اقتصاد

داد و ستد ۲۴۷ میلیون دالری کابل و مسکو در ۷ ماه پسین

وزارت صنعت و تجارت روز پنج‌شنبه آمار داده است که در هفت ماه سال روان هجری خورشیدی به ارزش ۲۴۷ میلیون دالر داد و ستد با روسیه انجام شده است.

وزارت صنعت و تجارت روز پنج‌شنبه آمار داده است که در هفت ماه سال روان هجری خورشیدی به ارزش ۲۴۷ میلیون دالر داد و ستد با روسیه انجام شده است.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که هرچند افغانستان در این مدت به ارزش دو میلیون دالر به روسیه صادرات داشته؛ اما بازهم این رقم در مقایسه با سال گذشته اندکی افزایش یافته است.

جواد گفت: «حدود دو میلیون دالر آنرا صادرات و حدود ۲۴۵ میلیون دالر آن‌را واردات تشکیل می‌دهد. اقلام صادراتی به کشور روسیه کشمش، جوس، نوشابه‌ها، انگور، سایر آب‌های میوه، زردآلوی خشک و سنگ تالک بوده.»

از سویی‌هم، مسئولان در اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفته‌اند که به منظور افزایش صادرات به روسیه، تلاش دارند تا سهولت‌های بیشتر را به تجاران فراهم سازند.

محمد یونس مومند، معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «در حال حاضر هم هر روز نسبت به سال قبل که در دو یا سه روز یک موتر می‌رفت؛ اما حالا ده‌ها موتر است و صادرات ما بیشتر است، خصوصاً انگور و انار هم زیاد شده است.»

شماری از تجاران می‌گویند که روسیه برای میوه تازه و خشک، سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی افغانستان بازار مناسب است و باید چالش‌هایی که در بخش صادرات وجود دارند به زودی  برطرف شوند. امید حیدری، تاجر گفت: «گسترش روابط اقتصادی و تجارتی با روسیه یک اقدام بسیار نیک است و صادرات اقلام کشور ما نتیجه‌بخش است. اکثر تجارهای ما از این بابت رضایت نشان می‌دهند و اگر سهولت‌های بیشتر در تجارت با روسیه فراهم شود، ما می‌توانیم صادرات اقلام زراعتی را بیشتر بسازیم.» بربنیاد اطلاعات اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، سالانه میزان داد و ستد افغانستان با روسیه تا ۳۰۰ میلیون دالر می‌رسد که صادرات روسیه به افغانستان نسبت به واردات‌اش به مراتب بیش‌تر است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button