سیاست او دولت

روزنامه تلگراف:امارت اسلامی «موفق‌ترین مبارزه با مواد مخدر در تاریخ» را اجرا کرد

روزنامه انگليسي تلگراف در گزارشي نوشته است که امارت اسلامي «موفق‌ترين مبارزه با مواد مخدر در تاريخ بشر» را اجرا کرده است. اين روزنامه همچنين افزوده که کشت مواد مخدر در افغانستان حدود 80 درصد کاهش يافته است.

روزنامه انگليسي تلگراف در گزارشي نوشته است که امارت اسلامي «موفق‌ترين مبارزه با مواد مخدر در تاريخ بشر» را اجرا کرده است. اين روزنامه همچنين افزوده که کشت مواد مخدر در افغانستان حدود 80 درصد کاهش يافته است.

به نقل از «آوا»: گزارش تلگراف که روز يک شنبه، 11 سرطان، منتشر شده در آن آمده است: «جنگ امريکا عليه مواد مخدر که به وسيله ريچارد نيکسون، رئيس‌جمهور پيشين آن کشور، در سال 1971 آغاز شد، بيش از نيم قرن ادامه داشت، اما به سختي به تجارت ترياک … ص7

 افغانستان ضربه وارد کرد.»

گزارش به نقل از «کارشناسان» افزوده که جامعه جهاني در بيست سال حضور خود در افغانستان نتوانستند توليد مواد مخدر اين کشور را نابود کند، اما طالبان دوازده ماه پس از صدور فرمان رهبر اين گروه براي ممنوعيت کشت خشخاش، «موفق‌ترين تلاش در مبارزه با مواد مخدر در تاريخ» را به اجرا گذاشت.

نويسنده تلگراف در ادامه گزارش خود تاثير فرمان منع کشت مواد مخدر طالبان بر مزارع را چشم‌گير توصيف کرده و نوشته که هشتاد درصد کشت ترياک در اين کشور کاهش داشته است.

به نوشته گزارش اين روزنامه انگليسي: «نيروهاي مجري طالبان از مزرعه‌اي به مزرعه ديگر مي‌روند و محصولات را از بين مي‌برند و متخلفان را مجازات مي‌کنند.»

به نوشته تلگراف: «کشت خشخاش در ولايت هلمند که زماني حدود چهارپنجم خشخاش افغانستان را توليد مي‌کرد و مرکز عمليات نيروهاي انگليسي در اين کشور از سال 2001 تا 2015 بود، براساس برآوردها، امسال به حدود 2500 جريب زمين کاهش يافته است.»

تلگراف افزوده که اکنون کارشناسان نسبت به پيامدهاي عميق و غيرقابل پيش‌بيني در صورت ادامه ممنوعيت کشت خشخاش هشدار مي‌دهند – پيامدهايي که به باور نويسنده،«فراتر از مرزهاي افغانستان خواهد رسيد».

گفته مي‌شود که توليد مواد مخدر در کشورهايي مانند ميانمار و مکسيکو مي‌تواند براي پر کردن خلاي مواد مخدر افغانستان، با انواع تأثيرات همراه بر مسيرهاي قاچاق، باندها و زنجيره‌هاي عرضه، رونق بگيرد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button