ګزارش

خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسالامی در روز جهانی زبان مادری از تعهد برای رشد زبان‌های کشور سخن گفت

این وزارت از فعالیت‌های تمام نهادها و موسسه‌های همکار در عرصه تقویت زبان‌ها حمایت می‌کند و از این نهادها می‌خواهد تا در توسعه زبان‌ها همکاری بیشتر کنند.

خیرالله خیرخواه سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ در مراسم بزرگ‌داشت از روز جهانی زبان مادری گفت که نظام کنونی تحت تاثیر هیچ کسی نیست و منافع تمامی اقوام در این نظام تامین است.

آقای خیرخواه در این مراسم هم‌چنان اشاره نمود که امارت اسلامی متعهد به رشد و توسعه همه زبان‌های کشور است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود: «در افغانستان نظام اسلامی برقرار است و این نظام آزاد و زیر تاثیر هیچ‌کسی نیست.»

به گفته‌ی مقام‌ها در وزارت اطلاعات و فرهنگ، این وزارت از فعالیت‌های تمام نهادها و موسسه‌های همکار در عرصه تقویت زبان‌ها حمایت می‌کند و از این نهادها می‌خواهد تا در توسعه زبان‌ها همکاری بیشتر کنند.

خیرالله خیرخواه در این باره افزود: «هر زبان از هر قومی که باشد، به حد توان ما آن را رشد می‌دهیم. در این بخش از تمامی بنیادها، نویسنده‌ها، چهره‌های ادبی و افراد هر قوم می‌خواهیم که با ما دست دهند و ما هم همکاری می‌کنیم تا آن زبان بدرخشد.»

در همین حال عتیق‌الله عزیزی معین هنر و فرهنگ وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی در روز جهانی زبان مادری گفت که تلاش‌های زیادی در بیست سال گذشته برای تجزیه افغانستان انجام شد؛ اما اکنون این توطئه‌ها شکست خورده است.

آقای عزیزی نیز اشاره نمود : «تاحدی تلاش نمودند که بالای حقوق زبان‌ها و لهجه‌های دیگر اثر کرد تا حدی که کشور تا مرز تجزیه به پیش رفت.»

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button