اقتصاددینی لیکنې

تجارت از دیدگاه اسلام

تجارت یکی از راه‌های کسب درآمد است؛ اما مشروط بر این‌که فعالیت‌های اقتصادی باید توأم با اخلاق، و معنویت باشد تا راه حاصله مشروع باشد.

تجارت یکی از راه‌های کسب درآمد است؛ اما مشروط بر این‌که فعالیت‌های اقتصادی باید توأم با اخلاق، و معنویت باشد تا راه حاصله مشروع باشد.

مثلاً صداقت و راستی، یادگیری از احکام شرعی اقتصادی، انصاف در معامله و اجتناب از ظلم و پرهیز از سوگند خوردن در معاملات در نظر گرفته شود مورد تأکید است.

پیامبر گرامی (ص) فرموده است: ای گروه تجار همه شما به دلیل رعایت نکردن مسایل اخلاقی فاجر هستید،‌ مگر کسانی‌که در معاملات از خدا بترسید و نیکی کنند و صداقت راستی در معاملات داشته باشند.

در روایت دیگر یکی از صحابی کرام به نام عبدالرحمن انصاری از پیامبر اسلام(ص) سوال کرد چرا تاجران فاجر اند؟ حضرت(ص) فرمودند: برای این‌که در معامله دروغ می‌گویند قسم می‌خورند و تقلب و نیرنگ به کار می‌برند.

صداقت و راستی در معامله اثرات مثبت فراوان دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد هم‌چون صداقت و راستی جلب اعتماد عمومی، برکت معامله و سود بیشتر خواهد شد.

پایه و اساس هر گونه پیشرفت، رشد اقتصادی در جامعه در صداقت و راستی است، صداقت و راستی به انسان آبرو و شخصیت می‌دهد، در مقابل دروغ و تقلب مایه شرم‌ساری، رسوایی و بی‌آبرویی است، صداقت و راستی موجب نجات و رستگاری، صفا و صمیمت است.

امروزه متأسفانه دروغ، سوگند، تقلب در عرصه اقتصاد رواج پیدا کرده است که نتیجه آن شیوع معضلاتی چون بی‌برکتی، کم‌فروشی و عدم ثبات نرخ‌ها و… است که همه این‌ها از دیدگاه اسلام گناه کبیره محسوب می‌شود.

فقه‌ها می‌گویند وقتی کسی احکام تجارت را یاد نگیرد و معامله کند در آن مال نمی‌تواند تصرف کند، چون در حقیقت معامله به صورت باطل انجام شده است و اموال به دست آمده نیز حرام خواهد بود.

در جای دیگر پیامبر(ص) فرموده: وای بر تاجران که به خاطر مال و معامله‌شان سوگند بخورند. سوگند خوردن در معامله آثار و پیامدهای زیان‌بار دنیوی و اخروی فراوان به دنبال دارد، خدای متعال بنده‌ای را که در معامله با مردم دغل‌بازی می‌کند و قسم و دروغ بخورد علاوه بر این‌که او را از رحمت و برکت خویش محروم می‌سازد حتا سود مادی اورا تباه می‌کند.

شاید انسان با سوگند، دروغ و فریب‌کاری به سود بیشتر در کسب تجارت دست یابد، اما این رزق و سود به سبب شکستن حرمت خداوند متعال، مورد غضب حق تعال واجب می‌شود و نمی‌تواند برای صاحب آن برکتی داشته باشد و خوشی به همراه بیاورد، بلکه ضرر و زیان مالی به دنبال دارد.

از حضرت محمدمصطفی(ص) نقل شده است که فرمود: هر انسانی‌که با سوگند به خدا مال مسلمانی را صاحب شود، خداوند(ج) بهشت را بر او حرام و جهنم را بر او واجب می‌گرداند.

پرسیدن ای رسول خدا(ص) حتا اگر آن‌ مال کم باشد؟ فرمود: اگر چه فقط یک چوب مسواک باشد. پس انسان باید از سوگند، تقلب، فریب و نیرنگ در معامله شدیداً بپرهیزد، چرا که به راستی قسم بخورد خودرا وسیله کاسبی خود قرار دهد و عظمت و ارزش الله تبارک و تعالی را پایین آورده و این عمل زشت و نارواست اگر به دروغ قسم بخورد مرتکب گناه کبیره شده و عواقب گناه کبیره دامن‌گیر او است.

Related Articles

ځواب دلته پرېږدئ

ستاسو برېښناليک به نه خپريږي. غوښتى ځایونه په نښه شوي *

Back to top button