ګزارش

روز جهانی رادیو؛ آیا هنوز هم رادیو مخاطبانش را دارد ؟

شریعت : رادیو پس‌‌ از مطبوعات در افغانستان و جهان از کهن‌ترین وسیله اطلاع‌ رسانی به‌حساب می‌رود که با آغاز فعالیت خود در جهان و به ویژه افغانستان گوش‌های مخاطبین خود را با برنامه‌های مختلف نوازش داده و در امرِ اطلاع رسانی و بیداری مخاطبین خود نقش‌ حساسی را از آوان روی کار آمدن خود در جهان ایفا نموده‌است. این وسیله‌ی اطلاع رسانی مردمِ آن زمان را وا دار نمود که با دل‌گرمی و اشتیاق هرچه بیشتر به برنامه‌های رادیو گوش فرا دهند و از نگاه‌‌ِ اطلاعات خودشانرا با این وسیله‌ی اطلاع رسانی تغذیه نمایند.

اما رادیو به عنوان یک وسیله‌ی ارتباط همگانی در سمت و سو‌دهی جامعه چه نقش داشته و جایگاه رادیو در شرایط فعلی در کشور چگونه‌است؟ رامین جامی مدیرِ نشرات‌رادیو باران، در این باره به خبرنگار روزنامه‌ی شریعت گفت:  «از آنجایکه رادیو یک وسیله ارتباط همگانی وقابل دسترس در هر مکان و زمان میباشد در سمت وسودهی جامعه و اطلاع رسانی به موقع نقش بسزایی دارد».به باور آقای جامی، با روی کار آمدن صفحات مجازی رادیو دارد کم کم جایگاه خود از دست می‌دهد: « متآسفانه با گرایش مردم به سمت تکنالوژی به‌ ویژه صفحات مجازی رادیو جایگاه خود را کم کم دارد از دست میدهد که البته این موضوع صرف در افغانستان‌ صدق می‌کند و در سایر کشور‌های جهان به ویژه کشور‌های جهانِ سوم مردم همواره به رسانه‌ای شنیداری احترام خاص و ارزش خاصی دارند».

مدیر مسئول رادیو باران، همچنان نقش رادیو را از آوانِ روزی کار آمدن آن در امرِ اطلاع رسانی مناسب می‌داند و می‌گوید این رسانه‌ توانسته‌است که به مخاطبین خود در گوشه و کنارِ افغانستان اطلاع رسانی به موقع نماید: «با گذشت سالهای متمادی از تآسیس اولین رادیو در افغانستان از زمان حکومت امان‌الله خان تا اکنون رسانه‌ها در افغانستان به ویژه رادیو تا حد توان کارهای زیادی انجام داده‌است و‌ به عنوان یک رسانه‌ی همیشه در دسترس از هیچ نوع اطلاع رسانی برای مخاطبین خود دریغ ننموده‌ است».

وی همچنان وضعیت کاری رادیو‌ها را در شرایط کنونی از نگاه مالی مناسب نمی‌داند و از امارت اسلامی افغانستان می‌خواهد که در قسمت منابع مالی‌ رادیو‌ها تلاش نماید تا این وسیله‌ی شنیداری جایگاه خود را در کشور حفظ نماید.

از سوی هم باید اشاره نمود که با  روی کار آمدن امارت اسلامی افغانستان تعداد از رادیو ها در کشور بخاطر مشکلات مالی از فعالیت باز ماندند و تعداد زیادی از کارمندان رادیو وظایف شانرا از دست دادند. اما اکنون دیده می‌شود که تعداد از رادیو‌ها در کشور فعالیت شانرا دوباره از سر گرفته‌اند و برخلاف آمارِ دفتر سازمان ملل متحد(یوناما) که در صفحه‌ی ایکس خود تصور دنیایی بدون رادیو را دشوار خواند و گفته‌است که ۱۵۰ رادیو در کشور فعالیت دارند اما به‌ اساس آمارِ دقیق وزارت‌ اطلاعات و‌ فرهنگ ۲۷۹ رادیو در کشور فعالیت دارند.

قابل یاد آوریست که آغاز فعالیت رادیو در کشور بر می گردد به دوره امان‌الله خان، زمان که امان الله خان نظر به اشاره تاریخ در سال ۱۳۰۴ شخصی را بنام مهندس عطاالله به کشور آلمان بخاطر آموزش‌ رادیو فرستاد. مهندس‌عطاالله بعداز یک سال آموزش رادیو، همراه با چند تن از متخصص آلمانی و با دو دستگاه فرستنده به کابل برگشت‌ و ﺑﻌﺪﺍﺯ مدت ﭼﻨﺪ ﻣﺎﻩ ﺗﻮﺳﻂ ﻣﺘﺨﺼﺼﯿﻦ ﺁﻟﻤﺎﻧﯽ ﻭ ﺍﻓﻐﺎﻧﺴﺘﺎن ﮐﺎرِ ﻧﺼﺐ ﺩﺳﺘﮕﺎﻩ ﻓﺮﺳﺘﻨﺪﻩ کابل ﺑﻪ ﭘﺎﯾﺎﻥ ﺭﺳﯿﺪ و نخستین رادیو بنام ‏«رادیو کابل» از ﺳﺎﺧﺘﻤﺎﻥ ﮐﻮﭼﮏ «ﮐﻮﺗﯽ ﻟﻨﺪﻧﯽ» ﺗﻮﺳﻂ ﯾﮏ ﻓﺮﺳﺘﻨﺪﻩ ﮐﻮﭼﮏ ۲۰۰ ﻭﺍﺕ ﺭﻭﯼ ﻣﻮﺝ ۳۶۰ ﻣﺘﺮ ﺑﻪ ﮔﻮﺵ ﺷﻬﺮﻭﻧﺪﺍﻥ ﮐﺎﺑﻞ ﺭﺳﯿﺪ. و اما بخاطر آمدن تغییرات در آن زمان فعالیت رادیو برای مدتی کوتاه متوقف گردید و اما دوباره در زمان حکومت ظاهر شاه فعالیت رادیو این رسانه‌ای شنیداری از سر گرفته شد و مخاطبین خود را که در آن زمان اندک بود با برنامه‌های مختلف خود مصروف نمود و کم کم رادیو جایگاه مناسب را در کشور پیدا نمود و روز‌به‌روز مردمِ آن زمان به شنیدنِ رادیو دل‌گرمی بیشتر پیدا نمودند و از رادیو یگانه‌ی وسیله‌ی بخاطر شنیدن خبر و سایر برنامه‌ها استفاده می کردند.

ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button