سرلیکنې

جمع‌آوری معتادین و گداها کاری‌است بزرگ و بی‌سابقه

همه شهروندان کشور در جریان استند که بنا به هدایت مقامات امارت اسلامی افغانستان، روند جمع‌آوری گداها و معتادین از سطح شهر کابل و دیگر شهرها چندی می‌شود آغاز یافته است و این روال با جدیت تمام ادامه دارد. جمع‌آوری‌ گداها از قبل آغاز شده بود که به شکل تدریجی ادامه داشت، اما جمع‌آوری معتادین به‌خاطر شدت سرما و زمستان طاقت‌فرسا به دستور مقامات از طرف معینیت مواد مخدر وزارت امور داخله‌ کشور و دیگر مقام‌های ذیربط به شدت ادامه دارد

همه شهروندان کشور در جریان استند که بنا به هدایت مقامات امارت اسلامی افغانستان، روند جمع‌آوری گداها و معتادین از سطح شهر کابل و دیگر شهرها چندی می‌شود آغاز یافته است و این روال با جدیت تمام ادامه دارد.

جمع‌آوری‌ گداها از قبل آغاز شده بود که به شکل تدریجی ادامه داشت، اما جمع‌آوری معتادین به‌خاطر شدت سرما و زمستان طاقت‌فرسا به دستور مقامات از طرف معینیت مواد مخدر وزارت امور داخله‌ کشور و دیگر مقام‌های ذیربط به شدت ادامه دارد و به خاطر محافظت معتادین از سرما، تداوی و برنامه‌های آموزشی، این روند به شکل جامع و همه‌جانبه دوام دارد.

محلاتی چون: پل سوخته، دریای کابل، کوچه‌و‌پس‌کوچه، جاده‌های شهر و دیگر شهرها و نقاط کشور با گذشت هرلحظه از وجود معتادین تخلیه می‌شوند و معتادین به کمپ‌های محافظتی، صحی و آموزشی انتقال می‌یابند.

این روند اگرچه به شدت ادامه دارد و هزاران معتاد از نقاط مختلف کشور جمع‌آوری شده اند، اما هنوز هم در برخی از مناطق معتادین به چشم‌ می‌خورند و خال ـ خال در کوچه‌ها و پس‌کوچه‌ها و گوشه و کنار به مشاهده می‌رسند.

ملت افغانستان از نظام اسلامی خود تقاضا دارند که در جمع‌آوری گداها و معتادین، توجه بیش‌تر کنند و همچنان تداوی و آموزش آنان را در محراق توجه قرار بدهند.

زیرا؛ اعتیاد و تگدی‌گری دو پدیده‌ی شوم استند که جامعه را به فقر بیش‌تر، قهقرا و تباهی سوق می‌دهند و به ویژه جوانان که ستون فقرات جامعه استند را تدریجاً نیست‌ونابود می‌گردانند.

بناءً امارت اسلامی باید در این مورد تدابیر جدی و وسیعی داشته باشد، این مشکل بزرگ را از اساس و بنیاد حل‌ نماید و برنامه‌هایی روی‌دست‌گرفته‌شده را با موفقیت و قاطعیت تطبیق کند.

در غیر آن، این دو هیولای مهلک و خطرناک، جامعه را خواهند بلعید و نسل امروز و آینده را به ورطه‌ی تباهی و نابودی، فرو خواهند برد.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button