دو دهه جنایت کرد و کشور را به نابودی سوق داد، به ادامه آن جنایت امروزی شان این است که  پول های مردم بیچاره و فقير را منجمد ساخت و کمر اقتصاد کشور را شکستانده است.

در بیست سال تمام شعار هایی که سرداد مانند حکومتداری،حقوق بشر،دموکراسی، عدالت،پیشرفت و ترقی همه اش دروغ بود و فریب،حالا که روی سیاه تاریخ شد از این بیعد باید دست از سر مردم بیچاره ما بردارد و مردم رابه هلاکت سوق ندهند.بگذارند که مردم آرام و آسوده تحت حاکمیت امارت اسلامی افغانستان زندگی کنند.

وی افزود:

وزارت صنعت و تجارت که مسئوليت واردات مواد نفتی و گاز مایع بدوش را دارد باید برای مردم قبل از فرا رسیدن زمستان و سرد شدن هوا اقدامات عملی را انجام می دادند که روی نرخها اثر گذار می شد. اما باتاسف که  کمتر از طریق این نهاد ها به چشم می خورد. در چنین شرایط خانواده ها و مامورین دولت با معاش کم و با بالا رفتن   مواد سوختی که اکنون یک بوجی زغال بلوط پنچ سیره به ۱۴۰۰ افغانی، یک سیر چوب بلوط به ۱۱۰ افغانی، یک خروار زغال سنگ کنده به ۱۴۰۰۰  الی ۱۵۰۰۰، افغانی یک کیلو گاز مایع ۷۰ الی ۷۵ افغانی،  یک لیتر تیل پطرول به ۷۳  افغانی و یک لیترتیل دیزل به ۹۵ افغانی بفروش میرسد. مردم ما در حالت پریشانی و نگرانی به سر می برند، زیرا آنان برای خریدن مواد مورد ضرورت شان چیزی بدست ندارند. این کم توجهی مسئولین در برابر شهروندان ما می باشد.  الحمد لله حالا که امارت اسلامی پیروز شده ، صلح و امنیت در سراسر کشور تامین شده، شاهراه های اکمالاتی بروی رفت و آمد موتر های باربری باز بوده وهیچگونه اذیت و آزار نیست که مانع رفت و آمد موتر های باربری شود.زیرا مجاهدین امارت اسلامی افغانستان عام و تام امنیت راه ها را تامین کرده اند و باجگیری که  در دوران حکومت پیشین بود ، حالا نیست پس چراقیمت های مواد سوختی و ارتزاقی به آسمان رسیده است، مردم چه بخورند و چه کاری کنند؟

اگر وضعیت اینگونه ادامه پیدا کند انتظار یک فاجعه انسانی را باید داشته باشيم که هیچ انسانی از آن جان سالم بدر نخواهد برد.این در حالیست که سازمان ملل متحد و برخی از نهادهای جهانی هشدار داده اند که بیشتراز نیمی از افغانها با گرسنگی شدید و کمبود مواد سوختی و غذایی روبرو اند.این نهاد گفته است، اگر به مشکل فقر و گرسنگی رسیده گی نشود ممکن است فاجعه بشری در زمستان رخ دهد. واقعاً که با آمدن زمستان از یک طرف بیکاری و از جانب دیگر صعود قیمت های مواد سوختی مردم را دچار سرگردانی های زیاد ساخته است. بناً در همچو شرايط ناگوار می بایست مسئولین امارت اسلامی برای رفع معضل بیکاری و جلوگیری از صعود مواد سوختی و ارتزاقی بر  فعالیت های سازنده شان فزونی بخشند، راهکارهای موثر را جستجو نمایند، به داد این ملت مظلوم رسیدگی کنند و نگذارند که توفان غم و اندوه گرسنگی ،بیکاری و افزایش قیمت ها مردم ما را از اين بيشتر آزار و اذيت کنند

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button