مقالې او تبصرې

تعريف دوگانۀ جنگ!

جنگ در اسلام به معنای از بین بردن شرف، ابرو، عزت، انسانيت و به معنای تخريب شهر ها نيست؛بلکه جنگ ضرورتی است که طبیعت بشری آنرا تعيين ميکند.

جنگ در اسلام به معنای از بین بردن شرف، ابرو، عزت، انسانيت و به معنای تخريب شهر ها نيست؛بلکه جنگ ضرورتی است که طبیعت بشری آنرا تعيين ميکند. از اين رو اگر خداوند مردم فاسد را به وسیله بعضی صالحان دفع نکند، باطل همه‌جاگير ميگردد، فساد در زمين فراگير ميگردد و صدای حق در گلو خفه ميشود.

جواز و ضرورت جنگ در اسلام معنای تسليم شدن به غريزه غضب، غيرت های جاهليت و اشباع شهوات نيست؛ بلکی جنگ در اسلام دارای ضوابطی خاصِ ميباشد. جنگ در مقابل ستمگران، اشغالگران و متجاوزين و برای خدا، در راه خدا و اعلای کلمه الله ميباشد، نه در راه طاغوت، برای کلمه شر و باطل.

بعضی از کسانی که در اشغال بیست ساله در کنارِ اشغالگران ظالم بودند، جنگ عليه کفر را ويرانی وطن ناميده بودند. اما جنگ بیست سالۀ افغان ها در مقابل فرعون وخت، اشغالگران و دشمنان خدا يک جنگ مشروع و ضرورتی مهم برای اين ميهن بود؛ چون سرزمينِ به نام افغانستان زير يوغ متجاوزين قرار گرفته بود و عزت و شرف ملت ما در امان نبود.

کشور از سوی بیگانگان اداره ميشد، اختيارات کار ها با ديگران بود و اينجا جنايات بزرگی را مرتکب شدند. از نظر اسلام و حتیٰ قانون ناقص جهانی بمباردمان شفاخانه ها، کلنيک ها و هدف گردانيدن اطفال و زنان که در جنگ شرکت نداشتند، محکوم است. اما جهان کفر در مقابل اهداف و منافع خود همان قانون را که برای ديگران توصيه ميکند، عملی نميکند.در اشغال بیست ساله شفاخانه ها، مدارس و صدها مکان های عام‌المنفعه را بمباردمان و مردم بیطرف را هدف ميگردانيد، برای فشار وارد کردن به طرف مقابل خود. همان حالت حالا در فلسطين هم جريان دارد. رژیم غاصب صهيونيستی اسرائيل، برای فشار بر مقاومت اسلامی فلسطین، شفاخانه ها و مردم بيگناه را بمباردمان ميکند.همان غربِ که مدعی مدافع حقوق بشر است، امروز در برابر جنايات وحشتناک صهيونيست ها نه تنها خاموش اند، بلکه حمايت همه جانبه ميکند. امروز کودک فلسطینی در دستان مادر خود شهید ميشود، امروز فلسطينی ها تحتِ چنان ظلمِ قرار دارد که در تاريخ مثل شان کم است. پس از اين معلوم شد که شعارهای حقوق بشر و احترام به بشريت را که غرب بیان ميدارد، تنها برای اين است که اهداف مُضِر خودرا بر مسلمانان اعمال کند.اين حقوق را که شعار ميدهد، تنها برای مسلمانان است، وقت که منافع آنها کمی هم به خطر مواجه شود هيچ حقوق بشری را نميشناسد. اما اسلام يک دين چنان خوشايند ميباشد، که سپاهيان راه اسلام را امر کرده اند، که اطفال و زنانِ که را در جنگ شرکت نداشته باشند کار نگيرند و به آنها ضرر نه رساند.سپاهيانِ که برای اسلام ميجنگد، به توصيه های اسلام توجه کرده/ميکند و در عمل هم ثابت کرده اند. اطفال را هدف نه گردانيده و زنان که در جنگ شرکت نداشته اند، نه کُشته اند. از اين رو اخلاق و حقوق بين سپاهيان اسلام و اجيران جهان کفر تفاوتی عميقی دارند.اگر چه که اين مقايسه درست نيست؛ چون کسانيکه برای حق در مقابل باطل مبارزه ميکند با ياران شیطان و لشکر طاغوت قابل مقایسه نيست. از لشکر باطل چنان توقع هم نمیرود؛ چون تنها دين که برای بشريت احترام کامل دارند، اسلام است. اسلام يگانه دين است، که نظم اخلاقی، اجتماعی و سیاسی جهان را برقرار خواهد نمود. بدون اسلام نظم جهانی برقرار نبوده و هرج-مرج امروزه نسخۀ ديگری ندارد.

احمد منصور عصمتی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button