ګزارش

تجلیل از روز جهانی هنـرِ اسلامی صـورت گـرفت

رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان از روز جهانی هنر اسلامی بزرگداشت و نمایشگاهِ هنر اسلامی را بخاطر به نمایش‌ گذشتنِ‌ آثار و هنر اسلامی‌ کشور افتتاح نمود.

رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی افغانستان از روز جهانی هنر اسلامی بزرگداشت و نمایشگاهِ هنر اسلامی را بخاطر به نمایش‌ گذشتنِ‌ آثار و هنر اسلامی‌ کشور افتتاح نمود.مسوولان‌ این وزارت در روز جهانی هنر اسلامی می‌ گویند غرب در تلاش از بین بُردن هنر اسلامی‌ است. آنان می‌افزایند که رهبری وزارت اطلاعات و فرهنگ امارت اسلامی‌افغانستان از هنرمندان‌اسلامی حمایت می‌کنند و می گویند کشورهای غربی در تلاش از بین بُردن هنر اسلامی است.

سیف‌الرحمان محمدی، رییس ریاست فرهنگ مردم وزارت اطلاعات و فرهنگ در این نمایشگاه می‌گوید:

«هدف‌از برگزاری این برنامه حمایت از هنرمندان اسلامی میباشد و  هنر اسلامی‌ برای مردم‌ افغانستان یکی از موضوعات مهم و موثر است»

براساس سخنان سیف الرحمن محمدی، امارت اسلامی به خصوص وزارت اطلاعات و فرهنگ توجه ویژه‌ای به هنر اسلامی دارد.

از سوی هم مولوی عتیق الله عزیزی، معین فرهنگ و هنر وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت، که با ظهور دین اسلام بشریت به هنرِ واقعی، مجسمه سازی و معماری دست یافتند.

وی می گوید:

«معماران، نقاشان و هنرمندان مسلمان، هنر شانرا در مساجد و مکان های مقدس به کار گرفتند و هنر اسلامی را با شکو نمودند»

وی نیز اشاره نمود که هنرمندان مسلمان در گسترش هنر اسلامی زحمات زیاد کشیده اند و آثارِ آنان تاهنوز باقی‌مانده است.

در همین‌حال سیف الدین طایب، معاون انسجام اداره امور امارت اسلامی طی سخنانی گفت:

«هنرها و شاهکار های اسلامی در کشورهای اسلامی نمایانگر این است که مسلمانان استعداد فرهنگی و اجتماعی دارند ولی غرب در تلاش از بین بُردن هنر اسلامی است»

معاون انسجام اداره امور افزود که با روی کار  آمدن امارت اسلامی، بخش های مختلف هنر اسلامی حمایت شده و وزارت اطلاعات و فرهنگ در حفظ و نگهداری آثار هنری نیز مصمم است. سیف‌الدین طایب می‌گوید که امارت اسلامی در تلاش این است تا از دیگر کشورها یک قدم در عرصه پیشرفت مسائل فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی گام بردارد.

حسامه عزیز، رییس دانشگاه کابل نیز در این برنامه گفت که هنرمندان اسلامی در آثار شان توجه جدی به مفهوم و هدف آثار داشته باشند و تنها به تزئین آن بسنده نکنند.

وی همچنین افزود که در بخش هنر در پوهنتون کابل و هرات یک پوهنحی مخصوص وجود دارد که باید آثار هنری دانشجویان پوهنتون ها نیز در نمایشگاه‌ها به نمایش گذاشته شود.

قابل یاد آوریست که افغانستان از جمله کشور‌های است که در سالیان متمادی شاهد تاخت و تاز‌ها و میدان های نبردِ از سوی امپراتور‌های دنیا بوده و این مسئله از یک سو افغانستان  را از نگاه اماکن تاریخی‌ غنی نموده و از سوی دیگر این تاخت و تاز‌ها باعث شده تا از اماکن اسلامی و آثار آن درست نگاه‌داری نشود به ویژه از هنر و اماکن اسلامی.

           ببرک قیومی

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button