ټولنه او کلتور

تجلیل از روز حفاظت از میراث های فرهنگی

به مناسبت روز حفاظت از میراث های فرهنگی در کشور، امروز محفلی در موزیم ملی افغانستان برگزار شد.

به مناسبت روز حفاظت از میراث های فرهنگی در کشور، امروز محفلی در موزیم ملی افغانستان برگزار شد.
در این محفل معینان فرهنگ و هنر و نشرات، روسای ادارات فرهنگی وزارت اطلاعات و فرهنگ، شماری از کارمندان نهادهای فرهنگی و فرهنگیان اشتراک داشتند.
محفل با تلاوت آیات چند از کلام الله مجید آغاز شد و پس از خوش آمدگویی حاجی محمد زبیر عبادی آمر ردیابی از قاچاق آثار و وارسی کننده موزیم ملی افغانستان، عتیق الله عزیزی معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات وفرهنگ به سخنرانی پرداخت و بر تعهد این وزارت از آثار تاریخی تاکید کرد.
وی نگهداری آثار تاریخی را وظیفه مشترک همه عنوان کرده و گفت که از زمان حاکمیت ا.ا.ا. تا کنون از قاچاق چندین اثر تاریخی جلوگیری به عمل آمده است. و شماری از این آثار پس از کشف و ضبط از نزد قاچاقچیان به موزیم ملی تحویل داده شده است.
وی در بخش دیگر از سخنانش قاچاق آثار تاریخی و حفریات ساحات باستانی را جرم قلمداد کرد و بر جلوگیری از آن تاکید کرد.
پس از آن مولوی مهاجر فراهی معین نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ به ایراد سخن آغاز کرد و گفت آثار تاریخی و ساحات باستانی نشان دهنده آنست که افغانستان دارای تاریخ کهن و قدیمی می باشد.
وی بر حفظ میراث های فرهنگی در کشور تاکید کرد و از مردم و مسولان امنیتی خواست که در حفظ آن تلاش کند.
در این محفل رئیس پوهنتون کابل و شماری از سخنرانان پیرامون موضوع صحبت کردند و بر حفاظت ونگهداری از آثار تاریخی و ساحات باستانی تاکید به عمل آوردند.
در این محفل ویدیوی مستند در مورد میراث های فرهنگی افغانستان که توسط ریاست های موزیم ملی، باستانشناسی و آبدات تاریخی ترتیب شده بود به نشر سپرده شد.
محفل با اجرای نمایشنامه ای توسط هنرمندان ریاست تیاتر ملی به پایان رسید.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button