سرلیکنې

جوانان کشور باید با سلاح علم و دانش مسلّح شوند!

افغانستان پس از سپری کردن بیش از چهل سال تلخی و دشواری، سه سال می‌شود که در عرصه‌ی امنیت و آرامش گام گذاشته و پرچم استقلال و آزادی‌اش به اهتزاز درآمده است.

افغانستان پس از سپری کردن بیش از چهل سال تلخی و دشواری، سه سال می‌شود که در عرصه‌ی امنیت و آرامش گام گذاشته و پرچم استقلال و آزادی‌اش به اهتزاز درآمده است.

در چهل‌و‌چند سال گذشته، افغانستان روزگار تیره و طاقت‌سوز و روزهای سخت و سیاهی را سپری کرد.

در این مدت، کشور ما حتی مورد تاخت‌وتاز دو ابرقدرت جهانی قرار گرفت و همه هست‌و‌بود خود را از دست داد.

تجاوز و اشغالگری این دو قدرت مستکبر و جهان‌خوار، افغانستان را به حدی به قهقرا برد که تا سالیان سال ایجاب می‌کند برای بازسازی و آبادی آن تلاش کرد و بدون توقف زحمت کشید.

با پیروزی امارت اسلامی افغانستان، زمینه‌ی این مساعد شده که افغانستان به سیر نزولی خود پایان دهد و بعد ازاین به سیر صعودی بپردازد و به معراج شکوه و شکوفایی قدم گذارد.

این کار بیشتر به اراده و انگیزه‌ی مردم نیاز دارد و نظام ما نیز در این مورد باید پرتحرک و پیشتاز باشد و با قاطعیت و امکانات وسیعی در این راستا، حرکت نماید و تلاش ورزد.

در این شکی نیست، زمانی که ملت و حکومت هردو با اراده‌ی قوی و عزم آهنین، به سوی آبادی و ترقی بشتابند، افغانستان به زودترین فرصت به قله‌های انکشاف و پیشرفت میرسد و همای سعادت بر بالای مردم ما سایه می‌افگند و این ملت از خاک فقر و بی‌چارگی، قامت بلند می‌نماید.

حالا که در افغانستان فضای روشن آزادی و آرامی حاکم گردیده است، باید جوانان کشور بعد از تربیه‌ی سالمِ خانواده‌گی، به سوی تعلیم و تحصیل بشتابند و خود را با سلاح علم و دانش مسلح سازند.

واضح است که علم و دانش، جهان را روشنی بخشیده و انسان‌ها را به قله‌های پیشرفت و انکشاف و تمدن رسانده است.

ما هم اگر دامن علم و دانش را رها نکنیم، در پی فراگیری علوم دینی و دانش و فن عصری مشتاقانه بپردازیم و قدر این نعمت را کماحقه بدانیم، بدون شک ترقیات ما را استقبال خواهند کرد و فلاح و راحت و آسایش ما را نیز درآغوش خواهند کشید.

جهان مدیون علم است و علم و دانش بوده که امروز جهان را به کهکشان‌ها راه داده و در جستجوی کشف‌های تازه و  سیاره‌هایی اند که انسان‌های پیشین، از کشف و تسخیر آن عاجز بوده اند.

هموطنان گرامی!

بیایید ما نیز خود را با امکانات روز نیز مسلح سازیم و پیکر خود را از گودال این عقب‌ماندگی، قهقرا و محرومیت‌ها، بیرون آوریم و مانند جهانیان از تمام مزایای و برازندگی‌های زندگی بهره‌مند شویم و حظ ببریم.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button