سرلیکنې

حادثات ترافیکی، چرا افزایش یافته است؟

متاسفانه در این روزها، آمار حادثات ترافیکی در کشور بلند رفته است و شماری از هموطنان ما در پی این حادثات ناگوار به شهادت رسیدند و تعداد زیادی هم زخمی و معلول گردیدند.قرار گزارش‌هایی که مواصلت کرده است، در روزهای عید، در اکثر نقاط کشور، بالخصوص در ولایت‌های سمنگان، بلخ، بدخشان، هرات، فراه و برخی ولایات دیگر بیشتر حادثات ترافیکی رخ داده که منجر به جان‌باختن و مجروحیت جمع زیای از هموطنان ما گردیده است.

اکثر مردم علت این رویدادهای تلخ را غفلت، بی‌احتیاطی و سرعت‌گرفتن بیش‌ازحد رانندگان می‌دانند و همچنان اضافه می‌کنند برخی رانندگان از موادی استفاده می‌نمایند که بر روان شان مستقیم تاثیرات منفی می‌گذارد و باعث بروز این‌گونه حوادث می‌گردد.

برخی دیگری بی‌مهارتی و نافهمی رانندگان را عنوان می‌کنند که باعث بروز حوادث می‌شود و هموطنان ما را تباه و به گلیم ماتم می‌نشاند.

بنابراین مسئولان امور باید در این مورد توجه جدی کنند، در قسمت دادن‌ جواز رانندگی، معیارها و شاخصه‌های مهم رانندگی را در نظر گیرند تا افراد در این عرصه به‌شکل کامل مهارت نگرفته باشند، جواز رانندگی ندهند و نگذارند که افراد غیر مسلکی و نافهم با حیات مردم بازی کنند و باعث تباهی و مصیبت به مردم گردند.

از سوی دیگر هرگاه حادثه‌ی ترافیکی رُخ میدهد و جمعی به شهادت می‌رسند، همه می‌گویند: ❪خیر است، این کار عمدی نیست و یک حادثه‌ی غیر مترقبه رخ داده است❫ بنابراین مجرم جزای سنگین نمی‌بیند و با میان‌جیگری علما و موسفیدان، با دادن خون‌بهای ناچیز، رها می‌گردد.

این کار باعث شده که متخلفان و قانون‌شکنان، جرئت و جسارت پیدا کنند و با قوانین ترافیکی، بی‌باکانه برخورد نمایند و بعد از ارتکاب جرم به آسانی رها شوند.

ملت افغانستان از امارت اسلامی می‌خواهند که در این مورد باید توجه خاص نماید و از کنار این موضوع مهم و حیاتی، به سادگی نگذرد.

چون: رانندگی بازی کردن با سرنوشت مردم است و بستگی به حیات و زندگی مردم دارد.

خواهش مردم این است که؛ رانندگان باید مهارت تمام داشته باشند و معتاد به مواد مخدر و مواد نشه‌آور نباشند و همچنان از غفلت و بی‌احتیاطی کار نگرفته، به حیات مردم؛ اهمیت و ارزش قایل شوند.

در غیر آن، دامنه‌ی این‌گونه حادثات تلخ و ناگوار گسترش خواهند یافت و ملت شریف و رنجدیده‌ی ما را بیشتر متضرر، مصیبت‌زده و داغ‌دار خواهند ساخت.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button