روغتیا

جوانی دانه یا Acne  

جوانی دانه یا اکنه یکی از معمول ترین امراض پوستی است که در سن جوانی بوجود میاید , تقریباً تمام افراد در یک مرحله از زند گی خود از جوانی دانه رنج میبرند در این مقاله میخواهم به بعضی از سوالات که در ذهن دوستان موجود است جوابهای علمی ارائه کنم :

جوانی دانه یا اکنه یکی از معمول ترین امراض پوستی است که در سن جوانی بوجود میاید , تقریباً تمام افراد در یک مرحله از زند گی خود از جوانی دانه رنج میبرند در این مقاله میخواهم به بعضی از سوالات که در ذهن دوستان موجود است جوابهای علمی ارائه کنم :

 جوانی دانه چطور بوجود میاید ؟

معمولاً بدن تمام انسانها دارای غدوات است که تولید چربی (Sebum  ) میکند , این غدوات بعد از بلوغ تحت تاثیر هورمون های جنسی فعالیت شان زیاد میشود. از نظر ارثی غدوات نامبرده یک تعداد افراد دارای ساختمان هایی هستند که در مقابل هورمون های جنسی بیشتر فعالیت نشان داده و سبب تولید بیشتر چربی در قسمت صورت , سینه , شانه ها و بازوها میگردد. باید یاد آور شد که ماده سیبوم یا چربی پوست خواص منحصر به فرد خود را داشته و یک در صد کولسترول و یک در صد ترایگلایسراید داشته و 98 در صد باقی آن تنها در پوست انسان تولید میشود. مراحل ذیل در بوجود آمدن جوانی دانه یا اکنه دخیل است:

  • تولید بیش از حد ماده چربی یا سیبوم تحت تاثیر هورمون های جنسی در افراد مساعد
  • بندش مسامات ( سوراخ های کوچک پوستی ) توسط حجرات و تجمع چربی در تحت پوست
  • از اینکه این چربی زمینه خوب برای رشد انتان ( باکتری P.Acne ) بوده لذا این انتان فرصت طلب مداخله کرده و سبب تخریبات میگردد.
  • مداخله انتان و تولید انزایم ها توام با عکس العمل سیستم دفاعی بدن سبب بوجود آمدن التهاب در ساحه میگردد.

 آیا غذا سبب بوجود آمدن جوانی دانه میگردد؟؟

طوری که در بالا ذکر کردیم هیچ غذایی در ترکیب خود ماده سیبوم را نداشته که سبب بوجود آمدن جوانی دانه شود.

 پس چرا زمانی که ما بعضی از غذا ها را میخوریم سبب ازدیاد جوانی دانه ما میشود؟

یگانه میکانیزم که دریافت شده است عبارت از ترس از غذا است زمانی که ما قبلاً از خوردن یک غذا ترسانده شده باشیم در این صورت با گرفتن غذا و ایجاد ترس در بدن ما بی نظمی هورمونی بوجود آمده که خود سبب ازدیاد در تولید سیبوم یا چربی پوست شده و متعاقباً سبب تشدید جوانی دانه میگردد.

 کدام عوامل بیرونی سبب بوجود امدن یا تشدید جوانی دانه میگردد؟

گرفتن پروتین های زیبائی اندام که مشتقات تستسرون یا هورمون جنسی مردانه میباشد درافرادی که از نظر ارثی مساعد به جوانی دانه باشند سبب بوجود آمدن و تشدید جوانی دانه میگردد , همچنان بعضی دواها در افراد مساعد به جوانی دانه سبب بوجود آمدن و تشدید آن میگردد مثلاً دوا های استرویدی اگر به منظور تداوی امراض استفاده گردد و یا هم بخاطر گرفتن وزن از آنها استفاده گردد سبب تشدید جوانی دانه میگردد, در ضمن باید یاد آورشد که بعضی ادویه عصبی میتواند جوانی دانه را تشدید کند.

 مشکلاتی که جوانی دانه به مریضان ایجاد میکنند کدام ها اند؟

جوانی دانه در دو مرحله برای مریضان مشکلات خلق کرده میتواند , مرحله فعال و مرحله بعد از بهبود. در مرحله فعال از این که مریضان صورت شان دانه های چرکین دارد از اجتماعات دوری کرده و سبب افسرده گی شان میشود از طرف دیگر دفاتر و مراکز کاری علاقه ندارند به افرادی که صورت شان جوانی دانه دارد وظیفه بدهند.

افرادی که جوانی دانه شدید داشته و یا هم خود شان دانه ها را فشار داده و یا پاک کاری کنند سبب تخریب طبقه دوم پوست شده باعث ایجاد لکه ها و داغ ها بعد از بهبود مرض میگردد.

 آیا بهتر است جوانی دانه تداوی شود و یا به حال خودش گذاشته شود؟

جوانی دانه باید تداوی شود چون اگر تداوی نشود با وجود مشکلات دوره فعال مرض  بعد از بهبود آن هم در سنین بالای 25 ساله گی از خود  لکه و داغ بجا میماند که تداوی ان وقت گیر , پر هزینه و با نتیجه نه چندان خوب همراه میباشد.

داکتر گل رحمن طاهری

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button